Вчимося розуміти епілепсію | Медичний портал «Здоров’я України»

Вчимося розуміти епілепсію | Медичний портал «Здоров’я України» Вчимося розуміти епілепсію Для кого ця стаття про епілепсію? Майже для всіх. Життя показує, що переважна більшість людей майже не мають поняття про суть цієї хвороби. Не виключаю, що хтось здивується, навіщо, мовляв, все це потрібно. Адже, допустимо, про гастрит більшість людей теж мають досить розмиті поняття. Відповідаю. Не багато патології викликають таку необхідність в розумінні оточуючими, як епілепсія. Це захворювання представляє не тільки медичну, а й соціальну проблему. Незважаючи на те, що майже всі епілептики є звичайними людьми, провідними нормальний спосіб життя, їм часом доводиться затрачати набагато більше зусиль для адаптації в суспільстві. Іноді їм необхідна термінова допомога, а практично ніхто не знає, як її надати. Проте, з цієї області людям відомі в основному міфи.

Що таке епілепсія?

Епілепсія

– захворювання головного мозку, що характеризується нападами порушень рухових, чутливих, вегетативних або розумових функцій. Також існує думка, що епілепсія – група різних захворювань, основним проявом яких є повторні спонтанно виникають епілептичні напади. Тільки повторюються напади можна вважати епілепсією. За різними статистичними даними епілепсія зустрічається у 1-2% людей, проте один епілептичний напад у житті мають приблизно 5% людей.

Серед причин виникнення епілепсії слід було б виділити родові травми, гіпоксію (кисневе голодування плода) під час вагітності, внутрішньоутробні інфекції, спадковість. У дорослому віці причиною початку хвороби може послужити травма, пухлина мозку, інтоксикація, інфекція, порушення мозкового кровообігу, алкоголізм, сильний стрес, інші захворювання і багато іншого.

При епілептичному нападі відбуваються дуже складні процеси. Грубо кажучи, в мозку виникають раптові імпульси електричної активності, які сильно впливають на його діяльність і на весь організм. Як це конкретно виражається, залежить від того, в якій ділянці мозку виник осередок збудження і як він поширився. Цим обумовлена??різноманітність клінічних проявів епілепсії.

Як виглядає епілепсія?

Найбільш часта асоціація з епілепсією – людина, що падає на землю і б’ється в судомах. Це характерний, але далеко не єдиний вид нападу, генералізований (з втратою свідомості) судомний припадок (нехай пробачать невропатологи за спрощення термінології). Для цієї форми також характерні прікусиваніе мови, нетримання сечі. Після нападу звичайні сплутаність свідомості і сонливість.

Однак різноманітність проявів епілепсії здатне вражати. Генералізований епілептичний напад можливий і зовсім без судом – називається абсанс. Людина завмирає, пильно дивиться в одну точку відсутнім поглядом, свідомість його відключено.

Епілептичні напади можуть проходити і без втрати свідомості. Вони можуть виражатися в скороченнях м’язів частин тіла або всього тіла, але людина залишається в свідомості. Можливі напади, що виражаються в повній втраті м’язового тонусу, людина просто різко падає. Також епілепсія може проявлятися короткочасної нездатністю говорити, відчуттям зміни форми навколишніх предметів, поколюванні в пальці, багатоденними відходами з будинку (транси), обертанням навколо своєї осі, і це далеко не все.

Слід також зупинитися на такому понятті як аура чи провісники епілептичного нападу. Аура може бути досить різноманітною і виражатися в загальному дискомфорті, дратівливості, пітливості та ін Іноді, відчувши її, людина може встигнути убезпечити себе перед нападом. Однак вона супроводжує не всі види нападів.

Приступ епілепсії потрібно не тільки вміти впізнати. Дуже бажано вміти надавати першу допомогу або хоча б не шкодити.

Допомога при нападі

Що робити, якщо поряд з вами у людини стався епілептичний припадок? Зазвичай люди губляться, але часто знаходиться хто-небудь рішучий, і намагається зафіксувати міцніше епілептика і засунути йому що-небудь між зубів. А як правильно вчинити в такому випадку?

Необхідно прибрати всі предмети, які можуть заподіяти шкоду хворому. Слід захистити голову від травм, притримуючи її руками або підклавши під неї невисоку подушку. Також добре, якщо вийде перевести людину в бічне положення, можна послабити краватку і ремінь. Зачекайте, поки людина прийде до тями.

Не слід намагатися фіксувати хворого, намагатися розтискати зуби, не можна заливати рідину в рот.

