Харчування під час і після хіміотерапії

Харчування під час і після хіміотерапії Харчування під час і після хіміотерапії

admin 13 лютого 2013 · 4 comments

Щоб зберегти і продовжити своє життя, людина здатна на багато що, і, хоча побічні дії настільки агресивного лікування неабияк отруюють життя хворому, вони все ж зцілюють, а це коштує

всіх страждань. Нудота, відсутність апетиту, втрата у вазі, випадання волосся – природно, під час хіміотерапії пацієнти виглядають і відчувають себе далеко не блискуче. Але, незважаючи на фізичний дискомфорт, депресивні думки й інші складності, необхідно «допомагати» лікуванню, намагаючись зменшити побічні явища препаратів та їх негативний вплив на організм. Це, серед іншого, досягається за допомогою дієти.

Як харчуватися під час хіміотерапії?

Ті, хто пройшов хоча б один курс хіміотерапії, знають, наскільки вона позбавляє волі і сил. Нудота не дає взяти в рот ні шматочка, і в результаті у організму залишається мінімум ресурсів для того, щоб відновлювати сили і сяк протистояти негативному впливу «хімії». Через це лікування переноситься куди важче, ніж могло б. Яким же чином скласти дієту, щоб можна було і підтримати організм, і поліпшити самопочуття? Лікувальне харчування має виконувати кілька завдань.

Завдання № 1. Дати організму необхідну

В принципі, якоїсь особливої??дієти, харчування по годинах, суворої відповідності визначеним переліком продуктів і інших премудростей для онкологічних хворих не існує. Потрібно лише стежити за тим, щоб їжа дозволяла отримувати всі потрібні людині речовини і в достатніх кількостях. У першу чергу, це стосується білків – матриці для оновлення генетичного матеріалу. Тому в раціоні хворого, що проходить хіміотерапію, обов’язково повинні бути відповідні продукти. Нежирні сорти м’яса (яловичина, індичка), риба, морепродукти, яйця, сири, бобові… Окремо або в складі комбінованих страв їх варто щодня додавати в раціон.

Крім них, пацієнтам рекомендовані свіжі або відварні фрукти і овочі, які є природними джерелами вітамінів і антиоксидантів: хліб, крупи, молоко і кисломолочні продукти теж завжди повинні бути на столі. Все, що відноситься до здорового харчування, може бути присутнім в дієті пацієнта в період проведення хіміотерапії.

Завдання № 2. Стимулювати апетит

Відсутність бажання є – це частий побічний ефект лікування, який зазвичай настає з першого дня прийому препаратів. На жаль, хворі не завжди мають можливість їсти стільки ж, скільки здорова людина, тому доводиться пускатися на певні хитрощі.

При виражених проблемах з апетитом (зазвичай вони відповідають дням прийому ліків) бажано віддати перевагу найбільш висококалорійним продуктам (горіхи, збиті вершки, кондитерські вироби), які дозволять швидко отримати енергію. Як варіант можна використовувати й іншу схему – є маленькими порціями протягом дня, в буквальному сенсі, «по ложечці».

Харчуватися треба смачно і різноманітно. Нехай це і не принесе такої радості, як до лікування, але, принаймні, викличе хоч якийсь інтерес до їжі. Можна додавати в їжу приправи, які пробуджують апетит (наприклад, зелень), або як аперитив пити перед їжею кислі соки.

Завдання № 3. Справитися з нудотою

У період лікування необхідно більше пити, до 2,5-3 літрів рідини на добу. Це сприяє більш активної детоксикації організму і зменшує побічні явища препаратів, у тому числі і нудоту. Для пиття варто використовувати не тільки воду, але і соки, чаї, морси, іноді – мінеральну воду. Вживати рідину потрібно дрібними ковтками впродовж дня. Єдиний момент – не треба пити під час їжі, так як переповнення шлунка підсилює нудоту.

Для її зменшення доведеться виключити з раціону ті продукти, які сприяють гастроезофагеального рефлюксу, тобто зворотному занедбаності вмісту шлунку в стравохід. Це томати, солодкі газовані напої, шоколад, цитрусові, кава, жирне і смажене, надлишок прянощів. Занадто гаряче або холодне теж привертає до нудоти і блювоти, що необхідно мати на увазі.

А як харчуватися після хіміотерапії?

Якщо кошмари хіміотерапії вже залишилися позаду, це не означає, що хворий може більше не думати про харчування. Незалежно від того, який курс був пройдений – завершальний або один з багатьох, дієта повинна бути здоровою. Білкові продукти, фрукти та овочі, злаки, достатню кількість рідини – все це залишається пунктами «обов’язкової програми».

Зокрема, схему оптимального харчування для хворих після лікування раку можна знайти в складі столу № 15 за Певзнером. В даний час система лікувальних столів скасована, однак призначення даної дієти цілком відповідає ситуації – «період одужання від загальних захворювань», так що вона може застосовуватися на практиці без будь-яких обмежень. Як найбільш вдалою альтернативи виступає середземноморська дієта. яка вважається однією з кращих в світі, як для хворих, так і для людей, не знайомих з лікарняної обстановкою. Крім описаних, існують і інші варіанти здорового харчування; вибрати можна будь-який.

І ще один момент… У прагненні «заповнити ресурси», «зміцнити імунітет» і «допомогти організму» деякі хворі, оточені турботою люблячих родичів, починають відверто переїдати. Проте, останні дослідження показують, що зайве харчування в подібних ситуаціях абсолютно ні до чого. Якщо орієнтуватися на західну літературу, воно не тільки не допомагає одужанню, але і сприяє появі і прогресії новоутворень. Особливо чітко цей зв’язок простежується на прикладі раку грудей, але спостерігається і для пухлин інших локалізацій. Існує навіть система обмеження калорійності, згідно з якою, хворим варто обмежувати загальну енергетичну цінність свого раціону на 20-40% – передбачається, що в цих умовах поліпшується сприйнятливість організму до хіміо-та променевого лікування. 1 На сьогоднішній день ця теорія продовжує активно досліджуватися, а поки стан речей залишається таким, як було описано вище: і під час, і після курсу хіміотерапії пацієнти повинні повноцінно і помірно харчуватися, щоб перенести складний період лікування, впоратися з його побічними діями і підтримати сили.

1 www. ncbi. nlm. nih. gov/pubmed/23299773

Автор: Софія Черкасова (лікар)

Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на сайт про схуднення FoodLover. ru обов’язкове!

  • побічні дії хіміотерапії
  • як харчуватись після хіміо терапії
  • як почуває себе людина після хімії
  • харчування після хіміотерапії
  • чи можна худнути під час курсу хіміотерапії
  • що треба їсти після хіміотерапії
  • як харчуватися хворому під час прийому препарату Сутент
  • кава після хіміотерапії
  • побічні ефекти після хіміотерапії
  • приподні препарати після хіміотерапії

Comments are closed!

_0.31MB/0.00817 sec