Харчування при остеохондрозі хребта

Харчування при остеохондрозі хребта Харчування при остеохондрозі хребта

Харчуватися при остеохондрозі хребта необхідно невеликими порціями 6 разів на день (у 8, 11, 14, 17, 19, 21 година) причому за останній прийом їжі випивати 1 стакан кефіру або кислого (або з’їдати трохи чорносливу, яблуко). У раціоні

необхідно уникати або різко обмежувати вживання винограду (виноградного соку або вина), бобових, гороху, квасолі і т. д.), м’ясних бульйонів, салатів з щавля, а також усіх видів рафінованих продуктів, здобного тіста, спецій. Перевагу необхідно віддавати фруктам, овочам (салати, вінегрет), нежирним сортам відвареного м’яса (худа яловичина, кролик, нежирна курка без шкірки), хлібу з борошна грубого помолу. Дуже корисні ягоди обліпихи.

Їжа необхідна для заповнення енергії і як будівельний матеріал. Енергія обчислюється в калоріях. Калорійність їжі визначається за вуглеводів і білків – 4000 ккал; жирів – 9000 ккал на 1 кілограм.

Витрати енергії описані при різноманітних видах діяльності. Кількість енергії, необхідне організму при різноманітних видах розумової та фізичної діяльності, визначають у спеціальних камерах.

Для правильного травлення необхідно знати як ідуть обробка і перетравлення їжі в організмі. Так як голод при їжі вгамовується протягом 15 – 20 хв. (Надходить сигнал по зворотного зв’язку в центр голоду), то процес їжі повинен займати не менше 15 – 20 хвилин. Спочатку їжа перемелюється зубами (чим ретельніше, тим краще); цим ми полегшуємо роботу шлунка. Примішування слини в роті (містить воду, солі, холестерин, клейкий муцин, пепсин – починає розщеплювати крохмаль) сприяють початку перетравлення їжі.

Чим більше слини, тим краще початок перетравлення їжі. Смачна та апетитна їжа виділяє велику кількість слини (за добу виділяється 1 – 1,5 літра). У шлунку тривають переварювання їжі за допомогою шлункового соку (2 – 3 літри на добу) і механічне перемішування (перистальтика шлунка) їжі. У шлунковому соку міститься муцин, неорганічні речовини і соляна кислота. Переварюванню їжі в шлунку допомагають травні ферменти амілази (розщеплюють цукориди до мальтози і розкладають дисахариди до моносахаров), ренін (створаживаться білок молока у дітей), пепсин (розщеплює білки), ліпази (дають початок гідролізу ліпідів, жирів) і т. д. < / p>

Для гарного стану здоров’я необхідно налагодити раціональне харчування, яке передбачає повноцінну життєдіяльність організму, високу опірність і працездатність, що дає максимальну тривалість активного життя. Крім раціонального харчування, воно має бути збалансоване, тобто в харчуванні має бути відображено оптимальне співвідношення харчових речовин (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі). При збалансованому харчуванні, по А. А. Покровському (1977), має бути витримано співвідношення білків, жирів і вуглеводів в співвідношенні 1:1:4.

Основи правильного харчування включають в себе раціональне збалансоване харчування, яке підвищує опірність організму, оберігає його від захворювань, зберігає оптимальну вагу тіла і віддаляє процеси старіння.

Для визначення витрати енергії протягом дня необхідно до показників основного обміну (ця величина дорівнює оптимальної масі тіла, помноженої на 1 ккал і на 24 год) додати 400 – 600 ккал на різні види діяльності. Наприклад, якщо оптимальна маса тіла дорівнює 70 кг помножити на 1 ккал / год помножити на 24 ч = 1680 ккал і додати 600 ккал на різні види діяльності, ми отримаємо 2280 ккал на добу.

Для зниження маси тіла (при надлишковій вазі) можна розрахувати поступові втрати жиру. Так, якщо необхідно схуднути на 1 кг, потрібно витратити близько 700 ккал понад норму, тобто займатися спортом з таким розрахунком, щоб крім 2100 ккал, що витрачаються в повсякденному житті, ще витрачати 500 – 700 ккал на добу за рахунок ходьби (плавання і т. д.). Таким чином, займаючись 2-годинний ходьбою на день (з темпом 6 км / ч), ми будемо додатково витрачати 430 ккал / год і за 2 тижні похудеем на 1 кг.

Т. С. Литвиненка (1990) рекомендує різні дієти для схуднення.

Дієта інституту косметики

    Перший сніданок: чашка чорної кави, 50 г хліба, 50 г бринзи або сиру. Другий сніданок: яблуко. Обід: 100 г відвареного м’яса або смаженого без жиру на решітці. Полудник: яблуко. Вечеря: 100 г м’яса, 2 картоплини, чашка чаю. Весь денний раціон складає 1300 – 1500 ккал. Дієту можна дотримуватися тривалий час, зниження ваги відбувається поступово.
    Сніданок: 2 чашки кави або чаю, 2 скибочки хліба, 2 яйця некруто, 3 помідори. Обід: 250 г м’яса (відвареного або смаженого без жиру), салат, яблуко. Полудник: чашка чорної кави, 2 бісквіта. Вечеря: як сніданок. Дієту можна використовувати довго.

