Здорове харчування при діабеті | Поради фахівців | Тематичні сторінки | Департамент охорони здоров’я Кіровської області

Здорове харчування при діабеті | Поради фахівців | Тематичні сторінки | Департамент охорони здоров’я Кіровської області Здорове харчування при діабеті

Здорове харчування є основним методом профілактики і застосовується в комплексному лікуванні багатьох захворювань, насамперед аліментарнозалежних

– таких, як цукровий діабет (ЦД). Про основні принципи здорового харчування при діабеті розповідають експерти Приволзького Центру оздоровчого харчування С. Б.Князев і В. А.Ігнатьев.

Ми не можемо жити без їжі: саме з їжі організм отримує енергію для росту і відновлення клітин, нормальної функції всіх органів, але непомірність в їжі приносить людині більше шкоди, ніж користі. В даний час дуже популярним гасло: “При діабеті немає обмежень, є тільки правильний спосіб життя”. Саме відповідно з цим правилом і даються рекомендації щодо правильного харчування хворих СД. Хворому СД не обов’язково строго дотримуватися будь-яку дієту, але необхідно слідувати правилам здорового раціонального харчування, до якого схильний наш організм. Людина з діабетом може їсти все, але він повинен знати, як, коли, скільки і яких продуктів потрібно з’їсти для того, щоб контролювати рівень цукру в крові (СК).

Основні обмеження (але – не заборони) в харчуванні при СД складаються в зменшенні споживання продуктів з підвищеним вмістом цукру (рафінованих продуктів) і складанні раціону, що забезпечує надходження в організм такої кількості білків, жирів, вуглеводів і мікронутрієнтів (вітамінів, мінеральних речовин та ін), юAого буде достатньо для підтримки нормальної маси тіла і компенсації обмінних процесів для повноцінного життя.

Основні правила здорового харчування при діабеті

Вітаміни, мікро-і макроелементи

Фітотерапія

Небезпечні продукти

Добова потреба в енергії

Принципи фізичної активності

Основні правила здорового харчування при діабеті

1. Необхідно вести підрахунок хлібних одиниць (ХО), їх ще називають умовними одиницями (УЕ). Це обов’язково, насамперед для пацієнтів з ЦД 1-го типу (інсулінозалежний).

Слід підраховувати ХЕ і записувати свій раціон. 1 ХЕ – це 12-15 г легкозасвоюваних вуглеводів. 1 ХЕ підвищує СК в середньому на 2 ммоль / л (без урахування дії цукровмісних препаратів). Якщо знати еквівалент ХЕ в продуктах, то свій раціон можна варіювати. Бажано заміняти ХЕ рівнозначними за швидкістю всмоктування речовин продуктами, що залежить від вмісту клітковини, а також від температури страви.

Всі овочі, крім картоплі, можна не враховувати по умовним одиницям, решта ж углеводсодержащие продукти потрібно підраховувати.

2. Слід майже повністю відмовитися від продуктів, що містять легкозасвоювані (прості) вуглеводи. Це цукерки, варення, згущене молоко, зефір, мармелад, халва, тістечка, повидло і т. д. а також геркулесовая і манна каші, картопляне пюре.

3. Потрібно розподілити вуглеводи, жири, білки рівномірно протягом дня між 5-6 прийомами їжі. Перекушувати краще фруктами.

4. Необхідно вживати більше клітковини і менше рафінованих продуктів. Овочі рекомендується їсти 3 рази на день.

Щоб легше планувати свій раціон, уявіть тарілку, співвідношення продуктів в якій повинно бути таким: 50% обсягу – овочі, 25-30% – вуглеводи (каші, хліб, картопля), 20-25% – білки (м’ясо, риба, яйця, сир, бобові). Змішаних продуктів (боби містять і білки, і вуглеводи) за обсягом виходить більше.

5. Для зниження ваги слід дотримуватися низькокалорійну дієту, уникати вживання жирних продуктів. Не треба ставити недосяжних цілей: худнути повільно легше, і результати – стабільніше. Зниження ваги в місяць на 2-3 кг – цілком хороший результат. Для початку можна просто трохи менше їсти, за принципом: “поділи навпіл”. Короткочасні дієти шкодять організму, а дорогі препарати типу сжигателей жиру можуть серйозно порушити обмін речовин. Коли ви їсте рідко, можливі гіпоглікемічні стани, а організм при такому режимі змушений робити запаси (відкладення жиру). Навпаки, постійне дотримання правил здорового харчування в поєднанні з фізичними вправами дає гарантований результат без насильства над собою.

6. Не голодувати! Не варто ходити голодним в магазин. Будучи голодні, ми купуємо більше шкідливих продуктів.

