Статті

Чи можна схуднути, якщо їсти картоплю?

Здравствуйте, чи можна схуднути, якщо їсти картоплю, а саме, якщо я її буду запікати в м. п. або, навпаки, у мене буде ризик поправитися? а то хочу скинути 7 кг. + займаюся спортом.

Аня, м. Сміла, Україна, 18 років

Відповідь:

Здравствуйте, Аня.

Причини зайвої ваги – це надмірне споживання їжі (причому, їжі занадто жирної, надто солодкою і взагалі занадто калорійної) і малорухливий спосіб життя, так що позбутися зайвої ваги теоретично дуже просто: треба менше їсти і більше рухатися, тобто, зрівняти «прихід» і «витрата» калорій. Точніше, слід витратити всі калорії, що ви отримали за день, скільки б їх не було, нехай навіть дуже мало. Скільки ж калорій можна з’їсти, щоб усі вони «згоріли»?

На так званий основний обмін – тобто на те, щоб підтримувати життєдіяльність організму в умовах повного спокою, комфортної температури навколишнього повітря і т. п. – витрачається приблизно 1 ккал на кілограм маси тіла на 1 годину (у дорослих і більш – менш здорових людей). Це означає, що людині вагою 60 кг потрібно близько 1400 ккал на добу – але тільки, якщо він взагалі нічого не робитиме, лише розслаблено сидіти в зручному кріслі в умовах абсолютного комфорту. З цієї кількості калорій приблизно третина витрачається на роботу мозку і третина – на функціонування печінки, і ще одна третина витрачається приблизно порівну на роботу серця і нирок, і на сам процес перетравлювання їжі. Всі ці енергетичні витрати мають ще одну назву – швидкість метаболізму в спокої (СМП).

Величини СМП, або основного обміну речовин, що наводяться в медичних та інших довідниках, – дуже і дуже середні. Вони варіюють в широких межах у різних людей – від 700 калорій в день у тендітної жінки до 3500 калорій у чоловіка двометрового зросту і вагою більше 180 кілограмів. А між тим, намагатися контролювати свою вагу, не знаючи значення своєї СМП – це приблизно те ж саме, що намагатися контролювати свої витрати, не знаючи, скільки грошей витрачається на їжу.

СМП можна визначити за допомогою спеціального приладу, який підраховує споживання кисню організмом. При високій швидкості обміну речовин необхідно отримувати більше кисню, оскільки в одиницю часу спалюється більше калорій. СМП залежить також від розмірів тіла – у «великих» людей СМП, як правило, вище, ніж у субтильних, і від типу конституції.

На все це, як це не дивно, витрачається навіть менше калорій, ніж на основний обмін, хоча й ненабагато: вчені давно підрахували, що жінці, потрібно в середньому 2400-2600 ккал.

Ось подивіться, що можна зробити, щоб «спалити» 250 калорій:

• 45 хвилин кататися на ковзанах;

• 30-35 хвилин йти зі швидкістю 7 км / год (тобто, у швидкому темпі) або протягом цього ж часу грати в теніс;

• 30 хвилин плавати кролем зі швидкістю близько 40 м / сек;

• 20-25 бігати зі швидкістю близько 9 км / год;

• 15-20 хвилин їздити на велосипеді зі швидкістю приблизно 35-40 км / год.

Причому, все сказане стосується до людини з нормальною масою тіла, якщо ж є надлишкова вага, то буде якраз добре, якщо організм витратить що не надходять ззовні калорії, а вже наявні «на складі» – у місцях жирових відкладень.

Отже, щоб схуднути, необхідно сформувати негативний енергетичний баланс. Щоб зберегти надалі результат, потрібно харчуватися УЛЮБЛЕНОЇ їжею, їжею, яка Вам подобається!

З урахуванням цих двох критеріїв, можна їсти картоплю, займатися спортом і позбутися від 7 зайвих кг.

Успіхів Вам!