Харчування дитини-спортсмена – Молодим батькам

Харчування дитини-спортсмена – Молодим батькам Харчування дитини-спортсмена

Багато батьків, віддаючи дітей у спортивні секції, стикаються з безліччю питань, особливо пов’язаних з харчуванням юних спортсменів: коли годувати, чим годувати, якого режиму

дотримуватися. Для дитини, що займається спортом, їжа – один з важливих запорук успіху. Їжа-той самий будівельний матеріал, який сприяє зростанню організму. І чим якісніше їжа, тим здоровіше дитина.

Зрозуміло, що під час сильного фізичного навантаження організму потрібно більше енергії. І тому їжа має бути калорійною. Тобто її основне призначення – нагодувати м’язи і не дати організму виснажитися і навіть підвищити його витривалість. Крім цього, необхідно дотримуватися режиму харчування.

Отже, як нагодувати м’язи дитини, що займається спортом?

перше, потрібно з’ясувати, що ж є головним джерелом м’язової енергії.

Це вуглеводи: звичайний цукор, глюкоза, фруктоза, що міститься у фруктах і ягодах, крохмаль. Крохмалем багаті крупи, хліб, картопля, горіхи. Працездатність юних спортсменів залежить від запасів вуглеводів в організмі, що витрачаються протягом 3-4 годин інтенсивного тренування. Тому фахівці рекомендують періодично заповнювати енергетичні витрати цукрами, які легко розчиняються у воді і швидко всмоктуються у кишечнику. Але це не означає, що дитині потрібно давати рафінований цукор, який, до речі, погано засвоюється печінкою, найкраще юного спортсмена годувати медом і фруктами.

Ще одним важливим джерелом енергії є білок тваринного походження. У меню дитини має бути присутньою достатня кількість м’яса, яєць, риби і, звичайно, молока та молочних продуктів. Добову потребу організму необхідно відшкодовувати і за рахунок рослинного білка (крупи, бобові, хлібобулочні зернові вироби). Особливо корисна вівсянка, яку добре давати дітям перед тренуваннями на сніданок.

Дуже важливо враховувати потребу організму дитини-спортсмена в рідині. Адже під час тренувань діти рясно потіють. Тому недолік води в організмі потрібно неодмінно відшкодовувати за рахунок фруктових соків і мінеральних вод. В обмінних процесах в м’язах беруть участь і мінеральні солі (нестача кальцію може призвести до судом в литкових м’язах), і вітаміни, і фосфор, і залізо, і магній. Наприклад, фосфор вважається конденсатором енергії в організмі, і тому у спортсменів потреба в ньому збільшується в 2 рази. Для цього потрібно годувати дитину сиром, яйцями, рибою, м’ясом. Залізо сприяє утворенню гемоглобіну, який доставляє кисень до тканин організму. Тому меню дитини має бути багате залізовмісними продуктами: печінка, зелена цибуля, яблука.

Говорячи про раціоні харчування дитини-спортсмена, потрібно відзначити, що режим харчування теж має деякі особливості.

Фахівці рекомендують збільшити кількість прийомів їжі до 5-6 разів (проміжок між прийомами їжі – всього 5 годин) і одночасно зменшити об’єм їжі, так як багата їжа шкодить здоров’ю дитини-спортсмена. Чому?

При вживанні великої кількості їжі за один раз кров приливає до шлунку, тобто сили організму зосереджуються на перетравленні їжі, а значить, погіршується кровообіг у м’язах (вони не забезпечуються киснем і живильними речовинами). До того ж під час тренування при великих навантаженнях знижується виділення травних соків, їжа перетравлюється повільніше. Отже, висновок: перед тренуванням рясний прийом їжі протипоказаний, за 1,5 години до тренування дозволяється легкий перекус: чай з медом, кефір, йогурт, какао, печиво, нежирна і легка кашка (пару ложок). Рясна їжа може викликати нудоту і навіть блювоту. Звичайно, складно розбудити дитину за 2 години до ранкового тренування, тільки для того, щоб він поїв. Жодна дитина на це не погодиться… Але не можна допускати, щоб він пішов на тренування голодним. Організм може просто не витримати фізичного навантаження. Тому хоча б за годину до тренування потрібно нагодувати юного спортсмена. Потрібно враховувати також, що після занять можна їсти не раніше, ніж через 20 хв, все з тієї ж причини (низький вміст травних соків і повільне переварювання їжі).

Заняття спортом – це велике навантаження для організму дитини, тому при виборі харчування батькам потрібно розташовувати деякими знаннями, щоб допомогти і, головне, не нашкодити своєму малюкові. А для цього потрібно не тільки читати відповідну літературу, а й радитися з фахівцями з харчування юних спортсменів.

Comments are closed!