Все що потрібно знати про здутті живота і його лікуванні – Медицина для всіх

Все що потрібно знати про здутті живота і його лікуванні – Медицина для всіх Все що потрібно знати про здутті живота і його лікуванні

Здуття живота (метеоризм): причини виникнення, симптоми, лікування

Метеоризм (здуття живота) – це патологічний стан, що характеризується скупченням в кишечнику великої кількості газів. Основні симптоми метеоризму: болі в животі, сильне бурчання, почуття розпирає живота. Причини виникнення метеоризму можуть бути самі різні: неправильне харчування, заковтування великої кількості повітря під час їжі і пиття, хронічні захворювання органів травного тракту. Лікування метеоризму включає: дотримання дієти, корекцію нестачі ферментів підшлункової залози, використання спеціальних ліків, що сприяють звільненню кишечника від газів (Еспумізан).

Що таке метеоризм?

Метеоризм, або здуття живота – це стан, при якому в кишечнику міститься велика кількість газів. Метеоризм викликає неприємні відчуття в області живота: почуття здуття, бурчання в животі, болі в животі, а також мимовільний викид кишкових газів через анальний отвір.

Наша травна система, або, кажучи науковою мовою, шлунково-кишковий тракт, являє собою, грубо кажучи, трубку, яка відкривається двома отворами: ротом і анальним отвором. У нормі, в кишечнику міститься деяка кількість рідини, тверді речовини і гази. Гази є нормальним компонентом кишкового вмісту, але лише в допустимих обсягах. Так, для дорослої людини нормальним буде зміст в кишечнику близько 200 мл газу. Ця кількість газу самостійно виділяється протягом дня і не заподіює людині ніякого занепокоєння. Гази кишечника утворюються за рахунок трьох основних механізмів:

Заковтування атмосферного повітря при ковтанні – у здорових людей під час їжі і пиття в шлунок потрапляє деяка кількість повітря, велика частина якого виводиться назад під час відрижки. Збільшення кількості заковтуваного повітря спостерігається у курців, у людей звиклих жувати жувальну гумку, при споживанні газованих напоїв.

Освіта газу в кишечнику в результаті життєдіяльності флори кишечника – мікроби населяють кишечник, розкладають різні поживні речовини (білки, цукру) виділяючи метан, водень, вуглекислий газ, сірководень.

Дифузія газу з крові в порожнину кишечника – за рахунок цього механізму в кишечнику накопичується азот, концентрація якого в крові більше ніж в порожнині кишечника.

Причини здуття живота (метеоризму)

Метеоризм може бути викликаний наступними причинами:

Попадання великої кількості газів з їжею і питвом: коли ми ковтаємо їжу, деяку кількість повітря потрапляє в шлунок і далі в кишечник. Розмова під час прийому їжі сприяє заковтування більшої кількості повітря. Газовані напої також підвищують кількість газу в травному тракті.

Освіта газу при перетравленні їжі в кишечнику: продукти, які містять багато клітковини, такі як капуста, бобові, яблука, чорний хліб, збільшують ступінь активності бактерій кишечника, які розщеплюють неперетравлені залишки їжі. Наслідком цього є підвищене утворення газів.

Кишковий дисбактеріоз служить причиною посиленого утворення газів в товстій кишці. У товстому кишечнику в нормі містяться мікроби, вони є корисними для нас, так як захищають наш організм від інших, шкідливих мікробів. Коли захисні властивості організму падають, в кишечнику з’являються чужорідні мікроби зі своїми способами перетравлення їжі (гниття і бродіння), яке супроводжується утворенням великої кількості газу, часто зі смердючим запахом, так як до складу таких газів входять метан, сірководень і аміак.

Порушення перетравлення їжі, яке спостерігається при хронічному панкреатиті (недолік ферментів підшлункової залози), ентериті. коліті. При нестачі ферментів, що розщеплюють продукти харчування, підвищується частка їжі, що надходить до мікробів кишечника, які самі беруться за справу, утворюючи гази. Зазвичай при хронічному панкреатиті здуття живота розвивається після їжі.