Потрібно знати, в яких випадках потрібно викликати медичну допомогу. Це варто зробити, якщо ви не впевнені, що це епілепсія, якщо це перший напад у цієї людини, тривалість нападу більше 5 хвилин, за перші приступом пішов другий, людина занадто повільно приходить до тями, чоловік травмований під час нападу. Також медична допомога необхідна вагітним жінкам і якщо напад стався у воді.

На початку цього розділу були згадані деякі міфи про надання допомоги при нападі. Але епілепсія обросла міфами куди основательней, давайте познайомимося з найпопулярнішими з них.

Деякі міфи про епілепсію

Епілепсія передається у спадок? Це не зовсім так. У спадщину передаються тільки деякі форми епілепсії, і то лише в 8 відсотках випадків. Тому, чутки про те, що епілептикам не можна мати дітей, сильно перебільшені.

Епілептики – психічно неповноцінні люди? Це також занадто гучну заяву. Більшість епілептиків не мають проблем з психікою і здатні вести нормальне життя. Також переважна більшість дітей з епілепсією повинні і повністю здатні відвідувати звичайні дитячі установи.

Епілепсія – друк геніальності? Гарний міф, але настільки антинауковий, що навіть важко його прокоментувати. Розвитку цього міфу послужило те, що багато великих і просто відомі люди страждали від неї: Олександр Македонський, Цезар, Авіценна, Сократ, Петро Перший, Достоєвський, Нобель, Ніцше, Лев Троцький, Ян Кертіс. До слова, багато знаменитостей, хоч і не геніальні, можуть послужити хорошим прикладом високого рівня активності та соціальної адаптації.

Епілепсія невиліковна? Стійкі до лікування близько 15% хворих. За статистикою протисудомна терапія допомагає 65% хворих, а у 20% дозволяє істотно знизити частоту нападів. Як же лікували і лікують це загадкове захворювання?

Лікування

Лікування зазвичай починається з режиму. Необхідний повноцінний регулярний сон, бажано дотримання режиму дня. Рекомендується регулярне харчування, а часом і спеціальна дієта. Не рекомендується зловживати переглядом телевізора, роботою за комп’ютером, деколи це потрібно повністю виключити. Протипоказана гучна ритмічна музика і будь-які види мерехтіння. Набір обмежень може трохи змінюватися при різних видах епілепсії.

Медикаментозне лікування епілепсії налічує близько півтора ста років. Першим протисудомними препаратами були солі брому, що володіли високою токсичністю. Пізніше з’явилися барбітурати, але всі ці препарати мали надмірний заспокійливий ефект. З середини минулого століття арсенал протисудомних ліків поповнився препаратами, які й зараз використовуються в лікуванні епілепсії: карбамазепіном, вальпроатами. До більш новим засобів відносяться ламіктал, леветирацетам, топірамат. Особливість лікування епілепсії полягає в тому, що сучасність препарату не є критерієм того, що саме він краще підійде пацієнтові. До кожного випадку потрібен свій індивідуальний ключ.

Також існують хірургічні методи лікування, які залежать від конкретної причини захворювання.

До режиму та лікування варто додати, що епілептики і в повсякденному житті повинні пам’ятати про що.

Особливості способу життя

епілептиків завжди доводиться пам’ятати про масу речей і дотримуватися ряду обмежень. Їм протипоказані роботи, які пов’язані з водінням транспорту, з рухомими механізмами, знаходженням на висоті, поблизу водойм і ряд інших. Також робота повинна бути обрана таким чином, щоб зберігався режим сну і неспання, протипоказані понаднормові.

У повсякденному житті епілептик теж повинен бути на чеку, пам’ятати про можливе нападі, виключати зі свого оточення травматичні та інші потенційно небезпечні фактори, обмежувати свою активність, якщо поруч нікого немає. Навіть для найсильніших людей, постійна можливість припадку – сильний стресовий фактор, це повинні розуміти оточуючі.

Сподіваємося, ця стаття трохи посприяє розумінню проблем епілепсії та епілептиків, вирішення соціальних проблем, пов’язаних з епілепсією.

  • епілепсія і робота
  • Епілепсія
  • епілептичний приступ
  • Заспокійливі ліки епілептикам
  • ліки заспокійливі для дітей епілептиків
  • приступи епілепсіі місля сексу
  • Чи має бути пенсія епілептикам
  • чи можна епілептикам солодощі
  • Чому не лікують епілепсію після першого приступу
  • що викликає в чахуахуа приступи

Comments are closed!

_0.32MB/0.00580 sec