Запори під час вагітності – Типові скарги вагітних – Вагітність і пологи – Енциклопедія – MedPortal. ru

Запори під час вагітності – Типові скарги вагітних – Вагітність і пологи – Енциклопедія – MedPortal. ru Запори під час вагітності

Однією з типових проблем, з якими стикаються вагітні – труднощі з випорожненням кишечника (просто кажучи, запори). На запори скаржаться дві третини жінок під час вагітності і кожна третя скаржиться на запори після пологів.

Причини

    Під час вагітності, особливо в другій половині, кишечник здавлюється збільшується маткою. Це призводить до порушення відтоку крові і виникнення венозного застою в судинах малого тазу. У результаті може розвинутися геморой – розширення вен прямої кишки і як наслідок – запори. Організм людини виробляє спеціальні речовини, що стимулюють скорочення кишечника. Під час вагітності сприйнятливість мускулатури кишечника до такого роду стимуляторів значно знижується. Природа «розпорядилася» дуже розумно – адже кишечник і матка мають загальну іннервацію, тому всяка надмірна активізація перистальтики кишечника може стимулювати скоротливу діяльність матки, викликавши загрозу переривання вагітності. На жаль, ця позитивна захисна реакція має і небажані наслідки – запори у вагітних жінок. Розвитку запорів сприяють гормональні зрушення, що виникають у вагітних. Зокрема, травний процес сповільнюється під впливом гормону вагітності – прогестерону. Не секрет, що вагітні жінки часто емоційно нестійкі, схильні до стресів, страждають від необгрунтованих страхів. Сучасна медицина прийшла до висновку, що запори взагалі і – особливо – запори у вагітних нерідко обумовлені стресами і іншими психологічними факторами. Жінки після пологів рідше страждають запорами – можливо, тому, що їх психоемоційний стан після розродження швидко і значно поліпшується. Певну роль у розвитку запорів відіграють також алергічні, аутоімунні процеси.

Вагітність і запори. Як виявляються запори?

Запор – це відсутність спорожнення кишечника протягом трьох днів і більше. У вагітних запори можуть супроводжуватися почуттям неповного звільнення, болями в животі (частіше в лівій половині). При геморої в калі можуть бути присутніми прожилки крові. Деякі жінки поряд з болем у животі відчувають печіння у прямій кишці і свербіння в області анального отвору. При запорі може також турбувати нудота, гіркота в роті, здуття, бурчання в животі.

Лікування

Справитися з запорами допомагає дієта. У кишечник має надходити якнайбільше клітковини. Вона не перетравлюється, а лише набухає, збільшуючи об’єм калових мас і сприяючи спорожнення кишечника. Тому в раціон слід включити моркву, огірки, помідори, буряк, кабачки, гарбуз, яблука, а також хліб грубого помолу і сухофрукти. Нерідко хороший послаблюючийефект дають кисломолочні продукти: кефір, кисляк, а також квас, кислі щі. Корисні рослинні жири: при розщепленні вони утворюють жирні кислоти, що стимулюють перистальтику.

Чорнослив краще використовувати у вигляді настою: 100 г плодів заливають двома склянками окропу, додають трохи цукру, накривають кришкою і залишають на 10-12 годин. Краще це робити ввечері. Наступного дня п’ють по півсклянки настою перед їжею, а сливи з’їдають. Ще один засіб проти закрепів – випити натщесерце склянку холодної води. У неї можна додати ложку меду.

Не слід захоплюватися міцним чаєм, чорною кавою, какао, шоколадом, білим хлібом, борошняними і слизовими супами, манною кашею, чорницею. Всі ці продукти, також як і їжа всухом’ятку, володіють закріплює дією.

При вираженому здутті живота допускається приймати настої з квітів ромашки, листя м’яти, насіння кмину, кропу, а також карболен (активоване вугілля). Але тільки в кількостях, рекомендованих лікарем.

Також треба намагатися не стояти довго, не піднімати тяжкості, робити гімнастику для зміцнення м’язів тазового дна. До речі, фізичні вправи сприятимуть посиленню перистальтики кишечника.

Як не потрібно лікувати запори при вагітності?

Фізіотерапевтичні методи лікування (електрофорез новокаїну, індуктотермія, електростимуляція, диадинамические струми, синусоїдальні модульовані струми), нерідко застосовуються при запорах, вагітним протипоказані: велика небезпека стимуляції скорочувальної діяльності матки, сенсибілізації організму (тобто підвищення його чутливості до різного роду подразників), несприятливого впливу на плід.

Приймати проносні небажано через можливе переривання вагітності. Особливо при запорах на ранніх термінах вагітності, якщо є загроза викидня. Це стосується не тільки таких сильнодіючих препаратів, як сульфат магнію, карловарская сіль, касторова олія, але й більш слабких – кори крушини, ревеню, плодів жостеру, листя сени. Препарати кафеоль, бесакоділ викликають переймоподібний біль в животі, частий рідкий стілець. Тому краще уникати проносних, обмежившись їжею, багатою клітковиною.

  • vagitnist rodu
  • пологи скарги жинки
  • скарги вагітних після пологів

Comments are closed!