Як поліпшити зір. Правильне харчування для поліпшення зору

Як поліпшити зір. Правильне харчування для поліпшення зору Як поліпшити зір. Правильне харчування для поліпшення зору

Незрівнянний зоровий аналізатор,

або як харчуватися, щоб бачити…

“Очі – більш точні свідки, ніж вуха”, – зауважив свого часу античний філософ Геракліт Ефеський.

І, дійсно, c допомогою

очей ми орієнтуємося в просторі, сприймаємо форму і колір предметів і бачимо їх на різній відстані; 90% всієї інформації отримуємо саме очима.

Підтримувати хороший зір і попереджати багато очні захворювання – завдання актуальна. Але як це зробити в сучасному світі? Дуже складно, хоча б тому, що наша робота, як правило, немислима без постійного контакту з комп’ютером, а значить – як із загальним перенапруженням, так і з втомою очей. А ще є і спадкова схильність, і травми, падіння, які також можуть вплинути на зорові можливості. І вікові особливості.

У світі зараз налічується більше 45 мільйонів сліпих і понад 135 мільйонів слабозорих.

Який рівень очних хвороб в Санкт-Петербурзі?

Завідуюча міським організаційно-методичним відділом з очних хвороб Елеонора Йосипівна ПАСІЧНИК навела дані статистики.

Отже. у дорослих від 32 до 52% всіх захворювань складають макулярні зміни і дегенерація сітківки; 13-21%, – міопія та її ускладнення; від 7 до 9% – атрофія зри тельного нерва (це захворювання може проявлятися зниженням і навіть втратою зору). А глаукома знаходиться на четвертому місці.

У дітей свої особливості: 47% мають аномалії рефракції, а значить відхилення в заломлюючої здатності ока, 17% – запалення і дегенерацію сітківки, 2% – вроджені захворювання, 1,2% – травми, 0,3% – новоутворення та 0,06% – туберкульоз ока.

Особливо негативно впливає на зір нікотин: спочатку він розширює судини, а потім звужує, порушуючи живлення ока. А це може призвести і до ішемії сітківки, коли зменшується кровопостачання органу, і дегенерації сітківки.

Виникненню очних захворювань сприяють і забрудненість повітря, і неправильне харчування.

Про користь правильного харчування розповідають лікарі-офтальмологи кафедри очних хвороб СПбГМУ ім. акад. І. П. Павлова – асистент кафедри Наталія Юріївна КУЗНЕЦОВА та аспірант Інна Олександрівна Олисова.

Кор. Що ж корисно їсти людям, що мають очні захворювання?

Н. Ю. У принципах харчування для наших пацієнтів можна умовно виділити дві великі групи. Перша визначається як загальне харчування, спрямоване на те, щоб організм був здоровий в цілому. Найбільш важливим є підняття імунітету, скажімо, за допомогою препаратів, що містять всі необхідні мікроелементи, такі як K, Na, і групи вітамінів А, В, С, D і так далі. Тобто йдеться про комплексне, якісне харчування, збалансованому… Для наших пацієнтів це дуже важливо.

А ось друга група – це харчування для пацієнтів з певною очною патологією.

І. А. Коли до нас надходить хворий, ми обов’язково орієнтуємося і на супутні патології. Спочатку пацієнт здає аналізи, один з яких – біохімічний аналіз крові. А потім призначаємо йому спеціальну дієту.

Рекомендуємо перед операцією і після операції дієти, які б не викликали запор, радимо їсти овочі, наприклад, буряк. Дуже корисний чорнослив. купити альбоми для монет в інтернеті Як бачите, це звичайні продукти, доступні кожній людині.

Кор. А особливості харчування престарілих людей?

Н. Ю. У дуже багатьох наших пацієнтів після 60-ти розвивається макулодіс трофі стареча, знижується центральний зір. І як правило, до цього віку у пацієнтів дуже часто виявляється атеросклероз судин головного мозку, розвиток якого триває роками. Порушуються багато функцій центральної нервової системи, погіршуються пам’ять і зір. Повністю від атеросклерозу позбутися неможливо, але можна зупинити або попередити перебіг цього захворювання. А цьому сприяє правильне харчування.

І. А. Існує спеціальна антихолестеринова дієта. Її принцип такий: тваринних жирів – якомога менше, рослинних жирів – якомога більше. Крім того, необхідно виключити надходження нікотину в організм.

Кор. Як харчуватися дітям, які страждають очними захворюваннями?

