Харчування юних спортсменів. – Популярні статті – Бібліотека міжнародної спортивної інформації

Харчування юних спортсменів. – Популярні статті – Бібліотека міжнародної спортивної інформації Харчування юних спортсменів.

Фото: Радянський спорт, 2007. – 240 с. мул.

У книзі, з якою ми сьогодні знайомимо наших читачів, багато інформації, необхідної і вчителю фізичної культури, і тренеру. Фізіологічні та біохімічні дані,

принципи раціонального харчування та питного режиму, які наведені в цьому виданні, можна використовувати як при проведенні теоретичних занять, так і при організації тренувань. Особливий практичний інтерес представляють глави «Організація харчування юних спортсменів в умовах спортивних шкіл-інтернатів» і «Принципи лікувально-профілактичного харчування у дитячо-юнацькому спорті».

Особливості організації харчування на етапі базової підготовки

На етапі базової підготовки раціони за вмістом енергії і основних харчових речовин та їх співвідношень розробляються в залежності від специфіки конкретного виду спорту.

Спортсменам, що спеціалізуються у видах спорту, що вимагають прояву витривалості (велогонки на шосе, плавання, веслування академічне, веслування на байдарках і каное, лижні гонки, лижне двоборство, марафон, спортивна ходьба, біатлон, біг на 10 000 м і т. д.), рекомендується раціон, в якому частка білків у кількості споживаних калорій становить 14-15%, жирів – 25% і вуглеводів – 60-61%.

У раціонах, рекомендованих представникам видів спорту на витривалість з силовим компонентом, кілька оEсилена білкова частина, і відсоток калорійності, що забезпечується білками, жирами і вуглеводами, становить відповідно 15-16%, 27% і 57-67%.

У раціоні спортсменів, що займаються швидкісно-силовими видами спорту (легка атлетика – спринт, бар’єрний біг, стрибки, метання, багатоборство; фехтування, стрибки з трампліну, санний спорт, гімнастика – спортивна, художня; акробатика, стрибки на батуті, стрибки у воду і т. д.), вміст білків дещо вище, а вуглеводів – нижче, ніж у представників видів спорту на витривалість, і частка білків, жирів і вуглеводів в енергозабезпеченості раціону становить відповідно 17-18%, 30% і 52-53 %.

Спортсмени силових видів спорту (важка атлетика, метання, бокс, боротьба – вільна, дзюдо, класична, самбо і т. д.) в окремі періоди тренувального процесу, спрямованого на збільшення м’язової маси і розвиток сили, при виконанні навантажень великого обсягу та інтенсивності потребують підвищеному надходженні в організм білка. Калорійність, що забезпечується білками, може становити в цьому період 18-20%, жирами – 31-30%, вуглеводами – 40-50%.

Приблизний добовий раціон, рекомендований представникам ігрових видів спорту, що вимагають швидкісно-силових якостей і витривалості, відрізняється досить високим вмістом білка (16%) і вуглеводів (56%). Вміст жиру відповідає 28% від загальної калорійності раціону.

Особливості організації харчування в передзмагання

Завдання харчування в предсоревновательний період:

– адекватне забезпечення організму спортсменів енергетичними та пластичними субстратами;

– адекватне забезпечення організму спортсменів мінеральними елементами (калій, натрій, магній і т. д.) і мікроелементами (залізо, мідь, цинк і т. д.);

– адекватне забезпечення організму вітамінами, особливо В 1 , В 2 . У 6 . РР, С;

– підвищення швидкісно-силових і силових якостей (збільшення частоти прийомів їжі, багатої повноцінними білками, до 5-6 разів на день);

– створення резерву лужних еквівалентів.

