Харчування при остеопорозі

Харчування при остеопорозі Харчування при остеопорозі

Відомо, що при ураженні тонкої кишки на значному протязі може мати місце синдром мальабсорбції, що приводить до остеопорозу.

Остеопороз – розрідження кістки . перебудова структури кісткової тканини, що характеризується

зменшенням числа кісткових перекладин в одиниці об’єму кістки, ис-тонченной, викривленням і повним розсмоктуванням частини цих елементів. Таке визначення дається в Енциклопедичному словнику медичних термінів.

Ще одне визначення цього терміна, прийняте в 1990 р. на конференції з остеопорозу в Копенгагені: “Остеопороз – захворювання, що характеризується низькою масою кістки і мікроструктурної перебудовою кісткової тканини, що приводить до підвищеної ламкості кістки і, як наслідок цього, підвищення ризику перелому “.

Суть остеопорозу. Кістки при цьому недугу стають крихкими, в результаті чого легко ламаються.

Деякі фактори ризику остеопорозу та його ускладнень. Це:

спадковість (чи є у вас родичі похилого віку, які мали переломи кісток?); oдефіціт кальцію в повсякденному харчуванні; oнедостаток статевих гормонів у жінок в клімактеричний період;

застосування ряду ліків протягом тривалого часу, наприклад преднізолону; необережність при ходьбі, недотримання рівноваги, що приводить до падінь і переломів; хронічний ентерит і ентероколіт з порушенням всмоктування харчових речовин в тонкій кишці (мальабсорбція).

Ознаки остеопорозу. Переломи зап’ястя, хребта або шийки стегна, сутулість, “вдові горб”, зниження зростання в літньому віці.

Профілактика остеопорозу. З точки зору сучасних дієтологів, найефективнішим способом профілактики остеопорозу є достатнє вживання продуктів харчування, що містять кальцій, особливо в дитинстві та підлітковому віці, а також у літньому віці, а у жінок – в період клімаксу. Це дозволить суттєво знизити ймовірність остеопорозу. Особливо уважні до свого повсякденного раціону повинні бути жінки середнього та похилого віку – вони страждають остеопорозом і переломами частіше, ніж чоловіки.

Разрежение кісткової речовини в ряді випадків пов’язана з прийомом гормональних препаратів, наприклад з підвищеною дозою преднізолону, використовуваного для лікування астми, артритів. У разі перелому на грунті остеопорозу необхідно обговорити з лікарем питання про дозування гормональних препаратів. Водночас багатьом жінкам в період менопаузи необхідна гормонзамісної терапія. Питання про призначення медикаментів має вирішувати лікуючий лікар, який спостерігає вас і знає як стан вашого здоров’я, так і переносимість організмом призначених лікувальних засобів.

Необхідною профілактичною мірою остеопорозу є заняття фізкультурою, систематичні, але не надмірні. Це дуже важливо не тільки для зміцнення кістково-м’язової системи, але і для нормальної діяльності вестибулярного апарату, що, в свою чергу, зменшує ризик падінь і переломів.

І ще один профілактичний засіб – вітамін D, який сприяє кращому засвоєнню в організмі кальцію. Вітамін D утворюється при впливі сонячного світла на шкіру. Цей вітамін надходить в організм з продуктами харчування, наприклад з жирною рибою, яйцями, круп’яними стравами. Лікуючий лікар може рекомендувати вітамін D і у вигляді препарату, в строго обумовленою дозуванні.

Вважають, що в багатьох випадках остеопорозу показаний прийом препаратів кальцію у вигляді медикаментів або з харчовими добавками. Однак головним джерелом кальцію є наша їжа.

Кальцій в нашому харчуванні. При остеопорозі необхідно включати в раціон харчування їжу, багату кальцієм, – це насамперед молоко і молочні продукти.

Добова потреба в кальції

Чоловіки і жінки до 65 років 1000мг

Жінки старше 65 років 1500 мг

Чоловіки старше 65 років 1000-1200 мг

Часто запитують: чи можна при остеопорозі, ускладнився тим чи іншим переломом кісток, продовжувати дотримуватися вегетаріанської дієти? Відповідаємо: ні, не можна. Справа в тому, що вегетаріанці, то є люди, що включають в повсякденний раціон продукти виключно рослинного походження, не можуть забезпечити організм достатньою кількістю кальцію. Треба враховувати і той факт, що кальцій, який міститься в продуктах тваринного походження, значно краще засвоюється в порівнянні з продуктами рослинного походження.

Водночас цілком допустима лакто-вегетаріанська дієта, при якій поряд з рослинними продуктами (овочі, фрукти, крупи, хліб) споживаються молочні продукти, багаті джерела кальцію, – молоко, сир, сир і т. д. Для осіб похилого віку показані молочні продукти зниженої жирності, щоб дотримувалася антисклеротична спрямованість раціону.

  • Харчування при остеопорозі

Comments are closed!

_0.31MB/0.00622 sec