ЗНИЖЕННЯ ВАГИ при онкологічних захворюваннях

ЗНИЖЕННЯ ВАГИ при онкологічних захворюваннях Зниження ваги при онкологічному захворюванні

Для нормальної життєдіяльності організму людини необхідно підтримувати рівновагу між отриманими з їжею калоріями і енергетичними затратами. На постійному рівні вага утримується досить складною гормонально-метаболічної регуляцією

процесів всмоктування поживних речовин, утворення з них жирів і глікогену та витрачання на потреби організму отриманої від розпаду жирів енергії.

Втрата ваги може бути зумовлена??трьома основними причинами:

    недостатнє надходження поживних речовин з їжею

( Голодування, порушення процесу травлення ); втрата організмом поживних речовин ( проноси, блювота ); підвищена витрата енергії ( фізичні навантаження, запалення, пухлини ).

Якщо перша причина іноді носить довільний характер ( дієти ), на цьому засновані всі дієти, то інші виникають виключно з нашої волі.

При недостатньому надходженні калорій з їжею організм мобілізує свої енергетичні запаси в строго визначеному порядку і з певною швидкістю: спочатку витрачається жир з підшкірної клітковини, потім – жир, навколишній органи, далі – жирові клітини органів. Далі настає черга амінокислот м’язової тканини, які використовуються теж по порядку: спочатку – білки скелетних м’язів, потім білки органів, причому найважливіші органи втрачають білки останніми. Зниження ваги на 10-20% страшенно не сумний гардероба, а зниженням опірності до інфекцій і зменшенням активності через слабкість. Іноді плутають зниження ваги, крайнім ступенем якого є виснаження, з кахексією, яка може проходити і без втрати ваги. Кахексія також обумовлена??недостатнім надходженням поживних речовин або порушенням їх засвоєння, їх швидкою втратою, але тільки відбуваються при цьому процеси в організмі незворотні. Детальніше про це ми скажемо пізніше.

Існує думка, що втрата ваги – один з перших ознак онкологічного захворювання, що далеко не так. Навіть при пухлинах шлунково-кишкового тракту зниження ваги відзначається на пізній стадії захворювання, коли пухлина заміщає собою значну частину органу, заважаючи надходженню їжі в орган і порушуючи процес її переварювання. Схуднення може бути одним з перших «онкологічних» симптомів при деяких формах раку легені, коли пухлина сама синтезує або змушує організм виробляти біологічно активні речовини, що порушують нормальні метаболічні процеси. Таке схуднення відноситься до Паранеопластіческая симптомам, тобто існуючим тільки в присутності пухлини. Пухлини легені можуть проявляти подібну активність на ранній стадії розвитку, і адекватне лікування (видалення частини легені з пухлиною) призводить до нормалізації ваги.

За час хвороби онкологічний пацієнт не один раз втрачає вагу, але не завжди слід лякатися цього. На деяких етапах життя втрата ваги запрограмована й неминуча.

Часто пухлина знаходять випадково, коли вона ще не проявила себе якими симптомами. Жоден лікар не поставить діагноз раку при першому зверненні; виникло підозра треба підтвердити або відкинути. Підозра на злоякісну пухлину – завжди важкий психологічний стрес, що неминуче позначається на апетиті: у більшості він знижується. Змушують забути про їжу і безсонні ночі напередодні відвідування поліклініки, необхідність поєднання робочого графіка з візитами до лікаря і здачею аналізів, заборона на сніданок при деяких видах досліджень. Додає занепокоєння і необхідність приховувати діагноз від близьких і колег: людині не хочеться турбувати рідних завчасно, у нього виникають побоювання, що «доброзичливці» скористаються його мимовільним відмовою від кар’єрних амбіцій, а підозра на пухлину виявиться всього лише помилкою. Втрата ваги в такому стані запрограмована і не свідчить про занедбаність процесу.

Після завершення обстеження приводу до нормалізації харчування теж не виникає – на зміну стресу приходить депресія. Незважаючи на широко пропагується думка про можливість лікування раку, мало хто в це вірить. Для більшості діагноз злоякісної пухлини – початок кінця. До їжі чи тут. У період обстеження – від виникнення підозри на пухлину до встановлення остаточного діагнозу – причиною зниження ваги буває банальне голодування.

Діагноз встановлений; далі можливо два варіанти розвитку подій: лікування та спостереження. Останнє, як правило, свідчить про недоцільність лікувальних заходів при виявленій поширеності пухлинного процесу. Але і в такій ситуації людина не обов’язково буде худнути: життя входить на час у досить спокійне русло, немає біганини по поліклініках, надія на сприятливий результат не зникла, самопочуття не гірше, ніж раніше, а значить, вага відновлюється до вихідного рівня і навіть може перевищити його. Втрата ваги почнеться пізніше, коли пухлина проявить себе безліччю інших симптомів, при цьому схуднення буде одним з найбільш пізніх.

Розглянемо можливість відновлення ваги до вихідного рівня під час проходження лікувальних заходів. Вірогідність цього низька: по-перше, підготовка до операції та післяопераційний період не передбачають рясного харчування. По-друге, видалення органу вимагає великих енергетичних витрат на відновлення пошкоджених тканин і компенсацію втрачених функцій іншими системами. При видаленні частини шлунка або кишечника повністю порушується «физиологичность» процесу харчування, і вага не повертається, але він стабільний. Якщо ж вилучений орган, що не бере участь у процесі травлення, то через місяць-два після операції вага буде набраний.

