Харчування для профілактики остеопорозу

Харчування для профілактики остеопорозу Харчування для профілактики остеопорозу

Правильне збалансоване харчування забезпечує надходження в організм людини необхідних для нормальної життєдіяльності білків, вуглеводів, жирів, вітамінів, мінеральних речовин. При вираженому недоліку мінералів і вітамінів в харчовому

раціоні і тривалому одноманітному харчуванні можуть виникнути різні захворювання. Відомо, що мале споживання кальцію і деяких інших мінералів є передумовою для розвитку остеопорозу – патології, при якій відбувається зниження мінеральної щільності кісток, вимивання з них солей кальцію, результатом чого є спонтанні переломи або переломи, викликані навіть малим фізичним впливом.

Який же дієти слід дотримуватися для профілактики розвитку остеопорозу і при проведенні його лікування?

Багато кальцію в їжі – запорука міцних кісток Велике значення в забезпеченні нормальної щільності кісткової відводиться кальцію. В даний час його недостатнє надходження в організм розглядається як один з провідних чинників розвитку остеопорозу. Літнім людям на добу потрібно від 1,0 до 1,5 гр. кальцію. Діти залежно від віку потребують 400 – 1200 мг кальцію на добу. Дорослим людям потрібно не менше 1 м. кальцію в день, а вагітним і годуючим жінкам – 1.2.-1.5! Кальцій погано всмоктується з шлунково-кишкового тракту людини і багато в чому цей процес залежить від рівня кислотності шлункового соку. Так, при нормальній або підвищеній кислотності засвоюється близько 30% надходить кальцію, а при зниженій кислотності кальцій практично не засвоюється, тому таким людям може знадобитися призначення рідких лікарських форм препаратів кальцію або введення їх за допомогою ін’єкцій.

Для збільшення надходження кальцію в організм необхідно вживати в їжу продукти, багаті цим мікроелементом. У такій “природної” формі кальцій засвоюється найкраще. Багато солей кальцію містять молочні продукти, житній хліб, горіхи, свіжі овочі і фрукти, зелень, риба. Наприклад, в одній склянці молока знаходиться 240 мг кальцію, в 15 г бринзи – 80 мг, а в 100 г сиру – 150 мг. Однак вживаючи продукти, що містять кальцій, потрібно робити поправку на те, що засвоїться в кінцевому підсумку не більше 1/3!

Інші мінерали і вітаміни для міцних кісток Для поліпшення засвоюваності надходить з їжею кальцію потрібні й інші елементи, зокрема, фосфор і магній. Магній регулює не тільки всмоктування кальцію з кишечника, але і його засвоюваність кістковими тканинами.

Тому у профілактиці та лікуванні остеопорозу він грає не менше значення, ніж кальцій. Дорослій людині потрібно на добу 4,0 – 4,5 мг магнію на кожен кілограм маси тіла. У кишечнику людини відбувається всмоктування тільки третини надходить з їжею магнію. Для поліпшення його засвоюваності організмом потрібні деякі вітаміни (С, D, B6). Магній міститься в таких продуктах харчування: пшоно, гречана крупа, вівсяні пластівці, насіння соняшнику, арахіс, бобові, капуста, болгарський перець, сир, банани. Нестача фосфору у людини спостерігається вкрай рідко, тому що мінерал в достатній кількості міститься в м’ясі, печінці, білої квасолі, молочних продуктах, крупах (вівсяна, гречана, пшоно), яйцях, насінні, горіхах. Для підвищення міцності кісток важливі також вітаміни (С, D), марганець, цинк, бор, селен, мідь.

Мідь міститься в організмі людини зовсім в невеликій кількості. Але цей мікроелемент має важливе значення у профілактиці та лікуванні остеопорозу. При недоліку міді починається процес демінералізації кісткової тканини, тобто вимивання з неї солей кальцію. Мідь бере участь у синтезі жіночих статевих гормонів, зниження рівня яких в період постменопаузи є причиною розвитку остеопорозу. У добу дорослій людині досить отримувати всього 3,0 мг міді. Нею багаті морепродукти, печінка, м’ясо, какао, вишня, виноград. Унікальним за своїми функціями в організмі елементом є бор. Він не тільки регулює процеси обміну в організмі фосфору, кальцію і магнію, а й підвищує вироблення горомнов-естрогенів, будучи тим самим чудовим захистом від розвитку остеопорозу. Бор на 50% знижує втрати кальцію з сечею. Міститься в горіхах, бобах і овочах.

Марганець регулює обмінні процеси в організмі людини, бере участь у синтезі нової кісткової тканини. Цим мікроелементом багатий зелений чай. Також марганець є в крупах, м’ясних продуктах, рибі і зелених овочах. “Сонячний” вітамін і білок допоможе зміцнити кістки. Для нормального засвоєння кальцію і зниження його втрат з сечею необхідний вітамін D. З харчовими продуктами (чорна ікра, печінка риб, жовток яйця) його надходить дуже мало. В основному цей вітамін виробляється в організмі людини під впливом ультрафіолетового сонячного опромінення, тому його часто називають “сонячним”. Для утворення добової дози вітаміну D необхідне перебування на сонці протягом 30 – 40 хвилин. Але в літньому віці вироблення вітаміну D помітно знижується, отже, потрібен додатковий прийом лікарських засобів, що містять його у своєму складі.

Для нормального розвитку і функціонування кісткової тканини важливі не тільки вітаміни або мінерали, а й білки. Це означає, що слід вживати в їжу, білок яйця, сир, куряче м’ясо та інші продукти, багаті легкозасвоюваним білком. Проте слід враховувати, що надмірне надходження білкових речовин збільшує втрати кальцію з сечею майже наполовину.

Кістки “не люблять” сіль, алкоголь і консерви При високому ризику розвитку остеопорозу бажано обмежити надходження з їжею кухонної солі, так як натрій, що міститься в ній, збільшує втрати кальцію і зменшує тим самим щільність кісткової тканини.

Особам, з підвищеним ризиком остеопорозу або страждають цим захворюванням, не рекомендується вживання м’ясних консервів і алкоголю, а також газованих напоїв, тому що всі ці продукти або заважають засвоєнню кальцію, або підвищують швидкість його вимивання їхніх кісток.

  • схудення за допомогою кальцію
  • Як схуднути за допомогою кальцію?

Comments are closed!