Стрес та харчування

Стрес та харчування Стрес та харчування

Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити. Сократ

Під час стресу, в нашому організмі виробляється велика кількість гормонів – адреналіну і кортизолу. Для “виробництва” цих гормонів потрібні вітаміни С, В, цинк, магній та інші мінеральні речовини. При стресі ці елементи екстрено “конфіскуються” зі своїх робочих місць в організмі, де, у свою чергу, утворюється їх нестача. В результаті, недолік вітаміну С і цинку не дозволяє виробляти достатню кількість колагену, що позначається на на нашій шкірі. Брак вітаміну В гальмує вироблення енергії і розумову діяльність. Дефіцит магнію призводить до головних болів і гіпертонії.

Одним з компонентів комплексної атаки на стрес може стати дієта, спрямована на те, щоб поповнити організм тими речовинами, які посилено “з’їдаються” гормонами стресу.

Вітамін А – зелені листові овочі, морква, абрикоси, гарбуз.

Вітамін С – всі овочі і фрукти, особливо цитрусові, чорна смородина, ківі, брокколі, білокачанна капуста, шипшина.

Вітаміни групи В – всі крупи, йогурт, печінку, гарбуз, авокадо, хліб з висівками, нежирне м’ясо і риба, горіхи, пивні дріжджі. Вітаміни групи В підвищують вміст жирних кислот класу омега 3. Вважається, що саме з цієї причини середземноморські народи менше страждають від депресії – адже в їх їжі міститься багато риби. Вітамін В 6. Який потрібен для синтезу серотоніну, міститься в зернах злаків і молюсках.

Вітамін Е – рослинне масло.

Магній – “зелені” овочі і трави, грейпфрути, фіги, морква, помідори, горіхи, гречка, вівсянка, горох.

Кальцій – молоко і молочні продукти.

Цинк – індичка, морепродукти, яйця, йогурт, сир, горіхи, спаржа, устриці.

Холін – яєчний жовток, печінка яловича, пророслі зерна пшениці.

Глюкоза – хліб з висівками, солодкі фрукти, мед.

Фолієва кислота, яка необхідна для синтезу дофаміну, міститься в телячої печінки і брокколі.

Так само при стресі організм потребує адаптогенах – речовинах, які підвищують здібності адаптивних систем. До них відносяться засоби рослинного походження – сьогодні багато трав’яні чаї роблять з рослин, що містять адаптогени – це женьшень, лимонник, солодка, комбуча, ехінацея, зелений чай і багато інших. Їх вживання також ефективно при нервовому виснаженні, що виникає в результаті напруженої розумової діяльності.

Зазвичай при стресі людина починає у великих кількостях поглинати різноманітну їжу, оскільки на яке той час це дійсно допомагає. Хоча, звичайно ж, наслідки такої поведінки нерідко викликають ще більший стрес. Але, напевно, не дарма у наших предків, причому майже у всіх релігійних концесії (християнство, іудаїзм, іслам) існували розвантажувальні періоди або пости. Наприклад, християнський піст, природним чином готував людини до зміни пір року. Великий піст (березень-квітень) готував його до літа і до переходу до літніх продуктам, Успенський (у серпні) – готував організм для продуктів, характерних для осені, Різдвяний – для зими.

  • харчування та стресс

Comments are closed!