Запори при вагітності – що робити для усунення проблеми?

Запори при вагітності – що робити для усунення проблеми? Запор при вагітності – що робити і як усунути це?

Дві третини жінок скаржаться на запори при вагітності, і кожна третя відчуває труднощі з випорожненням кишечника в післяпологовому періоді. Зміни в діяльності кишечника можуть з’явитися з перших

днів після зачаття, тому запор як ознака вагітності входить в десятку симптомів, за якими жінка може здогадатися про своє «цікаве» положенні ще навіть до затримки менструації і появи інших ймовірних і достовірних ознак вагітності. Здуття живота і запори часом переслідують жінок до самих пологів і кілька тижнів після вагітності.

Симптоми стану

  Спорожнювання кишечника відсутня більше 2-3 днів. Відчуття неповного звільнення. Зменшення ваги калових мас (до 35 г). Твердий стілець. Біль у животі (зазвичай ліворуч). Якщо запор супроводжує геморой, жінки відчувають печіння, свербіння в області ануса.

Причини

Зниження рухової функції товстої кишки під час виношування плоду – біологічний захист вагітності. Перистальтика кишечника має загальну іннервацію з маткою, тому його підвищена рухова активність може порушити скоротливу функцію матки і сприяти перериванню вагітності.

З’являється запор на ранніх термінах вагітності в результаті збільшення продукції прогестерону, який розслабляє не тільки м’язи матки, але і гладку мускулатуру інших органів, у тому числі і кишечника. Слабка рухова активність стінок товстої кишки провокує запори при вагітності. Саме тому фахівці рекомендують жінці коригувати режим спорожнення кишечника спеціальною дієтою, але з обмеженням тих продуктів, які впливають на іннервацію. Склад раціону харчування при схильності до запорів потрібно узгоджувати з лікарем. Зростаюча матка на пізніх термінах вагітності зміщує і здавлює петлі кишечника, що також впливає на просування стільця. Тому у більшості жінок сильний запор виникає приблизно на 39 тижні вагітності. Проблеми з шлунково-кишковим трактом, які спостерігалися у жінки до вагітності (гастрити, дискінезії та інші) зазвичай виявляють себе більш активно, порушуючи роботу кишечника – будь-яке з цих станів може супроводжуватися розвитком запору. Іноді появи запорів сприяє застосування деяких ліків: залізовмісних препаратів, токолитики (регуляторів тонусу матки), кальцийсодержащих комплексів.

Недостатня фізична активність, постільний режим, показаний при загрозі викидня, недолік рідини в організмі і клітковини в раціоні також є причиною формування твердого стільця. Проте, потрібно пам’ятати про те, що під час вагітності самостійно використовувати якісь лікарські засоби або методики очищення кишечника категорично заборонено – будь-який з цих способів може провокувати передчасний тонус матки або родову діяльність на будь-якому терміні вагітності.

Чим небезпечні запори при вагітності?

Тривале перебування в кишечнику продуктів розпаду їжі загрожує утворенням отруйних речовин, які потрапляючи в кров, негативно впливають і на стан матері та розвиток плода.

Освіта газів і необхідність напруження при дефекації ущільнених калових мас, супроводжуючі, як правило, запор при вагітності, можуть активізувати тонус матки і спровокувати викидень

Від стану біоценозу товстої кишки матері залежить формування здорової мікрофлори у дитини. Токсичні відходи гниття, що скупчуються при запорах, порушують мікрофлору цервікального каналу піхви, через який проходить дитина при пологах, що часто призводить до інфікування плода.

Запори при вагітності – лікування

Лікування вагітних жінок стикається з серйозною проблемою: використання клізм і майже всіх проносних засобів при вагітності протипоказано. Наприклад, такі невинні в звичайних ситуаціях проносні препарати на основі сени (сенаде, фітолакс) можуть викликати у плода вади розвитку. Клізми і більшість проносних (наприклад, бисакодил) активізують не тільки м’язову активність стінок кишечника, але і матки, що несе загрозу передчасних пологів. Мають протипоказання такі традиційні проносні як ревінь, кора крушини, жостер.

Так як не можна лікувати класичними засобами (за допомогою клізм і проносних ліків) запори при вагітності, що робити майбутнім матерям, адже застійні явища в кишечнику згубно впливають і на саму жінку і її майбутньої дитини?

