Як правильно харчуватися худим і повним? – Радить дієтолог | NEWS. am Medicine – Все про здоров’я та медицині

Як правильно харчуватися худим і повним? – Радить дієтолог | NEWS. am Medicine – Все про здоров’я та медицині Як правильно харчуватися худим і повним? – Радить дієтолог

26 листопада, 16:19

Проблеми зайвої ваги та ожиріння, які можуть бути причиною і наслідком ряду захворювань, а також зайвої худорлявості аж до анорексії, стоять сьогодні перед людством досить гостро. Прикладний розділ медицини – дієтологія – спрямований на раціоналізацію та індивідуалізацію харчування, що забезпечує втрату ваги безпечними способами, а також надає допомогу людям, які потребують наборі ваги.

У чому секрет правильного харчування, розповіла в бесіді з кореспондентом NEWS. am Medicine лікар-дієтолог науково-дослідного інституту курортології та фізичної медицини Міністерства охорони здоров’я Вірменії Вардануш Петросян.

Доктор Петросян, чи є статистика, з якої причини в нашій країні люди частіше набирають вагу?

Конкретно по набору ваги статистики немає. Зайва вага і ожиріння досі не до кінця (добре і різнобічно) вивчені. Але є дослідження, які спрямовані на вивчення неінфекційних захворювань, тобто величезної групи хвороб, куди входять, зокрема, цукровий діабет, деякі пухлинні і серцево-судинні захворювання. Саме ці хвороби можуть стати причиною виникнення проблеми із зайвою вагою і привести до ожиріння.

Згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я, причиною зайвої ваги є: відсутність фізичної активності, вживання в недостатніх кількостях фруктів і овочів – в основі всього цього часто лежать проблеми соціального характеру.

Чи є у вас пацієнти з булімією? Як відрізнити просто любителя добре поїсти від людини, не здатної контролювати прийом їжі і страждаючого булімією?

Булімія – це серйозна хвороба, що характеризується зацикленням на власному тілі. Це хвороба психологічного характеру. Людина постійно незадоволений тим, як він виглядає, зокрема, мова йде про масу тіла. У людини під час цієї хвороби переїдання чергується з періодами, коли він їсть дуже мало. Після надмірного прийому їжі у людини прокидається почуття провини, він задається питаннями: «Чому я стільки з’їв?», «Як же я міг? Я повинен був з’їсти менше ». Нерідко страждає булімією вживає проносні, і штучним чином провокує блювоту. І якщо вони якийсь період їдять мало, то закінчується це переїдання. На жаль, ці люди ходять до лікарів рідко, за кордоном набагато частіше звертаються до фахівця, ніж у Вірменії. Багато соромляться зізнатися в тому, що вони переїдають.

Статистики з хворим булімією немає. Тільки після 4-5 відвідувань пацієнт зізнається в тому, що він переїдає. Тобто під час першої консультації ніхто не зізнається в тому, що викликає у себе блювотний рефлекс. Отримання задоволення від прийому їжі і булімія – трохи різні речі, але в даному випадку можна порівняти їх.

У Вірменії багато людей, які страждають на анорексію? Як ця хвороба лікується?

Дуже багато людей страждають від даної хвороби. Ці люди наполегливо продовжують голодувати, вони «заморочені» на своїй зовнішності, незадоволені нею, але у них немає нападів переїдання, як у випадку з хворими булемією. Протягом усього дня ці люди можуть з’їсти всього лише 1 листочок салату.

Вони намагаються постійно худнути. Уявлення про власному тілі відсутня. Жінки, які страждають анорексією, стикаються з порушенням репродуктивної функції (відсутність місячних). Анорексікі доводять себе до такого стану, що навіть маленька кількість спожитої їжі не засвоюється. У них починаються блювота, нудота, нерідко все закінчується летальним результатом. Хворі на анорексію теж дуже рідко звертаються до лікаря. Якщо булімію приховувати вдається, то анорексію не приховаєш.

Безліч людей бореться з проблемою зайвої ваги. А яким чином можна набрати кілограми худим людям?

Є дуже багато людей з маленькою вагою, зокрема, їх багато серед журналістів. Причому худих у цій сфері набагато більше, ніж повних. Пов’язано це з тим, що журналісти, особливо ті, хто займаються репортажами, інтерв’ю, мають особливу конституцію. Ці люди постійно перебувають у русі, змінюють місце своєї роботи, у них весь час нові ідеї. Ці люди по індійської класифікацією належать до типу «Вітер». Вони й подібні вітру: бігають туди-сюди, все встигають, все роблять.

Порада для таких людей: треба їсти! Причому, є три рази на день: сніданок, обід, вечеря. Це обов’язково. Рідко, коли зустрінеш журналіста, який дотримується такого режиму. У кращому випадку – вироби з тіста протягом дня і вечерю після роботи. Худі люди обов’язково повинні організувати свій день таким чином, щоб повноцінні сніданок, обід, вечеря були присутні в раціоні харчування. Хачапурі, хот-доги, жирні безглузді слойки – не є правильним харчуванням. Від того, що людина буде весь час переїдати і харчуватися жирними стравами – він не набере вагу. Саме триразове (або чотириразове) харчування допоможе в даному випадку. І потрібно постаратися вживати протягом дня гарячі напої.