Під час лікарського протипухлинного лікування ( хіміотерапія ) вага коливається. Через нудоти і блювання під час курсу він знижується. Через тиждень після закінчення курсу вага починає наростати, в останній тиждень міжкурсовому інтервалу хворий отримує задоволення від їжі – відновлюються смакові та нюхові відчуття. А потім починається новий курс, і вага знову знижується. На кожному наступному курсі відсоток втрати ваги може збільшуватися, тому що приєднується очікування блювоти ( психогенна нудота і блювота ), і чим вище інтелектуальний і культурний рівень пацієнтки (для чоловіків психогенна блювота не характерна), тим більше вона худне.

Причиною схуднення відразу ж після завершення курсу хіміотерапії може бути пошкодження слизових оболонок, що виявляється стоматитом ( ротова порожнина ) або колітом ( кишечник ) – маніфестацією коліту є пронос, – або ж холециститом (жовчовивідні шляхи). При стоматиті є практично неможливо, при коліті та холециститі – шкідливо. Ось і відбувається втрата ваги. Пошкоджені слизові відновлюються до кінця міжкурсовому інтервалу – на третьому тижні, тому до початку наступного курсу вага набрати складно. Проте після завершення всіх курсів хіміотерапії вага не тільки відновиться, але, можливо, стане надмірним.

При променевої терапії втрата ваги, як правило, обумовлена??пошкодженням слизових оболонок органів, що потрапили в зону опромінення. Якщо опромінюються органи голови та шиї, то порушується процес жування: зменшується кількість слини, легко травмується слизова, приєднуються смакові та нюхові збочення. Їжа при цьому не тільки не має смаку, але процес прийому їжі заподіює біль. При опроміненні молочної залози ( рубця після її видалення ) або органів дихання може виникнути езофагіт ( пошкодження слизової стравоходу ), і тоді рух харчової грудки дає вкрай неприємне відчуття дряпання набряклої слизової, тому хворі добровільно відмовляються від їжі. Органи черевної порожнини опромінюють рідко, але при раку прямої кишки променева терапія входить в комплексне лікування, причому опік слизової – дуже часте ускладнення, а утруднення процесу дефекації веде до дотримання режиму голодування. При променевої терапії раку тіла або шийки матки пошкоджується слизова кишечника, і щоб захистити себе від болю хворі намагаються менше є. Нудота при променевої терапії у більшості пацієнтів, однак, неінтенсивні і короткочасна, відсутність сеансів в суботу й неділю дозволяє зберегти досить стабільну вагу.

В термінальній (завершальній) стадії захворювання, на відміну від болю при ураженні кісток, кашлю – при пухлинних вузлах в легенях, задишки – при випоті в плевральну або черевну порожнини, зниження ваги є аж ніяк не першим симптомом. Схуднення на тлі приховано протікає, практично «німого» захворювання, абсолютно не характерно для злоякісної пухлини. Як правило, схуднення слід за цілою низкою патологічних симптомів, коли вже не виникає сумнівів у тому, що процес розвитку пухлини зайшов далеко. Наприклад, при ураженні печінки спочатку з’являються нудота і блювота, підвищення температури, і тільки при посиленні симптоматики відбувається втрата ваги.

При раку слизової ротової порожнини, язика, глотки, стравоходу або шлунка зниження ваги частіше викликано вимушеним голодуванням через порушення проходження їжі; стан можна полегшити, якщо хірургічним шляхом накласти гастростому (буквально: «отвір у шлунку» ) і подавати їжу безпосередньо в шлунок. Можливо проводити харчування через зонд, але така допомога не тільки значно дорожче, але і менш ефективна. Харчування організму шляхом введення розчинів ( парентеральне харчування ) не може в достатній мірі заповнити потреби організму і малодоступним внаслідок складності організації даної допомоги вдома, не кажучи вже про його вартість.

При утворенні патологічних рідин в порожнинах ( плевральної або черевної ) величезну кількість білка йде з органів і тканин спочатку в рідину, а потім і назовні – при евакуації випоту. Втрата ваги в цей період життя більшою мірою обумовлена??інтоксикацією ( отруєнням ) продуктами життєдіяльності пухлини, що приєднується до пухлинних і запальних змін. На тлі хронічної інтоксикації продуктами розпаду пухлини і неухильно зростаючої потреби пухлини та її метастазів у поживних речовинах заповнити втрачений тканинами організму білок не представляється можливим. Це і є кахексія – важкий стан, що характеризується незворотною втратою ваги і інтоксикацією. У цьому стані хворий втрачає здатність до самообслуговування, радикально змінюються особистісні характеристики. Сучасна фармакологія дає можливості для полегшення стану, але на досить нетривалий час. У цей період доцільно звернутися до хоспісу, фахівці якого здатні полегшити стан хворого і допомогти близьким організувати домашній догляд.

  • При яких хворобах втрачається вага
  • чому худнуть при онкології

Comments are closed!

_0.32MB/0.00581 sec