Харчування для діабетиків: основи та принципи лікувального харчування при цукровому діабеті

Харчування для діабетиків: основи та принципи лікувального харчування при цукровому діабеті. Харчування для діабетиків: зберегти здоров’я і не втратити смак до життя

У харчуванні для діабетиків найбільшу обережність слід проявляти до цукру і цукровмісних солодощів. Лікарі радять діабетикам замінити по можливості рафінований цукор на карамелізована, з додаванням анісу, м’яти або кориці. І смачно, і корисно! Адже такий цукор повільніше всмоктується в кров, а значить він менш небезпечний.

Харчування для діабетиків: що важливо знати?

Адекватне, правильне харчування для діабетиків (яке медики нерідко називають дієта стіл 9 при діабеті) має величезне значення. Нагадаємо: цукровий діабет – це ендокринне захворювання, в основі якого лежить недостатнє вироблення гормону інсуліну, через що в крові різко зростає вміст глюкози (гіперглікемія), що в свою чергу призводить до різкого порушення обміну речовин. Тому підтримка у відносній нормі обмінних процесів в організмі – це і є головне завдання харчування при цукровому діабеті.

Харчування для діабетиків: виключаємо погані вуглеводи

Сучасна дієтологія дійшла висновку, що найбільшу небезпеку для діабетиків представляють продукти з так званим високим глікемічним індексом (GI). Фактично глікемічний індекс продуктів – це здатність їжі підвищувати рівень цукру в крові. Відповідно, продукти з високим GI необхідно в першу чергу виключити з раціону тих, хто страждає на діабет.

Розпізнати високий GI в продуктах найпростіше по великому вмісту вуглеводів в них, які в процесі обміну речовин перетворюються в глюкозу (той самий горезвісний цукор в крові). Однак повністю ігнорувати вуглеводи було б великої людської дурістю, оскільки глюкоза є бичем для инсулино-залежних людей тільки в другу чергу, а в першу – основним джерелом енергії для організму будь-якої людини, не тільки діабетика. Тому стратегія діабетиків за глікемічним принципом говорить: вибирай продукти з низьким GI (менше 50 одиниць), але не з нульовим.

Глікемічний індекс самої глюкози приймається за еталон – 100 одиниць – відносно якого вибудовується шкала всіх інших продуктів. Один з підводних каменів тут у тому, що багато продуктів у процесі промислової обробки підвищують свій глікемічний показник. Наприклад, неочищений рис (який дуже вітається) має індекс 50, а очищений – вже 75, варену картоплю – 65, а картопляне пюре швидкого приготування – 90. І якщо для діабетика, який звик харчуватися напівфабрикатами і фаст-фудом – це трагедія, то для гурмана, люблячого готувати самостійно – це скоріше лише додатковий стимул для кулінарних експериментів і гарантія того, що ніяких випадкових вуглеводів в його стравах не додасться. Напівфабрикатам категорично нічого робити на кухні діабетика.

До продуктів з високим глікемічним індексом відносяться: солод (110), алкоголь (від 85), кукурудзяні пластівці (85), шоколад (70), банани (60), буряк (65), макаронні вироби (55), хліб з борошна вищого сорту (95) та інші. Все це підлягає виключенню з харчування при цукровому діабеті.

Але набагато важливіше і цікавіше для хворіють на діабет і просто тих, хто піклується про здоров’я, знати продукти з низьким глікемічним показником. Серед них: хліб з борошна грубого помолу (50), квасоля (40), молоко і молочні продукти (від 35), сочевиця (30), соя (15), пісне м’ясо і риба (менше 20), а також зелені овочі, помідори, баклажани, гарбуз, горіхи, гриби, несолодкі фрукти (менше 15).

Маленькі хитрощі в харчуванні при цукровому діабеті Багато людей помилково вважають, що глікемічний індекс – величина незмінна. Це не так, і існує кілька способів для діабетиків обдурити і понизити GI.

  Чим більше у страві клітковини, тим нижче стає сумарний глікемічний індекс. Іншими словами, просто паста набагато гірше, ніж паста з овочами.

Ще краще, якщо овочі додаються в блюдо по можливості сирі, так як при тепловій обробці GI підвищується. Наприклад, глікемічний індекс сирої моркви – 35, а вареної – вже 85. Вуглеводи в присутності білка знижують глікемічний показник страви. В першу чергу за рахунок того, що білки уповільнюють процес всмоктування цукрів у кров. Тут важливо не забувати про поєднання білків і жирів. Наприклад: картопляне пюре із знежиреним молоком прекрасно поєднуються, але от варену картоплю з смаженою свининою поєднується погано, хоча в м’ясі і присутній білок. Такі нюанси необхідно враховувати. Не дарма борці за здоровий спосіб життя наполягають на тому, що їжу необхідно пережовувати по сто разів. У харчуванні для діабетиків цю тезу більш ніж обгрунтований: чим довше їжа залишається в роті, тим повільніше засвоюються вуглеводи, тим менше цукру потрапляє в кров.

І на десерт – про солодкий. Неправильно і нелюдяно було б стверджувати, що десерти в будь-якому вигляді – це абсолютне табу при цукровому діабеті. Ласунам варто пам’ятати: десерти не варто купувати в магазині або замовляти в ресторані. Набагато правильніше готувати їх самостійно, прагнучи використовувати продукти з нізкоглікеміческім показником: знежирене молоко, житнє борошно грубого помолу, несолодкі свіжі фрукти, або консервовані без цукру. Замість жирного крему – легкий йогуртовий. Для порівняння: магазинний бісквіт має загальний GI близько 75. А приготований в домашніх умовах, вже як мінімум на 30 одиниць менше. Трохи на перший погляд, але цілком достатньо, щоб добряче підсолодити життя!

 • ликування зуду при цукровому диабети
 • банани для діабетиків
 • дієта діабетиків
 • завдання дієти при цукровому діабеті
 • лікувальне харчування ендемічному при зобі
 • харчування для діабетиків
 • цукордіабетика
 • як дiабетiку похудати
 • як похудати діабетикам
 • як похудати при цукровому діабеті

Comments are closed!