Худим потрібно постійно перебувати в теплі. Мова йде про те, що необхідно виключити протяги, вітри, особливо під час холодної погоди. Ноги потрібно тримати в теплі, обов’язково потрібно одягати шкарпетки. Люди подібного конституційного типу схильні до стресів, внаслідок чого організм скидає кілограми.

Який найпоширеніший метод схуднення? Який варіант воліють пацієнти, і що частіше рекомендуєте Ви?

Найпоширеніший метод схуднення ще не означає найправильніший. Найпоширенішим методом є той, який зараз в моді. У Єревані спочатку вдавалися до Дюкановской дієті, потім був імбир, а зараз на піку моди зелена кава.

Ці всі методи дуже далекі від правильного та безпечного варіанта. Людство ще не придумало таких методів, за допомогою яких можна буде швидко скинути вагу або набрати його.

Самий перевірений і безпечний метод – комплекс, в який входять підвищення фізичної активності, правильне харчування, тривалий сон.

Схуднути значить – зберегти результат протягом двох років.

Кому протипоказана дієта?

Всім, у яких немає проблем із зайвою вагою – їм худнути не треба. Просто цей правильний вагу потрібно зберігати.

Ми відмовляємося допомагати жінкам, що годують. У цьому випадку зайва вага не заважає мамі, що годує, а скидання ваги може негативно позначитися як на її здоров’я, так і на здоров’я дитини. Те ж саме відноситься і до вагітних жінок.

Худнути треба повільно, від 3 до 5 кг на місяць. Коли є серйозні проблеми зі здоров’ям, то позбавлятися можна тільки від 10% основного ваги.

Розкажіть трохи про дієтотерапії. Що це таке?

Дієтотерапія – лікування їжею. Свого часу Гіппократ сказав: «Ваша їжа повинна бути ліками, а ваші ліки повинні бути їжею». Тобто якщо людина захворіла, то йому допоможе вилікуватися правильна їжа.

Є ряд захворювань, які безпосередньо залежать від їжі: алергія, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, деякі пухлини, ожиріння, проблеми з травленням і т. д. Правильне харчування відіграє важливу роль також при сечокам’яній хворобі. Якщо людина п’є потрібні таблетки і одночасно харчується неправильно, то автоматично знижується вплив ліків на хворий орган.

Це відноситься не тільки до худне людям. Люди різного віку, підлог і т. д. мають різні харчові потреби. Дітям абсолютно інша їжа потрібна, літнім – інша.

Чи шкідливі голодування під час боротьби із зайвою вагою?

Цей спосіб повинен здійснюватися під контролем лікаря. Я б сказала, краще цілодобовий нагляд лікаря. Це період, коли людина позбавляється від безлічі захворювань, з організму виводяться шлаки, багато болячки. Це дуже важкий процес для хворого.

Голодування як метод схуднення – це просто абсурд, самокатування, і взагалі – нісенітниця, тому що після подібних голодувань людина починає їсти, і зайві кілограми повертаються назад.

Негативно або позитивно позначається скидання, приміром, 15 кг, на організмі людини? (Припустимо, протягом року) не небезпечно це для здоров’я?

Протягом року можна схуднути на 30 кг. Худнути потрібно на 3-5 кг на місяць. Сучасні модні методи допомагають швидко позбавитися від зайвої ваги, але вони не довговічні. При цьому людина худне перші два місяці, але не більше.

Як людина бореться з тим, щоб не їсти більше, ніж йому потрібно? Розкажіть про психологічний стан людини і про те, яким чином він повинен стримувати себе?

4% людей у??Вірменії страждають від проблем зайвої ваги через гормональні порушення. Найчастіше – це неправильне харчування, тому що люди їдять те, що шкідливо. Хоча нерідко люди обжираються.

Правильна дієта ще не означає маленька кількість їжі, виснажений організм і нервовий стан. Щоб дієта зробила правильне вплив – вам треба бути ситим. Виходить, що худнуть, ївши. Ївши правильно.

Замість того, щоб обмежувати пацієнта фразою «Не їж це, не їж те», необхідно говорити йому «З’їж ось ці продукти», щоб людина могла зробити вибір. А через обмеження у нього виникає внутрішній протест, внаслідок чого він не виконує вимоги.

Для схуднення потрібен комплексний метод: тренер з фізкультури, дієтолог, психолог, ендокринолог, кардіолог (якщо є необхідність) допомагають людині розібратися з тим, чому ж він набрав зайві кілограми: через малорухливий спосіб життя, через шкідливою і неправильної їжі, переїдання. Слід з’ясувати також причини переїдання. Все це фактори, що впливають на масу людського тіла.

Всі поради для пацієнта повинні бути доступні і зрозумілі. Інакше він навряд чи стане виконувати те, що йому прописав лікар або ж зірветься на півдорозі до досягнення мети. Якщо дієтолог каже: «Вам не доля схуднути», значить – це неправильний дієтолог.

У кожної людини є свій життєвий ритм і вимоги. Саме тому кваліфікований фахівець повинен бути настільки професійний, щоб знайти індивідуальний підхід до кожного.

Розмовляла Ані Ліпарітян

  • Медицина радить їсти протягом дня
  • Після Голодування зайві кг вертаються назад після схуднення
  • скільки людина набирає ваги після переїдання
  • скільки потрібно голодувати щоб схуднути до анорексії?
  • яка вага людини у 26

Comments are closed!