Дієта

В основі боротьби з запорами у вагітних лежить дієта. Головним пунктом у харчуванні є клітковина. Традиційні джерела клітковини – овочі та фрукти, які не піддавалися термічній обробці. Деякі з них слід вживати з обережністю, щоб запобігти небажаному газоутворення. Ідеальним продуктом для вагітних вважаються висівки. Регулярний прийом трьох-чотирьох ложок цього продукту вранці дозволяє позбутися від уже з’явився запору і є кращою профілактикою рецидивів протягом всієї вагітності. Висівки, залежно від бажання жінки, можуть додаватися практично в будь-які продукти харчування – їх можна заливати йогуртом і кефіром, фруктовими соками і пюре. Популярні продукти від запору: свіжий кефір, «живі» йогурти (краще в цій якості використовувати продукти самостійного приготування), компоти з кураги, чорнослив.

Питний режим

Багато вагітні жінки свідомо скорочують вживання рідини, помилково вважаючи, що пити при вагітності шкідливо, і рясне пиття провокує набряки. Хоча вже давно доведено, що набряки утворюються через вживання солі, яка утримує рідину в організмі. Тому розумніше скоротити кількість солі і солоних продуктів, а не води. Обмежений прийом рідини напевно призведе до утворення густого калу. Тому пити необхідно стільки, скільки потребує організм. Особливу увагу потрібно приділяти вживання достатньої кількості рідини в літній час – при високій температурі повітря рідина випаровується через шкіру і слизові оболонки, а при недостатньому її вживанні в подібній ситуації збільшується ризик розвитку не тільки запорів, але і гестозу другої половини вагітності.

Фізичні навантаження

Уникнути під час вагітності запори допомагає навіть сама мінімальна фізична активність. Неспішні прогулянки, плавання, дихальна гімнастика, прості вправи не тільки зміцнять м’язи і наситять організм киснем, а й посилять перистальтику кишечника. Лікарі радять майбутнім мамам навіть на останніх тижнях виношування дитини при відсутності протипоказань проходити за день не менше 3-4 км.

Медикаментозне лікування

Якщо дієта не допомагає перемогти запор при вагітності, що робити вирішити і призначити медикаментозне лікування повинен тільки кваліфікований фахівець, адже від застосування нешкідливого на перший погляд ліки може виникнути небезпека вроджених аномалій плоду, викидня або появи стійкої залежності від препарату.

Отже, таблетки від запору приймати без дозволу лікаря не можна. В крайньому випадку, жінка може самостійно застосувати свічки від запору при вагітності. Дозволені на всіх термінах (навіть на 40 тижні) гліцеринові свічки без добавок і свічки з обліпихою. Так чи бувають безпечні при вагітності лікарські засоби від запорів?

проносні препарати для вагітних жінок

Головною вимогою до проносних засобів є безпека для розвитку плоду і повна відсутність впливу на скоротливу функцію матки. Дія ліки має бути спрямоване на розм’якшення вмісту товстого кишечника, що сприяє легшому його просуванню.

Найчастіше лікарі рекомендують лікувати запори при вагітності ізоосмотіческім проносним засобом Транзіпег. Дія цього препарату базується на здатності утримувати воду в кишечнику, яка розріджує його вміст і полегшує подальшу евакуацію з організму. Транзіпег не впливає на плід, так як не всмоктується стінками кишечника і не потрапляє в кров.

Не має протипоказань для вагітних препарат Дефенорм. Проносний ефект цього рослинного препарату полягає в механічному впливі набряклих при попаданні в рідку середу гідрофільних волокон на рецептори кишечника. Дефенорм не дозволяє калових мас згущуватися. Застосування цього препарату передбачає вживання достатньої кількості рідини. Дефенорм протипоказаний у випадках непрохідності кишечника або загрози її розвитку, при наявності діабету або алергії до подорожника.

Про те, варто чи ні використовувати для лікування закрепів під час вагітності прийом розчину сульфату магнію (магнезії), потрібно в кожному конкретному випадку радитися з лікарем. Більшість сучасних гінекологів вважають, що проносний ефект цього лікарського засобу на останніх тижнях вагітності зменшується, але у такої жінки може виникнути слабкість пологової діяльності, адже іони магнію ефективно розслаблюють мускулатуру матки.

Існує маса народних рад, як позбутися від запорів вагітним жінкам. Але слід враховувати, що народні засоби, які використовують у більшості своїй настої і відвари з трав, можуть бути небезпечні для виношування і правильного розвитку плоду. При бажанні використовувати будь-яке, навіть саме безпечне, на думку вагітної та її близьких, засіб нетрадиційної медицини для лікування закрепів потрібно порадитися з кваліфікованим лікарем.

 • запори при вагітності
 • запор при вагітності що робити
 • запор у вагітних
 • запор у вагітних що робити
 • запор при вагітності
 • народні методи лікування запору у вагітних
 • закрепи при вагітності що робити
 • ліки від запору для вагітних
 • запори у вагітних лікування
 • запори при вагітності що робити

Comments are closed!

_0.32MB/0.00691 sec