ХАРЧУВАННЯ І РАК молочаю ЗАЛОЗИ

ХАРЧУВАННЯ І РАК молочаю ЗАЛОЗИ ХАРЧУВАННЯ І РАК молочаю ЗАЛОЗИ

Проблема взаємозв’язку харчування, харчового раціону і виникненням раку молочної залози привертає пильну увагу лікарів-дослідників, особливо в останнє десятиліття. Сьогодні вже абсолютно точно доведено, що їжа, її окремі

компоненти можуть посилювати чи гальмувати утворення і зростання новоутворень молочної залози як доброякісних, так і злоякісних.

Від харчування залежить перебіг метаболічних (обмінних) процесів, що лежать в основі життя, а їжа є їх джерелом і регулятором. Сталість внутрішнього середовища організму – це результат тривалої еволюції, в той час як характер харчування, склад їжі значно змінюються навіть у процесі індивідуального розвитку.

З’ясувалося, що їжа сучасної людини може злучити джерелом різноманітних речовин, що стимулюють виникнення і розвиток ракової пухлини. І якщо 40 років тому було відомо всього лише кілька десятків з’єднань, забруднюючих продукти харчування іімеющіх ефект бластомогенниє, тобто стимуляції росту пухлини, то на сьогоднішній день, за даними Міжнародного агентства з вивчення раку, відомі вже тисячі таких сполук і їх кількість неухильно зростає рік від року. Встановлено, що харчові фактори прямо або опосередковано пов’язані з виникненням усіх форм раку у 30% чоловіків і 50% жінок.

Значно розширилися сучасні уявлення про харчування і ролі їжі, як захисному факторі, що перешкоджає виникненню пухлини або блокирующем її ріст і поширення. І сьогодні їжа розглядається не тільки як джерело енергії і пластичних речовин, а й як складний фармакологічний комплекс, регулюючий біосинтез ферментів, гормонів, медіаторів та інших біологічно активних сполук, необхідних для життєдіяльності організму.

Вченими встановлено кілька категорій ризику захворювання на рак молочної залози. Нижче перераховані основні з них.

Репродуктивні фактори :

    Ранній початок менструацій Відсутність дітей Пізні перші пологи Пізніше початок клімаксу Відмова від грудного вигодовування дітей

Індивідуальні та спадкові фактори :

    Наявність в сім’ї родичів з захворюванням рак молочної залози Доброякісні захворювання молочної залози (мастопатія) Вік (ризик підвищується з роками)

Фактори, пов’язані з навколишнім середовищем :

    Компенсирующая естрогенотерапія Вживання алкоголю Вплив іонізуючої радіації Схильність впливу пестицидів

Фактори, пов’язані зі способом життя :

    Застосування таблеткових протизаплідних засобів Харчування Низька фізична навантаження Надмірна вага тіла

І якщо деякі важливі фактори ризику захворювання на рак молочної залози не можна змінити, наприклад, вік, в якому жінка почала менструювати, відсутність дітей, спадковість, забруднене довкілля, то інші різновиди ризику можуть бути зменшені або навіть повністю усунені.

Харчування є однією з категорій ризику, в якій радикальна зміна можливо, необхідно і повинно відповідати деяким вимогам. За даними Міністерства харчових продуктів та обслуговування населення США, щонайменше 1/3 всіх випадків раку пов’язана з тим, що ми їмо. У той же час, на думку фахівців Національної академії наук (США), до 60% онкологічних захворювань залежить від особливостей харчування.

Фахівці рекомендують вживати різноманітні продукти, щоб забезпечити прийом необхідних поживних речовин і їх правильне співвідношення в дієті. Ні одного продукту або навіть групи продуктів, що містять всі поживні інгредієнти.

Кілька порад щодо складання індивідуального раціону.

Слідкуйте за вживанням їжі з достатньою для підтримки нормальної ваги кількістю калорій. При цьому:

    Білок повинен становити 10-20% від загального числа калорій; Жир повинен забезпечувати також 10-20% і краще використовувати ненасичені жири, що містяться в рослинних оліях; 60-80% запасу калорій необхідно отримувати за рахунок складних вуглеводів. Необхідно вживати більше свіжих фруктів і овочів, не менше п’яти разів на день 600-1000 грамів, 8-9 найменувань; Необхідно включати в щоденний раціон зернові та бобові культури; Знизити кількість їжі тваринного походження, жиру і цукру; Виключіть з раціону рафіновані і ретельно кулінарно оброблені продукти, консерви. Вони містять мало поживних речовин; Обязатeльно включайте в раціон продукти, які здатні захистити організм від онкологічного захворювання (морські рослини і морепродукти, зерно, крупи, сухі натуральні пивні дріжджі, ненасичені рослинні масла, буряк, часник, рослини, багаті хлорофілом (капуста, салати, зелені овочі і трави: петрушка, кріп, селера, пастернак і т. д.); Намагайтеся поєднувати продукти із зерна, овочів і зелені, щоб отримати повну норму білка; Якщо ви не вживаєте м’ясо і молочні продукти, необхідно подбати про джерела цинку, кальцію, вітаміну В12 (їх можна застосовувати у вигляді спеціальних препаратів або піщeвих біологічно активних добавок).

