Харчування при збільшенні щитовидної залози » Ваш доктор Айболить

Харчування при збільшенні щитовидної залози » Ваш доктор Айболить Харчування при збільшенні щитовидної залози

До захворювань, при яких відбувається дифузне збільшення тканини щитовидної залози, відноситься дифузний токсичний зоб, або базедова хвороба. У зв’язку з надмірною секрецією гормонів щитовидної залози при дифузному токсичному зобі спостерігається прискорення процесів обміну речовин і підвищення енерговитрат.

Все це сприяє збільшенню швидкості розпаду жирів, білків, глікогену, втрат мікро-і макроелементів, зокрема калію, вітамінів.

У зв’язку зі значним підвищенням основного обміну, яке зазвичай спостерігається при збільшенні розмірів щитовидної залози, пацієнтові повинно бути забезпечено висококалорійне харчування, що сприяє відновленню надмірної витрати енергії. Таке харчування має бути організовано до досягнення хворим нормальної маси тіла (при дефіциті ваги). Під час складання дієтичних рекомендацій необхідно враховувати, що різке скорочення білкової їжі в раціоні харчування хворих не виправдано. При зниженому надходженні білкової їжі організм починає використовувати білок власних тканин, що сприяє значного ослаблення м’язової тканини і розвитку тиреогенний міопатії, порушення процесів обміну речовин (особливо білкового обміну) та ускладненню дефіциту маси тіла. Харчування при збільшенні щитовидної залози має забезпечувати надходження близько 1,5 г білка на 1 кг маси тіла при нормальному вмісті жирів і вуглеводів. Вживана їжа повинна містити підвищений рівень мінеральних солей, вітамінів, оскільки потреба в цих речовинах у таких хворих значно підвищена. Важливо обмежити прийом пряної і гострої їжі, кави, міцного чаю, шоколаду, какао.

Важливо збільшити енергетичну цінність раціону харчування в середньому на 25-30% в порівнянні з фізіологічною нормою в кожному конкретному випадку винятково за рахунок усіх нутрієнтів. У зв’язку з тим, що при збільшенні щитовидної залози спостерігається втрата м’язової маси і посилений розпад білків, особливу увагу у складанні меню для хворих потрібно приділяти білкової квотою. Рекомендоване добове кількість білків становить 1,5 г / кг маси тіла, з них 55% обсягу повинні становити білки тваринного походження.

Кулінарну обробку їжі для хворих зі збільшеними розмірами щитовидної залози потрібно виконувати як звичайно, проте рибу і м’ясо рекомендується спочатку бланшувати (або відварити) для того, щоб видалити з їх складу екстрактивні речовини, а потім смажити або тушкувати. При приєднанні діареї кулінарна обробка їжі повинна відповідати термічно, хімічно і механічно щадить дієті.

Приблизний хімічний склад раціону харчування пацієнтів чоловічої статі: 110 г жирів (з них 25% рослинного походження), 100 г білків, 450 г вуглеводів. При цьому енергетична цінність раціону має становити 3100-3200 ккал. Для пацієнтів жіночої статі вищевказані величини необхідно скоротити на 10-15%.

Режим харчування хворих із збільшеною щитовидною залозою повинен бути дробовим (більше 4-5 разів на добу) у зв’язку з підвищеним почуттям голоду у них. При відсутності протипоказань, обмежень у кількості вживають щодня рідини немає. При цьому особливо корисні напої, що сприяють швидкому вгамування почуття спраги (температура не вище 15 0 С, вміст цукру не більше 2%). Це відвари шипшини, сухофруктів, зелений чай, морси, знежирені молочнокислі напої. Вживати рідини рекомендується по 2-3 ковтки з інтервалом в 10-15 хвилин.

Харчування при збільшенні щитовидної залози має бути збалансованим, повноцінним. Раціон харчування хворих повинен містити морепродукти, рибу. Пояснюється це тим фактом, що надлишок йоду пригнічує синтез гормонів щитовидної залози. Як джерело аліментарного калію рекомендують фрукти і овочі, кальцію – молочні продукти.

Безсоння, підвищена збудливість нервової системи диктують необхідність обмеження страв і продуктів харчування, що сприяють порушенню центральної нервової системи: кави і міцного чаю, наваристих рибних і м’ясних бульйонів, алкоголю та ін

Нижче наводимо кілька рецептів приготування страв для пацієнтів зі збільшеними розмірами щитовидної залози.

Рецепт для поповнення нестачі йоду при збільшенні розмірів щитовидної залози: на тертці натерти фейхоа і лимон з шкіркою (з розрахунку 1:1). В утворену суміш за смаком можна додати цукор. Приймати даний корисне і, в той же час смачне, зілля рекомендується 3 рази на день по одній столовій ложці за 0,5 години до їди.

В деяких випадках збільшення розмірів щитовидної залози можна спостерігати при пригніченні її функціонування. У цих випадках рекомендується приймати по 20-30 крапель настоянки женьшеню (продається в аптеках) 3 рази на добу. Тривалість одного курсу терапії становить 30 днів. Через 15 днів призначається повторний курс лікування.

Можна також приготувати такий склад: зварити на пару 120 г часнику, після ретельно розтерти його в кашку. Далі слід додати до часнику 300 г очищеного і подрібненого волоського горіха, 50 г сухої водорості ламінарії або фікус, 50 ??г подрібнених плодів анісу, додати мед. Вказану суміш необхідно ретельно перемішати дерев’яною ложкою. Вживати при гіпотиреозі по 1 столовій ложці 3 рази на добу за півгодини до прийому їжі.

Ще один рецепт, який застосовується при збільшенні розмірів щитовидної залози: взяти 1 частина коренів солодки голої, 2 частини кореня мильнянка лікарського, 2 частини кореня марена фарбувального. Необхідно розрахувати збір так, щоб вийшло 2 столові ложки. Далі потрібно всипати отриманий збір в термос, залити 0,5 л окропу і залишити відстоюватися на всю ніч. Пити таке зілля потрібно по 1/3 склянки 3 рази на добу. Один курс лікування розрахований на 1,5 місяці. Далі потрібно зробити перерву на два тижні.

До того, як приступати до приготування і застосування зазначених рецептів, рекомендуємо обов’язково проконсультуватися з лікарем-ендокринологом.

Comments are closed!