Харчування при цирозі печінки

Харчування при цирозі печінки Харчування при цирозі печінки

Основні принципи лікувального харчування при цирозі печінки

Цироз печінки – хронічне захворювання, при якому функціонально активна тканину печінки поступово

заміщається неактивній сполучною тканиною, що веде до різного ступеня вираженості порушень функцій печінки та системи кровообігу.

При задовільному стані хворого з цирозом печінки традиційна дієтологія рекомендує помірно обмежувальне харчування, що відповідає дієті № 5 (за колишньою номерний класифікації дієт), а при невеликому погіршенні самопочуття (болі в животі після їжі, гіркоту в роті, здуття живота та ін ) – перехід на механічно і хімічно щадну дієту, як при гострому гепатиті (див. статтю «Харчування при гострих і хронічних гепатитах»).

Однак з сучасних позицій при компенсованому цирозі печінки (тобто за відсутності ознак печінкової недостатності) обмеження в харчуванні не потрібні, спеціальна дієта не потрібна і хворий може їсти і пити все, що йому подобається, крім алкогольних напоїв. Утримання від алкоголю має бути абсолютним . Доведено, що відмова від вершкового масла, яєць, шоколаду, кави, прянощів та інших продуктів не має лікувального значення при компенсованому цирозі печінки. Встановлено також відсутність лікувального ефекту від прийому різних харчових гепатопротекторів («захисників печінки»), зокрема біологічно активних добавок до їжі.

Безумовно, важливе дотримання принципів здорового харчування, особливо щодо його білкової і вітамінної повноцінності. Не слід обмежувати споживання білка і, відповідно, багатих їм продуктів. Вміст білка в раціоні не повинно бути нижче 1 г на 1 кг нормальної маси тіла хворого. Якщо хворий худне, показано різноманітне та смачне для хворого харчування частими, але невеликими порціями. Зрозуміло, якщо хворий добре себе почуває на зазначених вище традиційних обмежувальних дієтах (зокрема, дієті № 5), він може дотримуватися такого харчування.

У міру прогресування хвороби виникають порушення смаку та нюху, знижується апетит, мають місце диспепсичні розлади (відчуття важкості і розпирання в животі, нудота, гіркота в роті та ін), відзначаються порушення стільця, частіше – проноси з стеаторея, т. е. виділенням неперетравленого жиру. Причиною стеатореи може бути зниження секреції жовчних кислот печінкою. Характерно збільшення витрати енергії в стані спокою, зменшення запасів жиру і м’язової маси. Атрофія м’язів обумовлена??погіршенням в них синтезу білка у зв’язку з порушенням білкового обміну в організмі в цілому.

За наявності зазначених клінічних проявів цирозу печінки необхідна індивідуальна дієта переважно білково-вуглеводної спрямованості за рахунок обмеження споживання жирів. Харчування має поєднуватися з прийомом препаратів травних ферментів (креон, панцитрат, мезим-форте, дигестал, фестал та ін.) Підбір ферментних препаратів також має бути індивідуальним. Хворого не слід обмежувати у виборі продуктів і страв (крім багатих жирами), особливо при розвитку білково-енергетичної недостатності на тлі погіршення і збочення апетиту.

Відмова від відносно вільного характеру харчування необхідний при декомпенсації цирозу печінки, що супроводжується виникненням асциту – накопиченням рідини в черевній порожнині і / або печінкової недостатності.

Дієтотерапія при асциті . При асциті при домашньому лікуванні хворий повинен щодня визначати свою вагу (масу тіла), вимірювати окружність живота і зіставляти кількість випитої за добу рідини з кількістю добової сечі. Харчування має забезпечувати потребу організму в енергії, що в умовах постільного режиму становить 1800-2000 ккал на добу, в білках (у середньому 70 г на добу), вітамінах і інших незамінних харчових речовинах.

Головним у дієтотерапії є:

1) обмеження кухонної ролі до 2-3 г на день;

2) зниження споживання рідини до 750-1000 мл на день.

Дисципліна, необхідна при харчуванні не дуже смачною безсольовий їжею в поєднанні зі зменшенням прийому рідини, багатьом хворим дається нелегко. У таких випадках можливий компроміс: при зіставленні необхідності обмеження кухонної солі і рідини більш важливим є зменшення вмісту в їжі натрію, тобто кухонної солі, – сіль повинна бути прибрана зі столу . Слід враховувати, що 1 г натрію (2,5 г кухонної солі), прийнятий «понад норму», затримує в організмі 200-250 мл води. Необхідно орієнтуватися у змісті натрію і кухонної солі у харчових продуктах. Якщо при дотриманні дієти у хворого маса тіла знизиться (за рахунок виведеної рідини) за 4 дня менш ніж на 1,2 кг, то до дієти повинні бути підключені сечогінні препарати. Якщо останні не є калій-зберігаючих, то в раціоні слід збільшити кількість багатих калієм продуктів (бананів, сухофруктів тощо), щоб уникнути небезпечного збіднення організму калієм.

Для поліпшення смаку безсольової їжі можна використовувати лимонний і томатний соки, оцет, цибуля, часник, бессолевую гірчицю, без солі кетчуп, перець, кмин, лавровий лист та інші прянощі, а також пряні овочі.

Приблизний добовий раціон дієти без солі

Сніданок. манна каша з вершками і цукром або печеними фруктами, 60 г солі хліб або безсольових сухарів з несолоним маслом і медом, 1 яйце, чай або кава з молоком.

Обід. 60 г яловичини або м’яса чи 90 г білої риби, картопля, зелень або листовий салат, фрукти – свіжі або печені.

Полудник. 60 г солі хліб, несолоне масло, джем або варення, мед або помідор, чай або кава з молоком.

Вечеря. суп без солі або грейпфрут (апельсин, мандарини), яловичина, м’ясо птиці або риба (як на обід), картопля, зелень або листовий салат, фрукти (свіжі або печені) або желе з фруктового соку і желатину, сметана, чай або кава з молоком

Енергоцінність раціону – 1800-2200 ккал, вміст білка – до 70 г, вміст натрію 380-450 мг, що відповідає 1,7-2 г кухонної солі, яка в їжу не додається. Кількість рідини не повинно перевищувати рекомендованої для хворого добової норми її споживання.

Джерело: за матеріалами книги Б. Л. Смолянського і В. Г. Ліфляндського «Лікувальне харчування»

Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на портал про здоровий спосіб життя hnb. com. ua обов’язкове!

  • споживання рідини при асциті
  • харчування при церозі печінки

Comments are closed!

_0.31MB/0.00778 sec