7. Слід вживати якомога менше алкоголю. Але це не означає, що його потрібно виключати повністю. Необхідно пам’ятати, що алкоголь:

– сильно впливає на вагу (калорійний);

– збільшує ризик гіпоглікемії;

– руйнує (у великих кількостях) клітини печінки, підшлункової залози та нервової тканини.

8. Необхідно зменшити кількість солі в їжі. Сіль затримує в організмі воду, що веде до підвищення артеріального тиску. Крім того, збільшується навантаження на нирки.

9. Їжа повинна бути свіжою. Китайці кажуть: “Свіжа їжа або чай – це ліки, постоявши 8-12 годин, вона (він) вже просто баласт для організму, а через 24 години – це отрута”. Тому не готуйте багато і готуйте для всієї родини однаково.

Вітаміни, мікро-і макроелементи

Для повного задоволення потреб нормального організму в раціон обов’язково повинні входити вітаміни, макро-і мікроелементи. Вони потрібні людині в мізерно малих кількостях, але без них ніяк не можна обійтися. Вітаміни та мінерали беруть участь практично у всіх обмінах речовин, у синтезі власних клітин, гормонів та ферментів, необхідних для забезпечення нормальної роботи всіх органів і систем. Антиоксиданти (вітамін С – аскорбінова кислота, вітамін Е, бета-каротин – провітамін А) називають чистильниками судин і вітамінами молодості. Вітаміни групи В необхідні, перш за все, для нормальної роботи нервової системи. З мінералів найбільш важливі при СД калій, магній, кальцій, фосфор, йод, селен, цинк, хром та ін Потреба в них при хронічних захворюваннях значно збільшується. Компенсувати з їжею весь комплекс майже неможливо, тому бажано додатково приймати містять вітаміни препарати – полівітаміни та біологічно активні харчові добавки.

Фітотерапія

Лікарські трави містять багато біологічно активних речовин – алкалоїди, глікозиди, фітонциди, флавоноїди, амінокислоти, біотин, а також вітаміни і мінеральні речовини, які надають багатосторонню профілактичний і терапевтичний вплив на організм.

У хворих з інсуліннезалежний СД (2-го типу) фітотерапія може використовуватися як самостійний метод лікування, а також у поєднанні з дієтою, фізичними вправами і цукрознижувальними препаратами. Як правило, в лікарські збори входять листя чорниці, кульбаби, лавра, кропиви дводомної, стулки (стручки) квасолі та ін

Необхідно пам’ятати, що лікарські трави далеко не завжди можуть замінити основні препарати, а іноді можуть і нашкодити. Тому завжди необхідний індивідуальний підбір лікування та консультація хорошого лікаря. Ніякі чудодійні збори або добавки не замінять інсулінотерапії при СД 1-го типу, і на першому плані завжди повинен бути здоровий спосіб життя.

Небезпечні продукти

Продукти, що містять легкозасвоювані (прості) вуглеводи, ледве потрапивши в шлунок, викликають швидкий стрибок цукру в крові хворого СД. Організму не треба нічого робити, щоб їх переробити, – це рафіновані продукти, які придумав чоловік, і вони еволюційно чужі нашому організму. При постійному їх вживанні ШКТ просто відвикає нормально працювати. У природі немає таких продуктів, які б на 100% складалися з легкозасвоюваних вуглеводів. Завдяки міститься в рослинних продуктах клітковині, солодкі ананас або персик “віддають” цукор поступово, тому після їх вживання рівень цукру в крові підвищується не так швидко, як після склянки соку з цих фруктів або після звареної каші з подрібненої крупи (геркулесовой каші). Значить, хворому СД не тільки можна їсти будь-які фрукти і овочі (в розумних межах і поєднаннях), а й треба. А от солодкі “творіння рук людських” треба обмежити.

Окремо варто сказати про мед. Це унікальне творіння природи, до його складу входять фруктоза і глюкоза – прості вуглеводи. Але його хворим СД треба вживати обережно. Якщо жувати мед разом з сотами після тарілки салату з овочів, стрибка цукру не відбудеться.

Добова потреба в енергії

Принцип дрібного та змішаного живлення дозволяє стабілізувати рівень СК протягом доби при введенні інсуліну або прийомі цукрознижувальних таблеток. Добова потреба людини в їжі залежить від віку, статі, характеру трудової діяльності, фізичних навантажень і визначається енергетичними витратами організму. Складові їжу білки, жири і вуглеводи відтворюють необхідну для життєдіяльності енергію.

За допомогою табл. 1 можна розрахувати необхідну добову енергетичну потребу (калорійність) організму, виходячи з того, що прагнути треба до ідеальної маси тіла.

Таблиця 1 Добова потреба організму в енергії залежно від маси тіла (при абсолютному спокої)

Comments are closed!