Втрата ваги – не завжди втрата жиру

Втрата ваги – не завжди втрата жиру Втрата ваги – не завжди втрата жиру

В даний час ожиріння є дуже поширеним захворюванням, тому багато спантеличені проблемою скидання зайвої ваги. А ще крім тих, кого визнають огрядними, є й такі, яких оточуючі і не вважають

товстими, але самі вони стурбовані своєю вагою і так само бажають зменшити його. Тому питання позбавлення від частини непотрібної жирової тканини заради здоров’я і

красивого зовнішнього вигляду є дуже актуальним.

Основним показником ожиріння є вага тіла. Його дуже легко виміряти, оскільки побутові та медичні ваги для зважування людей поширені і доступні. Звичайно, більш правильним показником є??маса жирової тканини людини, але визначити її дуже складно. Тому основним показником ожиріння був і залишається вага тіла.

В силу зазначених причин боротьба з ожирінням перетворюється в боротьбу з вагою. А це в корені неправильно! Втрата ваги людини аж ніяк не завжди відповідає втраті його жирової тканини.

Якщо який-небудь людина повідомляє, що він скинув, допустимо, 5 кг ваги, то чи означає це, що він позбувся п’яти кілограмів зайвого жиру? Не обов’язково. Вага – загальний показник, який складається з маси жиру, скелета, м’язів, внутрішніх органів, різних рідин організму. Плюс ще маса вмісту шлунково-кишкового тракту, яка може змінюватися в досить широких межах!

Розглянемо таку гіпотетичну ситуацію. У перший день ви їли і пили дуже ситно і багато, так що на другий день у вас явне відраза до їжі. Тому весь другий день ви нічого не їли і не пили. Якщо ви справили б зважування вранці другого і третього дня, то різниця між ними напевно виявилася б значною – до 3 кг або навіть більше. Тобто за добу розвантаження ви втратили б, допустимо, 3 кг ваги. А скільки ви скинули б за цей час жиру?

Анітрохи! Після обжерливості в перший день спожитих поживних речовин цілком вистачить на наступну добу і навіть залишиться, так що вдаватися до витрачання резерву з жирового депо не буде потрібно. Втрата ваги протягом цілої доби розвантаження обумовлена??витратою харчових речовин, засвоєних з з’їденої напередодні їжі, евакуації неперетравлених залишків, а також втратою

води з потом, сечею і повітрям, що видихається. Так що в даному прикладі втрата ваги – 3 кілограми, а втрата жиру – 0 кг.

Інший приклад. У спекотну погоду людина здатна втратити з потім досить багато води. Вода може інтенсивно губитися і без спеки, якщо приймати сечогінні ліки. У цих випадках втрата води може досягти 10 кг, а втрата жиру, як і в попередньому прикладі – 0.

речі, цим ефектом іноді користуються для обману клієнтів деякі нечисті на руку “дієтологи”. Вони можуть давати під виглядом ліків від ожиріння таблетки, що містять сечогінні засоби, щоб пацієнт був задоволений швидким скиданням ненависного ваги.

Нерідко засоби для схуднення містять в собі проносні компоненти. Це правильно, оскільки багато осіб з ожирінням страждають запорами. І після відвідування туалету вага буде закономірно зменшуватися. Але не треба наївно вважати, що ця втрата ваги є втратою жиру.

Як ми розглянули, досить часто втрата ваги може значно випереджати втрату жиру. У такому разі постає питання: а з якою швидкістю може зменшуватися вага без обману, за рахунок однієї тільки жирової тканини?

Це залежить від обраної дієти. Суть будь-якої лікувальної дієти для скидання зайвого жиру – створити негативний енергетичний баланс, щоб організм змушений був витрачати власні жирові ресурси. Калорійність одного кілограма жиру загальновідома – 9300 ккал. А який може бути негативний енергетичний баланс?

За своєю добової калорійності все розвантажувальні дієти можуть бути розділені на три групи.

1. Основна дієта – називається так, тому що її добова калорійність приблизно відповідає основному обміну людини – 1700-2200 ккал. Величина негативного енергетичного балансу на такій дієті дорівнює приблизно 200-500 ккал, так що вага втрачається дуже повільно – порядку 20-50 г в

добу.

2. Редукована дієта. Добова калорійність – 1200-1500 ккал, негативний енергетичний баланс – 500-900 ккал, і денна втрата жиру має величину порядку 50-100 р.

3. Жорстка дієта. Добова калорійність – 400-800 ккал, негативний енергетичний баланс – 1400-1800 ккал, денна втрата жиру може досягати 200 р. Саме такий результат отримав автор даної роботи в експериментах на собі.

Основну дієту звичайно не люблять через дуже повільної втрати зайвих жирових запасів. Жорстка дієта забезпечує найшвидше схуднення, але вона, як скаржаться багато, вельми болісна. Тому часто йдуть на компроміс – редуцированную дієту.

