Війна худих і товстих – Схуднення – LADY. tsn. ua

Війна худих і товстих – Схуднення – LADY. tsn. ua Війна худих і товстих

Худі проти товстих, товсті проти худих здається, це протистояння ніколи не закінчиться. Наші жінки вже давно з більшою пристрастю обговорюють целюліт на стегнах

зірок, ніж скандали сусідів. Звідки ноги ростуть у взаємної ворожнечі, ми запитали фахівця з корекції харчової поведінки, автора програми “Що я заїдають і як довіряти собі в їжі і життя” Надію Рехтіна.

| Getty Images / Fotobank Парадоксально, але факт: у той час як 90% моделей худее, ніж їм належить за показниками маси тіла і вже точно худіше звичайного жіночого населення, 80% жіночого населення прагнуть схуднути. При цьому відомо, що реальні, генетично закладені дані до худощавости є всього у 3-5% населення. Тобто той образ, який зараз підтримується в суспільстві і в який вкладається образ успішної, щасливої??і реалізованої жінки, біологічно відповідає тільки 3-5% жінок. Вражаюче, але, згідно проведеним дослідженням, повні люди менш привабливі, ніж (увага!) наркодилери, кишенькові злодії, марнотрати і сліпі. Ще в 90-х роках минулого століття журнал “Гламур” проводив опитування, згідно з яким переважна більшість респондентів відмовилися б від партнера, кар’єри і грошей заради того, щоб придбати ідеальну для них фігуру. Вага набуває символічного значення: якщо я в потрібному вазі, я кохана, успішна і щаслива. І тоді ми розуміємо, що це питання соціальний, з фізичним тілом ніяк не пов’язаний.

Коли це починається?

Наше ставлення до ваги прямо пов’язане з сприйняттям себе і таким поняттям, як образ свого тіла. Це означає, як я сприймаю, наскільки моє тіло добре, красиво, приємно. Цей образ створюється по тому, що про дівчину кажуть, що вона бачить у дзеркалі, що їй колись говорили значущі люди – батьки або перший улюблений хлопчик. Зовсім маленькі діти не знають про проблему повноти, навпаки, повними дітьми розчулюють, а худенькі викликають тривогу (не добирає у вазі). Але приблизно у віці 5-6 років дитина починає сприймати вплив соціуму. І про те, наскільки сильно цей вплив, можна зрозуміти за результатами дивного дослідження. Шестирічкам показували силуети різних людей, щоб дізнатися, наскільки дружньо до них налаштовані діти. Виявилося, що люди з спотвореними після автокатастроф особами, з відсутністю кінцівок викликали більш дружні почуття у дітей, ніж повні. При цьому повних людей діти описували як брудних, ледачих і дурних. Через кілька років дослідження неодноразово повторювалося, і були підтверджені ті ж самі показники, причому агресивний настрій по відношенню до повним людям був більше.

Так відбувається не скрізь

У Нігерії в наш час дівчина, вага якої менше 100 кг, вважається недолугою. Якщо дівчинка народилася худенькою, її спеціально будуть відгодовувати, бо вага – це показник її значущості і стабільності в суспільстві. Також можна навести відомий приклад. На острові Фіджі до приїзду туди американських туристів і появи телебачення в моді були пухкенькі жінки. З тих пір як з’явилося американське телебачення з американськими стандартами краси, тут же діагностували 15% анорексії і булімії у школярок.

Так було не завжди

Ще до кінця 19 століття були в моді пишні жінки і чоловіки. Вважалося, що якщо ти можеш собі дозволити добре харчуватися, ти людина солідний і успішний. До того ж, за спостереженнями лікарів (і ці спостереження підтверджені сучасними дослідженнями), у людей з недоліком маси тіла більше складнощів зі здоров’ям, ніж у повних людей. Після настає індустріалізація, період економічного буму, і автоматично їжа стає доступною більш нижчим верствам населення. Повнота більше не є чинником статусу, і на початку 20 століття з’являються тонкі, худорляві “кокаїнових” жінки. У той же момент жінки починають відстоювати свої права і зрівнювати їх з чоловіками. Тоді жінкам було важливо набувати якісь хлопчачі форми (згадайте рух суфражисток). Коко Шанель ввела брюки і силует, що підкреслює худорлявість і мальчіковатость. І все б було добре, якби в Америці не почалася Депресія, а слідом за нею – Друга світова війна. Знову не вистачало продовольства, і замість образу худорлявих жінок через деякий час на п’єдестал краси зійшла Мерилін Монро – з доволі видатними формами. Вона не голодна, вона здорова. Людина, яка може дозволити собі такі форми, зможе вистояти будь-яку війну. Але в 60-і роки, із закінченням Депресії, еталоном краси стала тендітна і тонка Одрі Хепберн.