Аналізуючи особливості харчування в передзмагання, доречно розглянути такий дієтичний прийом, як тайпер, або суперкомпенсация глікогену. За тиждень до відповідального старту спортсмена піддають истощающей фізичному навантаженні, одночасно з його раціону видаляють продукти, що містять вуглеводи (хліб, макаронні вироби, крупи, цукор). Раціон в цей період має бути білково-жировим, і бажано, щоб він включав продукти з великим вмістом клітковини – огірки, капусту, салат, шпинат, які необхідно ретельно пережовувати. На тлі білково-жирового раціону протягом трьох днів проводяться досить інтенсивні тренування. Потім в час, що залишився спортсмена переводять на багатий вуглеводами раціон, одночасно інтенсивність навантаження знижується до межі. Цей раціон повинен включати різні продукти, що містять крохмаль глікогену, а також солодощі, ППБЦ вуглеводно-мінеральної спрямованості і обов’язково фрукти і овочі. Слід підкреслити, що при проведенні тайпера потрібно звертати увагу на індивідуальні особливості його протікання. Так, у спортсмена при білково-жировому раціоні можуть з’явитися розлад шлунку, нудота. Ефект від дії тайпера досягається протягом доби. Важливо тільки дотримуватися черговість і правильність дієти і фізичних навантажень. Якщо є можливість, тренування в період вуглеводного раціону можна не проводити зовсім.

Тайпер отримав широке застосування в практиці спорту, особливо при тренуваннях на витривалість. Необхідно, однак, пам’ятати, що вперше таку схему харчування потрібно вводити в менш відповідальної ситуації, ніж, наприклад, на етапі змагальної підготовки. Крім того, спостереження за спортсменами показують, що не завжди і не у всіх випадках досягається позитивний ефект (як правило, лише в 50-60% випадків). Ймовірно, це пов’язано з індивідуальними особливостями обміну речовин і енергозабезпечення організму спортсменів.

Особливості організації харчування в дні змагань

Дні змагань в житті спортсмена – час найвищої нервово-емоційного і фізичного навантаження. Природно, що в такі дні строго вивірений раціон і режим харчування надзвичайно важливі і повинні неухильно дотримуватися.

Перед змаганнями їжа повинна бути висококалорійної, малооб’ємної і добре засвоюваній. Для стимулювання м’язової діяльності в ній повинні переважати повноцінні білки і утримуватися в достатній кількості вуглеводи. Найбільш кращі відварне м’ясо, птиця, страви з м’ясного фаршу, страви з комбінованими овочевими гарнірами, наваристі бульйони, вівсяна каша, яйця некруто, вершкове масло, солодкий чай, кава, какао, фруктові та овочеві соки, вітамінізовані компоти, фрукти, білий хліб, білкове печиво. Слід уникати вживання продуктів з високим вмістом жирів.

При складанні раціонів харчування в змагальний період необхідно враховувати наступні загальні рекомендації:

1. За тиждень до змагань в меню не повинно бути ніяких нових страв і продуктів (включаючи БАД і продукти спортивного харчування).

2. Ніколи не можна стартувати натщесерце.

3. Якщо змагання починаються вранці, сніданок повинен включати вуглеводні легкозасвоювані продукти з достатньою кількістю рідини.

4. Якщо змагання починаються днем, за 3-4 год до старту можливий прийом звичайної їжі, а потім тільки легкої вуглеводної, але не менше ніж за 50-60 хв. до старту.

5. Якщо змагання тривають цілий день, в перервах між стартами бажано використовувати продукти спортивного харчування в рідкому вигляді, але обов’язково апробовані раніше.

6. При декількох стартах в день і тривалих перервах між ними застосовують легко переварювані продукти харчування (м’ясний або курячий бульйон, варена курка чи телятина, картопляне пюре, білий хліб з маслом і медом, кава, какао, фруктові соки).

7. Після фінішу бажано використовувати 6-10%-і розчини вуглеводно-мінеральних напоїв. Основний прийом їжі організовується не раніше ніж через 40-50 хв.

8. При складанні раціонів і режиму харчування в дні змагань необхідно враховувати час перетравлення харчових речовин в шлунку і швидкість їх переміщення в кишечнику ( табл. 1 ). Недоцільно перед спортивними змаганнями з великими фізичними навантаженнями вживати жирні, трудноперевариваемие продукти, що містять велику кількість клітковини (тваринні жири, смажене м’ясо, квасоля, горох, боби і т. п.).

Таблиця 1

Час затримки харчових продуктів в шлунку

, Общеспортівная тематика, Дитячо-юнацький спорт, Дондуковская Р. Р,, Гольдберг М. Д.

Comments are closed!

_0.32MB/0.00701 sec