Харчування при цукровому діабеті – Цукровий діабет – Ендокринологія – Енциклопедія – MedPortal. ru

Харчування при цукровому діабеті – Цукровий діабет – Ендокринологія – Енциклопедія – MedPortal. ru Харчування при цукровому діабеті

Цукровий діабет пов’язаний з порушенням обміну речовин, в основі його лежить недостатнє засвоєння організмом глюкози. Діабет 2 типу часто виникає на тлі ожиріння.

При цукровому діабеті харчування хворого відіграє велику роль. При легкій формі цукрового діабету 2 типу дієтичне харчування є основним методом лікування. При середній і важкій формі діабету дієту потрібно поєднувати з прийомом цукрознижуючих препаратів або інсуліну. При цукровому діабеті I типу, виникнення якого пов’язане із загибеллю бета-клітин підшлункової залози і інсуліновою недостатністю, основним методом лікування служить замісна інсулінотерапія. Дотримання режиму і дієтичного харчування при цукровому діабеті I типу носять допоміжний характер.

Що таке «хлібна одиниця»?

Яку ж норму вуглеводомістких продуктів в день слід вживати хворим на цукровий діабет? Всі вуглеводомісткі продукти суттєво різняться між собою за своїми фізичними властивостями, складом, калорійністю. Виміряти якимсь одним звичним домашнім способом – за допомогою ложки чи склянки – всі ці важливі параметри їжі неможливо. Не менш важко визначити і необхідний обсяг добової норми продуктів, не маючи спеціальних знань і не бачачи зрозумілих для себе орієнтирів. Щоб полегшити завдання, дієтологами було введене умовне поняття, що використовується для хворих діабетом – хлібна одиниця.

Хлібна одиниця – своєрідна «мірна ложка» для обчислення вуглеводів. Незалежно від виду та кількості продукту, будь то хліб чи яблуко, одна хлібна одиниця містить 12-15 грамів засвоюваних вуглеводів. Вона підвищує рівень вмісту цукру в крові на одну і ту ж величину – 2,8 ммоль / л – і вимагає для засвоєння організмом 2 одиниці інсуліну.

Хлібна одиниця була введена саме для хворих на цукровий діабет, які отримують інсулін. Адже для них дуже важливо дотримуватися щоденну добову норму вуглеводів, відповідну запроваджуваному інсуліну. В іншому випадку у них може виникнути підвищення або зниження цукру в крові – гіпер – або гіпоглікемія. Завдяки введенню поняття хлібної одиниці хворі на цукровий діабет отримали можливість правильно складати меню, грамотно замінюючи одні углеводсодержащие продукти іншими.

Так наприклад, 1 хлібної одиниці відповідає 25-30 гр білого або чорного хліба, або 1/2 склянки гречаного або вівсяної каші, або 1 яблуко середніх розмірів, або 2 штуки чорносливу і т. д.

За добу в організм людини має надійти приблизно 18-25 хлібних одиниць. Їх доцільно розподілити на шість прийомів їжі: сніданок, обід і вечеря по 3-5 хлібних од. в полуденки – 1-2 хлібні одиниці. Велика частина углеводсодержащих продуктів повинна припадати на першу половину дня.

Що не можна їсти при діабеті і як правильно визначити необхідну норму углеводосодержащих продуктів? Щоб відповісти на всі ці питання, хворому на цукровий діабет потрібно пройти відповідне навчання в спеціальних школах для хворих на діабет.

Принципи лікувального харчування

Дієта повинна бути фізіологічно грамотної:

    Кількість енергії в їжі має дорівнювати енергетичним потребам хворого. Кількість білків, жирів, вуглеводів має бути збалансовано. Прийом їжі протягом дня – 5-6 разів.

Для хворих на діабет з надмірною вагою, щоб посилити відчуття насичення, потрібно включати в дієту такі овочі, як свіжа і квашена капуста, салат, шпинат, зелений горошок, огірки, помідори. Для поліпшення функції печінки, яка значно страждає при діабеті, треба вводити в дієту продукти, що містять ліпотропні фактори (сир, соя, вівсянка та ін), а також обмежувати в дієті м’ясні, рибні бульйони і смажені страви.

Є декілька варіантів дієт для хворих на цукровий діабет, але практично в домашніх умовах можна користуватися однією (дієта 9), яку можна легко пристосувати до лікування будь-якого хворого, виключаючи або додаючи окремі страви або продукти.

У дієту дозволяється включати:

    Хліб і хлібобулочні вироби – переважно чорний хліб (200-350 грамів на день, за вказівкою лікаря). Супи на овочевому відварі, на слабкому м’ясному і рибному бульйоні з невеликою кількістю овочів (1-2 рази на тиждень). Страви з м’яса і птиці (яловичина, телятина, нежирна свинина, індичка, кролик у відварному або холодці вигляді). Страви з риби, переважно нежирної (судак, тріска, щука, навага, сазан та ін в відварному або холодці вигляді). Страви і гарніри з овочів (листяна зелень, капуста (білокачанна, кольорова), салат, бруква, редиска, огірки, кабачки, картопля, буряк, морква) у вареному, сиром і печеному вигляді. Страви і гарніри з круп, бобових, макаронних виробів (в обмеженій кількості, зрідка, зменшуючи при цьому кількість хліба в раціоні). Страви з яєць (не більше 2 штук на день у вигляді омлету або некруто, а також для додавання в інші страви). Кислі та кисло-солодкі сорти фруктів і ягід (яблука антонівські, лимони, апельсини, червона смородина, журавлина та інші) до 200 грамів в день в сирому вигляді, у вигляді компотів на ксиліт або сорбіті. За дозволом лікаря можна використовувати солодкі страви і спеціально приготовані діабетичні вироби. Молоко – з дозволу лікаря, кефір, кисле (всього 1-2 склянки на день), сир (50-200 грамів на день) у натуральному вигляді або у вигляді сирків, сирників і пудингів. Негострі соуси на овочевому відварі з оцтом, томатним-пюре, корінням, а також молочні. Чай з молоком, кава неміцна, томатний сік, фруктово-ягідні соки (всього рідини разом з супом до 5 склянок на день). Вершкове масло, рослинне масло (всього 40 грамів на день у вільному вигляді і для приготування їжі).

Харчування хворого на діабет має бути багатим вітамінами, тому корисно вводити в раціон пивні і пекарні дріжджі, відвар шипшини.

Протипоказані:

    цукерки, шоколад, кондитерські вироби, здобу, варення, мед, морозиво та інші солодощі; гострі, пряні, солоні і копчені закуски і страви, баранячий і свинячий жир; перець, гірчицю; алкогольні напої; виноград, банани, родзинки; цукор допускається лише в невеликих кількостях з дозволу лікаря.
  • Скласти меню (режим харчування 5 разів на день для людини якої хвора печінка і цукровий діабет
  • як скидають кг за допомогою соди
  • які фрукти можна їсти при цукровому діабеті

Comments are closed!