Специфіка пострадянського простору

На нашій території ще до початку 20 століття в моді був образ пишної матрони, кров з молоком. Однак настав 1917 рік, революція, і ситуація з тілом стала неоднозначною і дуже суперечливою. З продовольством були труднощі аж до хрущовських застіль, тому бути худим модно не стало, але і бути товстим стало дуже небезпечно. Адже ситим і багатим в радянський час обов’язково зображувався капіталіст, який нашу країну обкрадав всі попередні роки (“Містер Твістер, колишній міністр”, “Три товстуни”). І якщо в дореволюційних рекламних проспектах фігурували пишні жінки, то жінки на радянських плакатах виглядали суші. І виник внутрішній конфлікт: бути товстим страшно, тому що це майже що означає бути ворогом народу, а це реальна загроза смерті, при цьому худим теж бути погано, адже цей образ асоціювався з хворобами. Цей соціальний аспект досі підспудно на нас впливає, адже бабусь з вкоріненими глибоко в них стереотипами ніхто не відміняв.

Суперечності всередині сім’ї | Getty Images / Fotobank

Повернемося до теми маленьких дітей. Повненький дитина – значить, все добре, худий ж викликає багато хвилювання, особливо у бабусь. Це відбивається в тому, як зазвичай годують дітей: “Ти повинен це з’їсти”, “Сиди, поки не з’їси!”, “Давай за маму, за тата”. Але в певному віці наступає момент, коли раптом повним бути стає якось недобре, інакше автоматично потрапляєш у загін ледачих, дурних і брудних дітей (згадайте результати дослідження). І цей конфлікт продовжує в нас жити. Тому що, з одного боку, їжа – це свято, це коли всі разом збираються за одним столом, це велика цінність (хто з нас не чув про голодуючих дітей Африки або про те, що недоїдений шматочок буде ганятися?). І що робити після того, як зі стадії ангелоподобного дитинства, коли добре було бути повненьким, раптом переходиш в соціальну частину? Що робити з минулим досвідом? І, по суті, протистояння між худими і товстими криється в цьому конфлікті: як в історичному, соціальному сенсі, так і в рамках локальної родини.

Механізм протистояння

Коли ми завзято щось відкидаємо, в цьому процесі задіяні два великих почуття, з якими зустрічатися дуже не хочеться: страх і вина. Якщо я стану товстої, значить, я автоматично стану дурною, ледачою і брудною (та інші якості, асоційовані з товстими людьми), а цього я пережити не можу. Тому я хочу бути худою, а відповідно, коханої, щасливою і успішною. Тому, якщо я прийму повної людини, то я ніби як опинюся в цьому таборі (“хто не з нами, той проти нас”), а в цьому таборі бути страшно. І тоді хочеться дистанціюватися, а найактивніший спосіб дистанціювання – вербально і поведінково це проявити: “Як вона могла!”, “Вона не вольова, запустила себе!”. І це насправді показує на те, чого ми дійсно боїмося: бути не вольовий, ледачою і т. д. Це страх побачити в собі ці якості.

Однак механізм порівняння працює і в іншому напрямку. Я точно так само можу пройти поруч з більш стрункою жінкою. І тоді я потрапляю зі страху в провину: “Вона так може виглядати, а я так не виглядаю. Я дійсно, напевно, не така вольова, розледачіли, не можу встати з ранку на пробіжку і т. д.” І до тих пір, поки ми порівнюємо себе з товстими і худими, це порочне коло – страх і вина – працюватиме.

Що з цим робити?

За великим рахунком, рекомендація універсальна: “Полюбити себе”. Але це великий, складний шлях. Необхідно набратися терпіння, щоб визнати своє тіло, своє місце в цьому житті незалежно від того, скільки в вас кілограмів, визнати і побачити, як формувався ваш образ тіла і що насправді з вами відбувається.

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу фахівця з корекції харчової поведінки, автора програми “Що я заїдають і як довіряти собі в їжі і життя” Надію Рехтіна (050) 415 – 62-42, www. rehtina. com).

Comments are closed!

_0.32MB/0.00591 sec