Хронічні гастрит. Лікування хронічного гастриту

Хронічні гастрит. Лікування хронічного гастриту Хронічний гастрит

Хронічний гастрит – це хронічне запалення слизової оболонки шлунка, що супроводжується порушенням фізіологічного відновлення епітелію і його атрофією, розладом рухової і всмоктуючої здатності шлунка. Дуже поширене захворювання, що складає у структурі хвороб органів травлення близько 35%, а серед захворювань шлунка – 80 – 85%.

Походження хронічного гастриту

Хронічний гастрит іноді є результатом подальшого розвитку гострого гастриту, проте частіше розвивається під впливом різних екзогенних факторів (повторні та тривалі порушення харчування, вживання гострої і грубої їжі, пристрасть до гарячої їжі, погане розжовування, їжа всухом’ятку, вживання міцних спиртних напоїв – гастрит алкогольний). Причиною хронічного гастриту можуть бути якісно неповноцінне харчування (особливо дефіцит білка, заліза і вітамінів), тривалий безконтрольний прийом медикаментів, що володіють дратівливою дією на слизову оболонку шлунка (саліцилати, бутадіон, преднізолон, деякі антибіотики, сульфаніламіди та ін.), виробничі шкідливості (з’єднання свинцю, вугільна, металевий пил та ін), захворювання, що зумовлюють гіпоксію тканин (хронічна недостатність кровообігу, пневмосклероз, анемія), ендогенні інтоксикації при захворюваннях нирок, подагрі (при яких слизовою оболонкою шлунка виділяються сечовина, сечова кислота, індол, скатол та ін), дія токсинів при інфекційних захворюваннях і місцевих хронічних вогнищах інфекції (так званий елімінаційний хронічний гастрит), спадкова схильність. У 75% випадків хронічний гастрит поєднується з хронічним холециститом, апендицитом, коліт та іншими захворюваннями органів травлення.

Механізм виникнення і розвитку хронічного гастриту

Під впливом тривалого впливу ендогенних і екзогенних (тобто внутрішніх і зовнішніх факторів) етіологічних факторів спочатку розвиваються функціональні секреторні і моторні порушення діяльності шлунка, а надалі-дистрофічні та запальні зміни і порушення процесів регенерації клітин. Ці структурні зміни розвиваються перш за все в епітелії поверхневих шарів слизової оболонки, а надалі до патологічного процесу залучаються залози шлунка, які поступово атрофуються або перебудовуються за типом крипт. У прогресуванні захворювання мають значення аутоімунні процеси.

Розрізняють хронічний гастрит як основне і як супутнє захворювання (вторинний гастрит). За етіологічним ознакою розрізняють екзогенні та ендогенні хронічні гастрити. За ступенем секреторних розладів виділяють хронічні гастрити з секреторною недостатністю. На підставі даних біопсії виділяють поверхневий гастрит, гастрит з ураженням залоз (без атрофії), атрофічний гастрит (помірно виражений), гастрит з явищами перебудови слизової оболонки шлунка. За локалізацією морфологічних змін розрізняють: хронічний гастрит поширений, антральний і ізольований гастрит тіла (дна) шлунка. До особливих форм хронічного гастриту відносять геморагічний, ригідний, гігантський гіпертрофічний і поліпозно гастрити.

Симптоми хронічного гастриту

Хронічний гастрит проявляється в зниженні апетиту, неприємним смаком у роті, відрижкою, нудотою і навіть блювотою. Найбільш часті симптоми – розпирання і тиск під ложечкою після їжі (в області шлунку), печія. Іноді можливі болі, відчуття тяжкості під ложечкою після їжі.

При пальпаторном обстеженні у гастроентеролога часто пацієнти скаржаться і на болючість в епігастрії (під ложечкою).

Хронічний гастрит з нормальною і підвищеною секреторною функцією шлунка – зазвичай поверхневий або з ураженням шлункових залоз без атрофії; виникає частіше у молодому віці переважно у чоловіків. Характерні біль, нерідко язвенноподобная, печія, відрижка кислим, відчуття тяжкості в епігастральній ділянці після їжі, іноді – запори. Шлункова секреція: базальна до 10 ммоль / год, стимульована (після максимальної гістамінових стимуляції) – до 35 ммоль / ч. Нерідко спостерігається рясна шлункова секреція в нічний час.

Лікування хронічного гастриту

Лікування хронічного гастриту відбувається або в умовах стаціонару, або самостійно в домашніх умовах під наглядом лікуючого лікаря і дотриманні його рекомендацій. Як це не сумно, лікування хронічного гастриту також починається з дієти. При прийомі їжі гастроентерологи рекомендую дотримуватися таких правил:

Їжа та напої не повинні бути дуже холодними або гарячими; Тверда їжа завжди ретельно повинна прожовувати; Прийом їжі повинен здійснюватися кілька разів на день (не менше 5), але невеликими порціями. Дієта при хронічному гастриті

Для гастриту із зниженою функцією секреції (із зниженою або нормальною кислотністю) рекомендується дієта з супів (Крупова та овочеві) на різних нежирних бульйонах, нежирне м’ясо (навіть смажене, але без твердої скоринки), нежирна риба, всі свіжі і не дуже кислі кисломолочні продукти, черствий хліб різних сортів, сухарі, овочі та фрукти – як варені, так і в сирому вигляді, молоко, яйця – сирі і омлети, різні добре проварені каші, фруктові та овочеві соки, вершкове масло, чай кава, какао – на воді (можна з молоком), цукор. Прийом їжі – не рідше 5 разів на день, найкраще – у вигляді пюре.

Для гастриту з підвищеною функцій секреції шлунка рекомендується дієта, яка б нейтралізовувати надмірне виділення соляної кислоти. Не рекомендується їсти смажене. З продуктів можна вживати молоко, кефір, йогурт, негострий сир, некислий і свіжий сир, вершки, сирки, кисле; яйця готувати або на пару, або відварювати; нежирну рибу і м’ясо відварювати. Овочі та зелень вживати добре відвареними або у вигляді пюре, сирими можна вживати лише салат, цибулю, кріп. Хліб рекомендується їсти сухою, або сухарі, що не здобне печиво. З м’ясопродуктів – дієтичні сосиски, нежирні шинку і окіст. Дозволяється також копчену, але нежирну рибу. Супи при гастриті з підвищеною кислотністю варяться на будь-яких нежирних бульйонах (не з кубиків!) З потертими овочами або крупами. Тонкі або дрібно рубані макаронні вироби дозволені до вживання. Каші – з усіх сортів круп, добре проварені. З жирів можливо вживання вершкового, топленого і рослинного масла (соняшникова, оливкова). Соуси вживати не рекомендується, за винятком тих, які приготовлені на м’ясному або рибному бульйоні. Дозволені і сметанні соуси. Прянощі повністю виключаються – допускається трохи кориці, лаврового листа. Можна пити чай, какао і кави.

Заборонені до вживання: алкоголь – повністю, свіжоспечені або здобні кондитерські вироби, булки, тверді сири, житній хліб, бобові (горох, квасоля, сочевиця), товсті макарони, смажені яйця, жирне м’ясо та / або риба, консерви, прянощі, смажену картоплю і картоплю фрі, капуста, ріпа, редис, цибуля ріпчаста, фрукти з шкіркою (сюди ж відносять і помідори), особливо виноград, сало, грудинку, жирну сметану, цукерки, шоколад, все гостре. Також вимагається дотримання режиму харчування з 5 прийомів їжі на день невеликими порціями.

  • крупова дієта

Comments are closed!