Тиреоїдних ожиріння. Ожиріння при гіпотиреозі. Щитовидка і схуднення | Метаболічний метод схуднути. Програма корекції ваги

тиреоїдних ожиріння. Ожиріння при гіпотиреозі. Щитовидка і схуднення | Метаболічний метод схуднути. Програма корекції ваги. Ожиріння при гіпотиреозі Порушення щитовидної залози як причина зайвої ваги

Щитовидна залоза – орган, що відноситься до ендокринної системи. Щитовидна залоза є органом внутрішньої секреції, вона виробляє специфічні гормони, які являють собою особливі регуляторні білки.

Ця залоза розташована на передній поверхні шиї від 2 до 6 хрящових кілець трахеї, нижче щитовидного хряща. Це активно і цілодобово працює фабрика з виробництва гормонів. У зв’язку з цим вона потребує постійного притоку йоду, кисню, амінокислот, та інших елементів. Маса щитовидної залози становить від 20 до 60 г, але за добу через неї проходить в середньому 140 – 150 л крові!

Як щитовидна залоза регулює відкладення жиру в організмі?

Гормони щитовидної залози прямо або опосередковано, впливають на всі біологічні процеси в нашому організмі. Це потужний регулятор швидкості обмінних процесів. Крім того гормон, що регулює безпосередньо діяльність щитовидної залози, також надає певний вплив і на багато тканини нашого організму.

Гіпотиреоз і зайва вага

Гіпотиреоз (гіпо-означає зниження) – це протилежне гипертиреозу стан, який виникає в організмі при низькому вмісті гормонів щитовидної залози.

Гіпотиреоз зустрічається від 1,5% до 2% серед жінок і у 0,2% чоловіків. Ці порушення більш поширені у зв’язку з віком. C4о 10% жінок старше 65 років можуть мати деякі ознаки гіпотиреозу.

Дещо рідше, гіпотиреоз має місце і серед молоді. Наприклад, гіпотиреоз у новонароджених, викликає стан описується як кретинізм. Він характеризується з розумовою відсталістю, жовтяницею, поганим апетитом, утрудненим диханням, і іншими симптомами. У підлітковому віці гіпотиреоз характеризується затримкою росту і виникненням проблем з розумовим розвитком дитини. Деякі ліки можуть викликати явища гіпотиреозу, впливаючи на виробництво гормону щитовидної залози. До них відносяться деякі серцеві препарати, препарати літію та ін

До симптомів гіпотиреозу відносяться: набір ваги, гіпотермія (знижена температура тіла), мерзлякуватість, жовтушність шкіри, гіперхолестеринемія, ранній атеросклероз та ін Однак збільшення ваги при гіпотиреозі не буває занадто великим і частково обумовлено мікседематозного набряком, а не накопиченням жирової маси. Цей набряк (мікседема) розвивається внаслідок накопичення в тканинах мукополісахаридів – глюкозамінгліканов, різко збільшують гідрофільність (водонаповнені) тканин.

Такі порушення в сполучній тканині, виникають від дії тиреотропного гормону, кількість якого різних формах гіпотиреозу істотно зростає. Мікседема характеризується також потовщенням шкіри, одутлим особою. Звичайно, гіпотиреоз супроводжується в багатьох випадках і відкладенню додаткових кількостей жирової маси, але основний набір ваги все таки обумовлений саме слизовим набряком.

Зазвичай гіпотиреоз розвивається повільно. Найчастіше першим симптомом захворювання є порушення слуху, що змушує хворого, насамперед, звертатися до отоларинголога. Це зниження слуху виникає через набряк слухової труби (євстахієвої) та органів середнього вуха. Також може виникнути утруднене носове дихання, що пов’язано з набуханням слизової оболонки носа, низький захриплий голос – через набряк і потовщення голосових зв’язок та інші симптоми. У виражених випадках гіпотиреозу спостерігаються періорбітальний набряк (набряк тканин в очних западинах), набрякле обличчя, великі губи і язик з відбитками зубів по бічних краях, набряклі кінцівки, утруднення носового дихання і т. д.

Таким чином, як ви і самі розумієте, при загальному значному ожирінні і відсутності додаткової симптоматики гіпотиреозу немає причин пов’язувати набір ваги з гіпофункцією щитовидної залози і призначати гормональну терапію. Тільки підтверджена лабораторним дослідженням недостатня функція щитовидної залози може зажадати корекції. І корекція ця далеко не завжди полягає в призначенні саме гормонів щитовидної залози!

рис. Мікседема у пацієнта з гіпотиреозом

(зниженою функцією щитовидної залози)

(ілюстрація з підручника)

Гіпертиреоз (гіпер-позначає збільшення) позначає збільшення продукції щитовидною залозою тиреоїдних гормонів. При підвищенні рівня гормонів щитовидної залози відповідно підвищується і швидкість обміну речовин, а також витрати енергії в спокої і при фізичному навантаженні. При гіпертиреозі, це призводить до схуднення із зменшенням кількості жирової клітковини. Також прискорюються багато процесів в організмі, підвищується температура тіла (до речі, збільшення базової температури тіла це один із симптомів порушення функції щитовидної залози), прискорюється серцебиття, виникає тремтіння в руках. Поряд з цим підвищується апетит але, незважаючи на це найчастіше пацієнти кілька втрачають у вазі (свого роду метаболічну схуднення, а не ожиріння). У цій ситуації додаткова енергія буде витрачатися і на підтримання підвищеної температури тіла.

Схуднення за допомогою гормонів щитовидної залози

Такий вплив гормонів щитовидної залози на обмін речовин послужило приводом для створення методів схуднення з їх використанням. Для цього пацієнтові із зайвою вагою додатково, незважаючи на їх нормальний гормональний рівень в крові, давали гормони щитовидної залози, що викликало стан схоже на гіпертиреоз і призводило до деякого зниження маси тіла. Проте втрата ваги при помірно вираженому гіпертиреозі не буває занадто сильною, в теж час при значно вираженому гіпертиреозі починають переважати інші симптоми – з боку серця, ЦНС, ШКТ та ін (Саме у зв’язку з цими, більш відчутними порушеннями, пацієнти і звертаються до лікарів.)

Чи правильно використовувати гормони щитовидної залози для схуднення?

На мій погляд, призначення гормонів щитовидної залози, при їх нормальній кількості в крові – це руйнівний вплив на всю регуляторну систему нашого організму. Викликане таким методом схуднення буде недовгим і швидко повернеться до вихідних показників, а що ще більш імовірно, перевищить їх. Крім того, вплив підвищених кількостей гормонів щитовидної залози на багато органів і тканини призведе до їх перебудові та адаптивному зниження чутливості рецепторів, що викличе надалі синдром відміни після закінчення курсу.

Абсолютно зрозуміло, що призначення гормонів може бути виправдано тільки в тих випадках, коли щитовидна залоза не може, в силу якихось причин, виробляти їх достатня кількість. У будь-якому випадку це повинно вирішуватися за участю фахівця ендокринолога.

  • як схуднути при гіпотиреозі
  • вплив ожирiння на дiяльнiсть щитовидноi залози
  • гіпотензивні засоби при гіпертиреозі щитовидки
  • гіпотериоз ожиріння
  • Лікування ожиріння при зниженій функції
  • Похудання при зниженій функції щитовидки
  • При гіпотиреозі як похудати
  • Худати при гіпотиреозі
  • чи впливає щитовидка на схуднення
  • щитовидка і ожиріння

Comments are closed!