Метеоризм може виникнути при порушенні рухової функції кишечника, наприклад, при синдромі роздратованого кишечника (захворювання, при якому рухи кишечника стають нескоординованими, але при цьому анатомічно кишечник здоров). При синдромі роздратованого кишечника метеоризм буде супроводжуватися болями в животі, а іноді проносом або запором.

При застої крові в області кишечника, наприклад при цирозі печінки, підвищується перехід газів з крові в кишечник, що може сприяти метеоризму.

Кишкова непрохідність. пухлини й поліпи кишечника можуть перешкоджати нормальному відходженню газів з їх накопиченням і здуттям живота.

Діагностика причин здуття живота

У всіх випадках тривалого або періодично повторюваного метеоризму слід звернутися до лікаря для проходження необхідного обстеження з виявлення хвороби викликала метеоризм. Нагадаємо, що причинами здуття живота можуть бути такі хвороби як:

    Кишковий дисбактеріоз Гастрит. виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки Панкреатит з ферментної недостатністю ферментів підшлункової залози Хронічні захворювання печінки (хронічний гепатит. цироз, холецистит) Хронічні захворювання кишечника – ентерит, коліт (ентероколіт) Синдром роздратованого кишечника

Як позбутися від здуття живота (метеоризму)? Лікування метеоризму.

Лікування здуття живота повинно враховувати його причину (див. вище).

Метеоризм, викликаний проковтуванням великої кількості повітря, вимагає корекції поведінки хворого (відмова від куріння, жувальної гумки, газованих напоїв).

При метеоризмі, викликаному неправильним харчуванням (вживання в їжу великої кількості продуктів, багатих грубою клітковиною) слід відкоригувати раціон харчування, виключивши продукти, що підвищують утворення газу в кишечнику (капуста, соління, бобові, свіжі фрукти, молоко та ін.) У подібних випадках слід приймати їжу невеликими порціями, але часто (5-6 разів на день). Є слід не поспішаючи і добре пережовувати їжу.

Якщо метеоризм розвивається як наслідок хронічного панкреатиту (діагноз встановлюється в результаті обстеження), а конкретно з причини браку ферментів підшлункової залози в лікування включають ліки містять такі ферменти (Мезим форте, Креон, Панкреатин, Смекта та ін.) Такий препарат як Креон значно покращує стан кишечника, сприяючи нормальному травленню їжі і зниження здуття живота. Креон іноді призначають і дітям, доза підбирається педіатром або лікарем.

Для дорослих оптимальна доза ферментів складає 20 000 (на коробці з ліками має бути зазначено, скільки одиниць ферменту містить одна таблетка). Ферментні препарати слід приймати щоразу після їжі з останньою порцією їжі, запиваючи склянкою негазованої лужної мінеральної води (наприклад, Боржомі).

Лікування здуття живота виник на тлі кишкового дисбактеріозу, виразкової хвороби, гастриту, ентероколіту полягає в лікуванні самого захворювання викликав метеоризм.

Ліки від здуття живота

На даний момент основним засобом від здуття живота є Еспумізан (та інші препарати на основі симетикону). Еспумізан приймають у вигляді емульсії або капсул, по 2 капсули під час їжі 2-3 рази на день, іноді і на ніч. Еспумізан прекрасно підходить для лікування епізодичного здуття живота, викликаного, наприклад, короткочасним зміною складу харчування, порушенням звичайного режиму спорожнення кишечника або у хворих у післяопераційний період.

Існують ліки, що поєднують в собі Еспумізан і Креон, наприклад Панкреофлат.

  • Препарати ферменти при застої і бродінні їжі
  • відчуття загазованості під час сексу
  • як збутися загазованості кишечника

Comments are closed!