Пісна дієта

    1-й день – 1,5 л молока. 2-й день – 2 баночки кисляку. 3-й день – 6 яєць, зварених круто. 4-й день – 400 г відвареного яловичого м’яса. 5-й день – 600 г овочів. 6-й день – 1,5 кг фруктів. Втрата ваги до 3 кг.

Крім цього, при звичайному харчуванні рекомендується розвантажувальні дні (1 раз на 7-10 днів): м’ясний день – 600г відвареного нежирного м’яса з’їдають за 5-6 разів з 2 склянками шипшини, 2 склянками чорної кави, свіжим огірком, 2 ложками зеленого горошку, калорійність – 850 ккал; сирний день – 600 г знежиреного сиру, 60 г сметани з 2 склянками чорної кави і шипшини, калорійність – 700 ккал; молочний день – 6 разів по 1 склянці молока або кислого, або кефіру, калорійність – 800 – 900 ккал; яблучний день – 1,5 кг яблук за 5 разів, калорійність – 600 ккал; овочевий день – 1,5 кг огірків, капусти, моркви з’їсти за 5 – 6 разів.

При бажанні схуднути необхідно виключити з меню здобу, вуглеводи, жирні сорти м’яса, тваринні жири і вводити фрукти і овочі (до 30 – 50% від загальної маси їжі). Після 18 – 19 годин не їсти взагалі.

З харчових продуктів особливо цінними властивостями володіє мед. Мед містить близько 60 різних речовин, у тому числі вітаміни (В2, В6, К), пантотенову та фолієву кислоти, мінеральні речовини (кальцій, натрій, калій, магній, залізо, хлор, фосфор, йод, сірку, марганець, алюміній, мідь, кремній та ін.) У добу можна з’їдати 80 – 100 г меду за 2 – 4 прийоми. Мед має лікувальну і оздоровчу дію.

Вегетаріанська дієта виключає продукти тваринного походження (м’ясо худоби, птицю, рибу, молочні продукти, в тому числі молоко, і яйця). Така сувора вегетаріанська дієта мало прийнятна (мале забезпечення повноцінним білком, вітаміном В12 і кальцієм). Ця дієта неприйнятна з точки зору раціонального харчування (М. М. Гурвич, В. А. Конишев, 1990).

Більше дотримуються лактовегетаріанской дієти, до якої входить рослинна і молочна їжа, або в лактовегетаріанскую додають ще й яйця. Такою дієтою можна користуватися довгостроково, так як в неї входить вітамін В12, відсутній у вегетаріанській дієті, і кальцій, якого мало в цій дієті. При виборі тієї або іншої дієти необхідно пам’ятати, що рослинна їжа має лужним дією (може розчиняти камені в нирках, утворені від кислої їжі), а тваринна їжа, що володіє закісляется дією, підвищує смакові якості.

Рослинна їжа має і позитивні, і негативні сторони. Так, вегетаріанці менше хворіють на ішемічну хворобу серця, так як в рослинній їжі міститися волокна (клітковина), вітаміни, ненасичені жирні кислоти, а також калій, мікроелементи, лужні сполуки та речовини, що регулюють кількість холестерину в крові, але мало вітамінів D, В12 і відзначається погане засвоєння заліза, цинку (кальцію). У вегетаріанців може розвиватися анемія, сповільнюється фізичний розвиток. Позитивний вплив на довгожителів відзначено при використанні лактовегетаріанской дієти. Правильне збалансоване харчування це таке, яке включає в себе крім білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин і вітамінів ще й баластні речовини – клітковину, харчові волокна, які взаємодіють у шлунково-кишковому тракті з бактеріальним метаболізмом і можуть утворювати вітаміни та незамінні амінокислоти. < / p>

Східна медицина ділить їжу на заспокійливу (рослинна і молочна) і збудливу (м’ясо, риба, яйця, приправи), що підтверджено сучасною наукою (рослинна їжа і молоко містять пептиди, мають заспокійливу дію, екстрактивні речовини м’яса мають збудливим дією).

М. М. Гурвич, В. А. Конишев (1990) призначають лактовегетаріанскую дієту або змішане харчування з вегетаріанською спрямованістю при лікуванні гіпертонічної хвороби, атеросклерозі (хліб з додаванням висівок, вівсяну, пшеничну, гречану і ячну каші, буряк, морква, салат, зелень петрушки, чорну смородину, горіхи тощо). При надмірній масі тіла і гіпертонічної хвороби рекомендуються вегетаріанські розвантажувальні дні (яблучні, рисові, салатні). При подагрі необхідно знизити вміст сечової кислоти (міститься багато в м’ясі, рибі, печінці, нирках, м’ясних рибних бульйонах).

Сучасна людина має обов’язково включати в харчовий раціон овочі, фрукти, хліб з борошна грубого помолу, рослинне масло, яйця і молочні продукти. Особливо ці рекомендації відносяться до літніх людей (їх рослинна їжа повинна складати не менше 30 – 40% від загальної маси за добу).

Comments are closed!

_0.32MB/0.01114 sec