ЯК КОМПОНЕНТИ ХАРЧУВАННЯ ДОПОВНЮЮТЬ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Вітамін С є антиоксидантом і активно перешкоджає утворенню вільних радикалів (агресивних молекул, що ушкоджують клітинні мембрани), яких при онкологічних процесах утворюється дуже багато.

Якщо у вашій родині були випадки раку, вам слід обов’язково приймати препарати вітаміну С.

Якщо у вас вже діагностували вже рак і ви проходите або пройшли курс лікування (променевої, хіміотерапії, операції) вам знадобляться ще б про льшие дози вітаміну С, для відновлення пошкоджених тканин, пов’язаних з операцією, опроміненням і хіміотерапією.

Починати вживання слід з доз 1 – 2 грами на добу протягом семи днів. Потім цю ж дозу потрібно збільшити в два рази, приймаючи в два прийоми. Для більшості людей 10 грамів на добу вітаміну С достатньо, щоб запобігти утворенню вільних радикалів. Але більш великим людям, особливо після комплексної терапії, потрібні більш високі дози, за рекомендацією деяких дієтологів і фахівців – до 12 грамів на добу.

Вітамін С краще приймати в кристалічній формі, домішуючи до натурального цитрусовими напою.

Вітамін Е зменшує ризик розвитку передракових пухлин молочної залози, які потім трансформуються в злоякісні. Вперше антиканцерогенний ефект вітаміну Е був виявлений в 1943 р. дослідником Jaffe. В експерименті на мишах з саркомою, викликаної певним канцерогеном, пухлини розвивалися вдвічі рідше у тих тварин, яким скармливалось масло із зародків пшениці, в яких міститься велика кількість токоферолу (вітаміну Е). В інших дослідженнях на щурах з пухлиною молочної залози при включенні в раціон токоферолу новоутворення розвинулося тільки у 8 з 20 щурів, у той час як в контрольній групі у 14 з 19 тварин.

Подібних експериментів було проведено кілька тисяч і в більшості з них були отримані переконливі дані про вплив вітаміну Е на хімічний канцерогенез, його здатності пригнічувати розвиток пухлини. Передбачається, що в основі захисного ефекту токоферолу є кілька можливих механізмів. Виявлено, що токоферол захищає полірібосоми печінки від дії канцерогенів, вітамін Е підсилює детоксикацію канцерогенних речовин.

При нестачі вітаміну Е в організмі утворюється дефіцит селену, який необхідний для регуляції функції багатофункціональних монооксідаз, особливі ферменти, які виконують функції очищення організму від різних токсичних речовин.

Ще одна гіпотеза про причину захисної дії вітаміну Е при злоякісному рості пов’язує його вплив на процес перекисного окислення ліпідів, порушення якого відбувається в умовах дефіциту токоферолу і призводить до накопичення перекисів, тобто вільних радикалів. Авітамінозних стан різко прискорює цей процес і викликає пухлинний ріст.

Рекомендується спочатку приймати по 100 МО альфа-токоферолу щодня протягом 2-х тижнів. Якщо самопочуття не погіршується (не збільшується артеріальний тиск), то доза може бути збільшена до 200 МЕ, а ще через 1 -2 тижні до 400 МО, а потім – до 800 МЕ. При відсутності підвищення артеріального тиску можна продовжити прийом в цій дозуванні протягом декількох місяців.

Селен діє разом з вітаміном Е і С як антиоксидант і істотно знижує ризик розвитку раку. Приймаючи всі ці речовини разом, можна знизити дозу вітаміну Е, якщо піднімається артеріальний тиск. Селен здійснює інгібуючу дію на пухлинний ріст, що було доведено безліччю експериментів на мишах з прищепленими або спровокованими спеціальними канцерогенними речовинами пухлинами. Селен надає як інгібуючу дію на процес виникнення пухлин, так і здатністю пригнічувати вже виниклі освіти. Сьогодні вже є багато доказів того, що захворюваність раком знаходиться в зворотній залежності від концентрації селену у воді, грунті та рослинах, які і визначають його уровнь в організмі людини. У багатьох сучасних дослідженнях виявлено зниження рівня селену серед онкологічних хворих.

Рекомендована доза 100 – 150 мкг на добу у вигляді селеніту натрію.

Вітамін D підвищує тривалість життя у хворих, які страждають на рак молочної залози. Відомо, що цей вітамін здатний пригнічувати розмноження пухлинних клітин. Цей ефект ще поки не знаходить достатнього пояснення.

Рекомендується приймати щодня по 400 – 600 МО.

Comments are closed!

_0.32MB/0.00654 sec