Вплив гормонів на вагу – гормони, вага, схуднути

Вплив гормонів на вагу – гормони, вага, схуднути Вплив гормонів на вагу

Ендокринна система відіграє велику, якщо не основну, роль у регулюванні нашого ваги. Ендокринну систему складають залози, які виробляють різні гормони, що впливають на діяльність клітин, органів і практично на кожну функцію нашого організму. І звичайно, гормони мають важливе значення в наборі ваги або схудненні, регуляції апетиту, швидкості обміну речовин, відкладанні жирової маси, виникненні раптового бажання з’їсти смачненького і т. д.

Лептин

Лептин – це гормон, який відповідає головним чином за апетит і почуття насичення. Він отримав свою назву від грецького слова «лептос» – стрункий. Лептин посилає мозку сигнали про достатність жирових запасів. Коли його рівень знижується, мозок розуміє це так, що людина «вмирає від голоду», йому потрібні нові жирові запаси, і людині починає хотітися терміново з’їсти шоколадку, ковбаски чи чіпсів.

Взагалі ж дія цього гормону на організм дуже загадково. Коли цей гормон вводили лабораторним мишам, їх вага знижувався. Виявилося, що механізм дії цього гормону простий і конкретний: він викликає розщеплення жиру і знижує споживання їжі. Здавалося б – вводь його в організм за допомогою ін’єкцій – і хворих на ожиріння не буде. Та ба! Адже у хворих з ожирінням його приблизно в десять разів більше, ніж у худих. Можливо, тому, що організм повних людей якимось чином втрачає чутливість до лептину і тому починає виробляти його в підвищеному розмірі, щоб хоч якось подолати цю нечутливість. Зі зниженням ваги падає і рівень лептину.

Рівень лептину також зменшується при нестачі сну. Це частково пояснює той факт, що хронічно недосипають (менше семи годин за ніч) люди схильні до ожиріння.

У тих, хто регулярно вживає в їжу рибу і морепродукти, рівень гормону лептину збалансований. Це дуже добре, оскільки існує залежність між високим рівнем лептину та низьким метаболізмом і ожирінням.

Кортизол

Кортизол, який називають ще «гормоном стресу», – близький родич адреналіну, обидва виробляються залозами. Це кортикостероїдні гормон, який виробляється мимоволі в момент підвищеного стресу і становить частину захисного механізму людини.

Кортизол впливає на обмін речовин і зайву вагу різними способами. Будучи частиною вбудованого біологічного механізму захисту, який проявляється при стресі, він запускає одні захисні процеси і призупиняє інші. Наприклад, у багатьох людей він підвищує апетит під час стресу. щоб у людини були сили протистояти навколишньому світу, і людина в психологічно важкі моменти починає «втішатися» смачненьким. Одночасно він знижує швидкість обміну речовин – знову ж, щоб не втрачати необхідну для порятунку від стресу енергію. Оскільки якось впливати на вироблення кортизолу людина не може, залишається тільки або мінімізувати отримання стресу, змінюючи спосіб життя або уникаючи джерел стресу, або знайти підходящі вам способи релаксації: йога, танці, дихальні вправи, молитви, медитації тощо < / p>

Адреналін

Будучи, як ми вже сказали, родичем кортизолу, адреналін, проте, впливає на обмін речовин інакше, ніж кортизол. Якщо кортизол виділяється у відповідь на страх, небезпека або стрес, адреналін виробляється в моменти збудження. Різниця, здавалося б, невелика, але вона є. Наприклад, якщо ви стрибаєте з парашутом в перший раз, то швидше за все, ви будете відчувати страх, і у вас підвищиться рівень кортизолу. Якщо ж ви досвідчений парашутист, то, напевно, в момент стрибка ви відчуваєте не так страх, скільки емоційне збудження, що супроводжується викидом саме адреналіну.

На відміну від кортизолу, адреналін прискорює обмін речовин і допомагає в розщепленні жирів, вивільняючи з них енергію. Він запускає особливий механізм, званий «термогенезіса» – підвищення температури тіла, що викликається згорянням енергетичних запасів організму. Крім цього, викид адреналіну зазвичай пригнічує апетит.

На жаль, чим більше вага людини, тим нижче у нього виробництво адреналіну.

Естроген

Жіночий гормон естроген виробляється яєчниками і здійснює безліч функцій від регуляції менструального циклу до розподілу жирових відкладень. Саме естроген є однією з основних причин того, що у молодих жінок жир відкладається, як правило, в нижній частині тіла, тоді як у жінок після настання менопаузи і у чоловіків – в області живота. Вважається, що нестача естрогену призводить до набору ваги.

Рівень гормонів у жінок починає знижуватися вже за 10 років до настання менопаузи. Дуже часто це в першу чергу проявляється в підвищеній любові до солодкого. При зниженні вироблення естрогену організм починає шукати його в жирових клітинах. Як тільки жирові клітини починають постачати організм естрогеном, він починає запасати все більше і більше жирів. Одночасно жінка починає втрачати тестостерон, що виражається в різкому зменшенні м’язової маси. Оскільки м’язи відповідальні за спалювання жирів, то чим більше втрачається м’язів, тим більше жиру відкладається. Саме тому так важко скинути зайву вагу після 35-40 років.