Окремо стоїть повне голодування, при якому людина взагалі не отримує ніяких поживних речовин; дозволяється тільки вода. В силу того, що воно переноситься легше, ніж жорстка дієта, то у голодування багато прихильників. Найвідоміші книги по голодуванню – це “Чудо голодування” (П. Брєгг), “Голодування заради здоров’я” (Ю. С.Ніколаев) та ін Так, Г. Шелтон у своїй книзі “Голодування врятує ваше життя” наводить слова однієї зі своїх пацієнток: “Я побувала на широко розрекламованому курорті. Вони тримали мене на дієті в 700 калорій в день, і я постійно відчувала голод. Це ж голодування було для мене задоволенням! ” Тобто вона стверджувала, що жорстка дієта болісна, а голодування – ні.

У цій же роботі Шелтон дає відповідь на питання, з якою швидкістю йде втрата ваги при повному голодуванні – близько одного кілограма в день. Зрозуміло, така швидка втрата ваги дуже подобалася його пацієнтам. Автор цієї статті теж проводив голодування, і отримав другий результат – 0,5 кг на добу (див. статті-звіти “Про 14-добове голодування” та “Про 15-добове голодування”).

Але задамося питанням – ця ефектна втрата ваги була за рахунок жиру чи ні? Ні, звичайно! Організм голодуючого витрачає зовсім небагато енергії – максимум 1800-2000 ккал на добу, що відповідає 200 г жиру (як при жорсткій дієті). А втрата решти ваги відбувається за рахунок витрат інших м’яких тканин. При голоді організм змушений їх утилізувати, щоб з білків одержати глюкозу. А глюкоза потрібна для синтезу каталізатора для циклу Кребса (цикл Кребса – основне джерело отримання енергії в організмі). З жирів в організмі виробляється паливо для циклу Кребса, але щоб спалити це паливо, необхідний каталізатор (синтезований із глюкози), який, до

жаль, мало-помалу губиться, і його потрібно заповнювати.

Таким чином, голодування – це теж один із прикладів, при якому втрата ваги більше втрати жиру. Так що якщо будете проводити повне голодування, не тіштеся швидким втратам ваги, а пам’ятаєте, що реальна втрата жиру – порядку 200 г на добу.

Таким чином, ми можемо тепер відповісти на запитання, поставлене вище (з якою швидкістю може зменшуватися вага без обману, за рахунок однієї тільки жирової тканини?), так: максимум – 200 г на добу. Якщо вага втрачається швидше, то потрібно розбиратися, за рахунок чого йде втрата.

При скиданні зайвої ваги за допомогою дієт ситуація звичайно “чесна” – Втрата ваги йде на 100% за рахунок жиру. Але й при дієтах вага може губитися швидше, ніж слід очікувати. У цьому випадку слід не спокушатися, а перевірити і розібратися, за рахунок чого йде така втрата маси тіла. Наприклад, під час схуднення в жарку погоду деякі пацієнти можуть неусвідомлено обмежувати прийом рідини, щоб спостерігати більш швидке падіння ваги. Або при жорсткій

дієті іноді втрата ваги може перевищувати теоретичні 200 г, що говорить про “поїданні” організмом деякої кількості своїх м’яких тканин. У цьому випадку варто переглянути раціон, щоб організму вистачало вуглеводів для синтезу каталізатора для циклу Кребса й не було потрібно витрачати для цього білки власних м’яких тканин.

речі, можлива і зворотна ситуація – втрата жиру більше, ніж втрата ваги. Це спостерігається в тому випадку, якщо гладка людина намагається схуднути за допомогою фізкультури. У цьому випадку в організмі йдуть одночасно два процеси – зменшення маси жиру і збільшення маси м’язів. Оскільки друга частково компенсує перше, то загальне зниження ваги буде менше

очікуваного, і людина в цьому випадку зазвичай незадоволений результатами.

Можлива навіть така ситуація, яка здасться вам неймовірної – жир втрачається, а маса – росте! Це може спостерігатися, якщо після тривалого голодування людина “виходить” дуже поступово і якийсь час “сидить” на редуцированной дієті з достатнім вмістом повноцінного білка. У цьому випадку організм продовжує витрачати свій жир в енергетичних цілях приблизно зі швидкістю 100 г в день. Але паралельно вже йде процес відновлення

“з’їдених” під час голодування м’яких тканин, причому прибавка цілком може становити 200-300 г на добу. Тобто маса тіла буде наростати, хоча жир і продовжує витрачатися.

Отже, якщо ви вирішили скинути зайву вагу, то незалежно від способу і методу пам’ятайте – дуже часто втрата ваги не відповідає втраті жиру! Тому, стежачи за тенденцією свого ваги, не обманюйте себе, а контролюйте процес втрати жиру, наприклад, методом каліперметріі (вимірювання товщини шкірно-жирових складок).

Comments are closed!

_0.32MB/0.01707 sec