Н. Ю. У дітей часто зустрічається короткозорість (міопія). Це аномалія рефракції ока, при якій очне яблуко збільшується в передньо-задньому напрямку. У результаті через перерастяжкі оболонок порушується кровопостачання заднього відділу ока. А це вже може привести надалі навіть до повної втрати зору.

Вважається, що дітям з короткозорістю потрібно давати сир: тільки в сирі містяться речовини, які зміцнюють очей і не дають перерозтягуватися очному яблуку і сітківці.

Прогресування міопії іноді пов’язано з акцелерацією, коли дитина росте швидше, ніж око. У даній ситуації харчування має свої особливості: по-перше, дітям обов’язково призначається кальцій для зміцнення кісток; по-друге, рекомендуються препарати з вмістом вітаміну С, такі як лимон, журавлина. Для підвищення гостроти зору необхідні фрукти і овочі, дуже корисні чорниця і морква, вони сприяють поліпшенню зорових функцій. Іншими словами, необхідно все, що містить вітаміни групи А, Е, бета-каротин.

Кор. А чи є ще якісь особливості в харчуванні ваших пацієнтів?

І. А. Серед запальних захворюваннях очей тут виділити захворювання переднього відрізка ока: кон `юнктивіт, блефарити. Рекомендую обмежити прийом алкоголю, особливо небажано вживати червоне вино. А ще уникайте є сири.

Кор. Що корисно для профілактики захворювань очей абсолютно здоровій людині?

І. А. Вітаміни та мікроелементи. Якщо імунітет хороший і стресів особливо немає, то, напевно, людина ніколи і не захворіє. Ми можемо рекомендувати всілякі біодобавки, препарати, що містять вітаміни і мікроелементи.

Кор. Як ви ставитеся до біологічно активних добавок?

І. А. Добре ставлюся. Особливо до препаратів, що містить чорницю і цинк, що дуже корисно для очей.

Кор. Чи існують біологічно активні добавки, що сприяють лікуванню від якого-небудь очного захворювання?

Н. Ю. Ні. У нас все спрямовано на зміцнення загального стану, тому що і при внутрішньом’язовому введенні необхідного препарату, і навіть при внутрішньовенному до ока доходить дуже маленький відсоток ліки.

І. А. В офтальмології взагалі велика проблема – довести певний препарат до тканин ока.

Н. Ю. Хоча, якщо мені дозволяють кошти, я віддам перевагу купити свіжі фрукти і овочі, ніж якісь добавки. Але ж і ситуації можуть бути дуже різні…

Приклад? Візьмемо відомий Упсавіт з вітаміном С. Препарат сертифікований. Сама застосовувала його неодноразово, коли занедужую. Чому? Одна таблетка препарату містить цілий грам вітаміну С, прийнявши яку, я отримую добову дозу вітаміну. Я можу купити і лимони. Але скільки цих лимонів я повинна буду з’їсти? Це нереально.

Одного разу до мене звернулася мати моєї пацієнтки. Всім відомо, що чорниця дуже корисна для очей, та й у пацієнтки була реальна можливість харчуватися цими ягодами. Але дівчинка не любила їх. Зате прийом медикаментозного засоби з високим вмістом чорниці міг тут допомогти.

І. А. Зараз вижимка чорниці випускається у нас, це препарат Еквіті “Пильність”.

Кор. Наскільки ви впевнені в препаратах, які рекомендуєте своїм пацієнтам?

І. А. Ми рекомендуємо перевірені препарати, які є в аптеці, сертифіковані.

Н. Ю. Зараз ми маємо великий вибір біологічних добавок, у тому числі іноземних. І вони досить доступні за ціною. Але трапляється, коли ми не знаходимо перекладеної на російську мову інструкції і не знаємо, що входить в цю біодобавку. Це насторожує. А ось наші вітчизняні препарати мають докладну інструкцію.

Харчування може стати хорошим профілактичним засобом у боротьбі з очними захворюваннями. Але воно має бути правильним. І тут від людини потрібні зусилля, часто великі.

Зазначу, що навіть найкращі лікарі зможуть лише направити пацієнта до здорового способу життя. А чи буде людина дотримуватися їхніх рекомендацій, залежить вже від нього самого…

Наші очі – незрівнянний зоровий аналізатор, дуже складна і важлива система. Це найкращий джерело інформації… Уявіть, як важко одного разу позбутися того, що дає вам можливість відчувати насичену та багату фарбами життя…

Записала Юлія Вітушінская

Стаття надана видавництвом “Фарос Плюс”

  • препарати для підвищення зору
  • що істи щоб зір був хороший

Comments are closed!