Відомо, що для виробництва чоловічих і жіночих статевих гормонів (естрогену і тестостерону) потрібен мінерал бор. У більшості грунтів бор міститься в дуже малій кількості, і тому в наш харчовий раціон його потрапляє мало, що призводить до низького рівня гормонів естрогену і тестостерону у багатьох людей. Додатковий прийом бору часто допомагає збалансувати вироблення цих гормонів. Рівень естрогену і тестостерону знижується також при стресах. Підтримати м’язову масу і уповільнити її втрату можна за допомогою силових вправ.

Інсулін

Інсулін – це гормон, вироблюваний підшлунковою залозою, який регулює рівень цукру (глюкози) в крові і перетворює надлишок цього цукру в жирові запаси. Порушення вироблення інсуліну веде до захворювання діабетом 2-го типу. Популярно кажучи, це результат тривалої і напруженої роботи підшлункової залози через постійного надмірного надходження в організм цукру і крохмалю. Їжте менше продуктів білого кольору, щоб не перевантажувати підшлункову залозу і не набирати зайву вагу.

Робота підшлункової залози, а значить, збалансоване виробництво гормонів, поліпшується під дією мінералів хрому і ванадію і вітаміну В3 (ніацину). На жаль, в західному раціоні цих мінералів і вітамінів зазвичай буває недостатньо. Додатковий прийом цих речовин у вигляді вітамінно-мінеральних комплексів може допомогти в профілактиці і ранньому лікуванні порушень роботи підшлункової залози.

Грелін

Грелін – це «коротко-живе» гормон, вироблений в шлунку, який покликаний посилати мозку сигнали про голод. Недавні дослідження показали, що фруктоза (один з видів цукрів, що знаходиться особливо у великій кількості у фруктових соках, кукурудзяному сиропі і газованих напоях) стимулює виробництво греліну, приводячи до збільшення загального споживання калорій. Тобто споживання продуктів, багатих фруктозою, призводить до підвищеного і більш частого виникнення почуття голоду і переїдання. На щастя, більшість людей, які дотримуються здорової дієти, знають, що в першу чергу необхідно прибрати зі свого раціону якраз ці продукти.

Тиреоїдні гормони

Ці подібні за природою гормони. які коротко називають T1, T2, T3 і T4, виробляються щитовидною залозою. Найбільший вплив на набір ваги надає тироксин, який прискорює обмін речовин.

Недостатнє вироблення тиреоїдних гормонів, відома як знижена функція щитовидної залози, веде до набору зайвої ваги та інших неприємних захворювань. Втім, підвищене вироблення цих гормонів – гіперфункція щитовидної залози, тягне свої захворювання і теж небажана, хоча у людей з надмірною вагою вона зустрічається рідко. Тобто в даному випадку важливий здоровий баланс. Якщо ви підозрюєте у себе порушення функції щитовидної залози, то можна зробити аналіз крові на вміст цих гормонів. Але хоча застосування ліків, що регулюють діяльність щитовидної залози, широко поширене, вдаватися до них слід в останню чергу і лише за приписом лікаря.

Для належного функціонування щитовидної залози їй необхідний йод. Надходження йоду в раціон можна забезпечити споживанням йодованої солі, йодовмісних добавок, вітамінно-мінеральних комплексів, добавок з вмістом водоростей і т. п. Недавні дослідження показали, що робота щитовидки ще більше поліпшується, якщо йод приймати в комплексі з іншим мінералом – селеном. Крім того, згідно з іншими дослідженнями, дисфункція щитовидної залози супроводжується низьким рівнем міді в крові.

На роботу щитовидної залози впливають і деякі харчові продукти. Так, людям із зниженою функцією або людям, просто бажаючим прискорити обмін речовин, слід уникати соєвих продуктів і надмірного споживання арахісу. Корисним натуральним стимулятором щитовидки є кокосове масло, яке дуже часто засуджується як джерело насичених жирів. Крім того, рівень тиреоїдних гормонів так само, як тестостерону та естрогену, знижується під впливом стресу.

Таким чином, якщо у вас є надлишкова вага і ви хочете схуднути або якщо ваш організм не відповідає на дієти, ви можете зробити ряд лабораторних аналізів на вміст гормонів у вашій крові. Але не поспішайте вдаватися до замісної терапії навіть у разі дефіциту якого-небудь гомону. Більшість випадків гормонального дефіциту можна відшкодувати зміною способу життя та харчового раціону, прийомом мінеральних, вітамінних добавок, а також жирних кислот.

* Схуднути ненудно Ви можете на нашому сайті Diets. ru – у нас є всі необхідні таблиці і калькулятори, вірутальних клуби для схуднення і найголовніше – спілкування з однодумцями. Приєднуйтесь!

  • чи впливає на гірсутизм рівень кортизолу
  • вага впливає на гормоны
  • що можна і що не можна істи при підвищеному тестостероні у жінок
  • що можна їсти мишам
  • як впливає льон на вагу тіла

Comments are closed!