Що можна їсти при нирковій недостатності?

Що можна їсти при нирковій недостатності? Що можна їсти при нирковій недостатності?

Нирка виводить з організму азотисті шлаки, бере участь в обміні жирів і вуглеводів, контролює вміст води і мікроелементів в організмі. У нас немає потреби замислюватися над цими процесами, поки нирка працює добре. Але якщо з’явилася ниркова недостатність, то білково-енергетичний та водно-електролітний баланс доводиться підтримувати за допомогою строгої дієти. У цій статті ми поговоримо про те, що можна їсти при нирковій недостатності . а які продукти варто виключити.

Основні принципи дієти при нирковій недостатності.

    Обмежується кількість білка. Зменшується вміст в їжі натрію (солі). Знижується кількість фосфору в раціоні. Знижується і строго відстежується вміст калію. Регламентується надходження рідини в організм. Контролюється достатня енергетична цінність дієти.

Чому обмежується кількість білка?

Кінцеві продукти азотистого обміну токсичні, вони збільшують навантаження на нирки і сприяють прогресуванню захворювання. Нирки несуть основне навантаження по їх виведенню і при хронічної хвороби нирок шлаки накопичуються в організмі, викликаючи головний біль, порушення апетиту, нудоту і блювоту.

Обмеження білка в їжі рекомендується вже на першій стадії хронічної хвороби нирок (ХХН). Допускається вміст білка в їжі з розрахунку 1 г / кг ідеальної маси тіла пацієнта.

На другій стадії допустима норма 0,8 г / кг, а на третій і наступних – 0,6 г / кг. На ділі це дуже мало, тому, щоб уникнути виснаження пацієнта, з третьої стадії лікар порекомендує хворому додатково приймати кетокислоти (кетостерил, 1 таблетка на 5 кг ідеальної маси тіла на добу) або амінокислоти (соєвий ізолят, 0,3 г на кілограм ідеальної маси тіла на добу).

Чому важливо обмежити вміст солі?

Обмін натрію тісно пов’язаний з обміном води. Затримка натрію в організмі при нирковій недостатності призводить до затримки води, а значить, посилює гіпертензію, сприяє розвитку набряків.

Вже на першій стадії ХХН рекомендовано знизити споживання натрію до 2,4 м. Один грам кухонної солі містить 0,4 г натрію. Солити коштує вже приготовлену їжу, і, розраховуючи кількість допустимої дози, не варто забувати, що натрій міститься і в самих продуктах, а не тільки в сільничці. На практиці, при звичайній дієті, що не включає, наприклад, оселедець або квашену капусту, можна використовувати для приготування їжі 3-3,5 г солі на добу – це неповна чайна ложка.

Навіщо обмежувати надходження фосфору?

При нирковій недостатності виведення фосфатів сповільнюється, кількість фосфору в організмі зростає, активізується вироблення паратиреоїдного гормону, який витягає кальцій з кісток, розвивається остеопороз.

Фосфор надходить в організм зазвичай з білковою їжею, тому обмеження білка в дієті знижує і надходження фосфору, проте фосфатно-білковий коефіцієнт (співвідношення фосфор / білок в 100г. продукту) може значно коливатися: 9 для свинини і 65 для плавленого сиру. Рекомендується віддавати перевагу продуктам, коефіцієнт яких не перевищує 20, а іншими ласувати не частіше 2 разів на тиждень.

Зниження споживання фосфору до 0,8-1г / добу рекомендується з 3 стадії ХХН.

Чому знижується вміст калію?

При нирковій недостатності розвивається гіперкаліємія – небезпечний стан, що приводить до порушення серцевого ритму аж до раптової зупинки серця. Ще один симптом підвищеного вмісту калію в крові – м’язова слабкість.

Обмежувати добове споживання калію починають з 3 стадії ХХН, допустима доза 2-4г/суткі.

Високий вміст калію у всіх сухофруктах, бананах і авокадо, картоплі, зелені і горіхах, шоколаді, пшеничних висівках і паростках, бобових.

Чому обмежується вода?

Хворі з нирковою недостатністю часто страждають від спраги і схильні вживати велику кількість рідини, однак нирка часто не здатна виводити воду в достатній кількості, а в результаті з’являються гіпертензія і набряки.

Починаючи з першої стадії ХХН, рекомендується обмежити загальна кількість рідини, що надходить в організм 2 літрами. Починаючи з 3 стадії, може знижуватися кількість добової сечі, в цьому випадку вступає в силу правило: випити можна стільки, скільки напередодні було виділено сечі + 400 мл. Діурез в ідеалі потрібно вимірювати щодня, або, принаймні, не рідше 2 разів на тиждень.

Якщо важко справлятися з жагою, рекомендується частину добової норми заморожувати і смоктати кубики льоду.

Як забезпечити достатню енергетичну цінність дієти?

Зайва вага сприяє прогресуванню ниркової недостатності і посилює схильність до гіпертензії, але й дефіцит маси тіла небезпечний: такі хворі важче входять в діаліз і мають більше ускладнень, тому калорійність дієти при нирковій недостатності повинна бути достатньою.

Оскільки білки при нирковій недостатності обмежують, основними джерелами енергії стають жири і вуглеводи. Водночас, надмірне вживання жирів піднімає рівень холестерину і тригліцеридів, що в поєднанні з порушенням ліпідного обміну, обумовленого нирковою недостатністю, може призвести до патології серцево-судинної системи. Тому краще робити ставку на рослинні жири – оливкова, кукурудзяна, лляна олія.

Продукти, що містять вуглеводи, нерідко заборонені до вживання за високого вмісту калію (сухофрукти або картопля, наприклад). Потрібно включати в раціон каші, особливо рис або кукурудзу.

Як не парадоксально, на допомогу хворому ХХН приходить алкоголь. При низькій поживної цінності у нього високий енергетичний потенціал, тому з 3 стадії може бути рекомендується 20 г / добу алкоголю для жінок і 60 – для чоловіків, а перевага віддається винам.

Що робити, якщо апетиту немає, але є нудота і блювота?

    Робити прийоми їжі частішими, обстановку приємною, а сервіровку красивою. Є спочатку суху і тверду їжу, а до рідкої переходити, якщо нудота не зусилля. Чи не запивати їжу, пити за годину до або через годину після їжі. Чи не голодувати, при появі відчуття голоду негайно перекусити чимось дозволеним, наприклад, сухим печивом. При неприємного смаку в роті користуватися жувальною гумкою, або смоктати скибочки лимона, або полоскати рот содою.

Дієту при нирковій недостатності дотримуватися непросто – багато обмежень, багато факторів, які треба враховувати. Але це один з найбільш дієвих способів загальмувати прогресування хвороби і запобігти ускладнення.

  • що можна їсти при нирковій недостатності
  • відхилення в аналізах при нирковій недостатості
  • алкоголь пр нирковiй недостатностi
  • ниркова недостатність яку їжу\їсти
  • що можна їсти коли є ниркова недостатність

Comments are closed!