Себорея (шкіри голови, обличчя) – причини, лікування, фото

Себорея (шкіри голови, обличчя) – причини, лікування, фото Види себореї

Себорея буває трьох видів:

суха себорея, яка виникає як наслідок зниження вироблення сальними залозами шкіри шкірного сала. До основних симптомів даного типу себореї відносяться: суха потріскана шкіра, ламкі і сухе волосся, велика кількість дрібної лупи; жирна себорея пов’язана з посиленням роботи сальних залоз, що виробляють надмірну кількість густого шкірного сала. До головних симптомів такого типу себореї відносяться: лискуча, жирна шкіра і такі ж волосся, багато лупи великого розміру; себорея змішаного типу представляє собою прояв симптомів сухої себореї на обличчі і жирної – на частини голови, покритої волоссям.

Термін «себорея» на латині означає «надлишкове виділення шкірного сала». Під шкірним салом мається на увазі комплекс жирних кислот, жирів і білків, які виділяють шкірні сальні залози.

Складно переоцінити роль шкірного сала для здоров’я шкіри:

має виражену протимікробну дію, служить для захисту шкіри від проникнення інфекцій, пом’якшує шкіру, запобігає її лущення і розтріскування, захищає шкіру від висихання, оскільки покриває її поверхня дуже тонким шаром.

Як уже згадувалося раніше, за вироблення шкірного сала відповідають сальні залози (не слід плутати їх з потовими залозами, що відповідають за вироблення поту). У шкірі дуже багато сальних залоз (щільність їх на деяких ділянках поверхні людського тіла досягає декількох сотень на сантиметр в квадраті).

Структура сальних залоз розгалужена, древообразная. Вони знаходяться в товщі шкіри. Вивідні отвори сальних залоз, як правило, прилягають до волосся, а себум (виділяється шкірне сало) головним чином служить для пом’якшення і зволоження волосся. Одночасно в активному стані перебувають не всі сальні залози. На кількість працюючих сальних залоз впливає безліч факторів, таких як:

статева приналежність, вік, стан гормональної сфери (наприклад, у жінок – фаза менструального циклу), кліматичні умови.

У дитячому віці більшість сальних залоз перебуває в «сплячці» і стає активним тільки під час статевого дозрівання. Підвищення в крові рівня статевих гормонів служить сигналом для запуску в роботу сальних залоз у осіб підліткового віку. < / p>

У дорослої людини, не має проблем зі здоров’ям, число активних сальних залоз залишається майже стабільним протягом довгого часу і лише з віком починає зменшуватися.

Сальні залози розподілені по людському тілу нерівномірно. Існують так звані «себорейниє зони», в яких щільність сальних залоз значно вище. До таких належать: лоб, центральна частина обличчя, вуха, волосиста частина голови, межлопаточная область, груди, плечі. Саме ці зони в більшості випадків вражає себорея.

Причини розвитку себореї

Чому виникає себорея, на сьогоднішній день точно не ясно. Так звана фізіологічна себорея, яка розвивається в період статевого дозрівання у підлітків, з’являється як реакція на різке підвищення концентрації статевих гормонів у крові. Але при фізіологічній себореї шкіра, як правило, приходить в нормальний стан з дорослішанням підлітка, а сама хвороба зникає, після того як рівень статевих гормонів стабілізується.

В інших випадках, коли виникнення себореї не пов’язане з періодом статевого дозрівання, на її розвиток може вплинути ряд інших причин:

генетичні чинники. Функціонування всіх органів людського організму, у тому числі і сальних залоз, «запрограмовано» генетично. З цієї причини себорея часто є сімейним захворюванням, а у пацієнта з таким діагнозом обов’язково знаходиться один або кілька родичів з таким же захворюванням. гормональний фактор. Доведено, що андрогени (чоловічі статеві гормони) є найсильнішим стимулятором функціонування сальних залоз, тому в більшості випадків себорея розвивається у представників сильної половини людства. Несподівана поява себореї у чоловіків може бути ознакою пухлини яєчника (семіноми).

Жінки, що вболівають себореєю, часто мають підвищений рівень прогестерону і чоловічих статевих гормонів в крові, при цьому рівень естрогену у них знижений. Подібні зрушення на гормональному рівні у жінок пов’язані із захворюваннями яєчників (наприклад, хвороба полікістозних яєчників), надмірною вагою.

стан інших органів і систем організму. Розвиток себореї може відбуватися на тлі таких хвороб, як: хвороба Паркінсона. пухлини надниркових залоз і статевих органів, епілепсія, шизофренія, інфекційні ураження ЦНС, а також внаслідок прийому анаболічних стероїдів, службовців для нарощування м’язової маси, або яких-небудь ще гормональних препаратів (наприклад, контрацептивів). поява сухої себореї може бути пов’язано з недоліком статевих гормонів або пониженням чутливості до них сальних залоз. Такий різновид себореї в більшості випадків проявляється у дітей. Основні ознаки і симптоми себореї

Себорея – це хронічне захворювання, періодично загострюється ( виняток становлять ті випадки, коли виникнення себореї пов’язано з періодом статевого дозрівання, після якого вона проходить сама, без лікування).

Є три головних форми себореї: жирна, суха і змішана.

Симптоми жирної себореї. Шкіра жирна, лискуча, покрита т. зв. «Апельсиновою кіркою» (розширені пори). Розрізняють два види жирної себореї залежно від консистенції шкірного сала:

з густим секретом – консистенція шкірного сала тістоподібна, з рідким секретом – консистенція пастоподібна.

Як правило, ділянки жирної шкіри знаходяться в т. зв. себорейний зонах, в яких порівняльного багато сальних залоз (про це ми згадували раніше).

Рясна лупа – також часта ознака себореї. Лупа у хворих себореєю з’являється в результаті злипання маленьких лусочок відшарованому епітелію волосистої частини голови в пластівці більш великих розмірів, яке відбувається під впливом рясно виділяється секрету сальних залоз волосистої частини голови. Окрім наявності лускатої лупи великих розмірів, у пацієнтів з себореєю швидко стають жирними волосся.

Ускладнення жирної себореї: коли вивідні протоки сальних залоз закупорюються згустками шкірного сала і частинками шкіри, з’являються вугрі. При цьому відбувається інфікування сальної залози бактеріями (наприклад, стафілококами), які призводять до прогресування гнійного запального процесу в глибоких шарах шкіри.

Себорейная екзема та себорейний дерматит – це запальний процес на поверхні шкіри, що виникає внаслідок дратівливого впливу, який чинять на шкіру бактерії при розкладанні шкірного сала.

Суха себорея і її симптоми. Ми вже згадували, що при сухій себореї виділення шкірного сала знижується. Суха себорея в більшості випадків розвивається в дитячому віці, але може вражати і дорослих (причини її поява не встановлені).

Через те що виділення шкірного сала зменшується, у хворого сухий себореєю відзначається иссушение шкіри. З цієї причини поверхневий шар шкіри, який складається з рогового епітелію, у хворого сухий себореєю розтріскується і відбувається його відшарування. На відміну від жирної себореї, при себореї сухого типу волосся у хворого стають сухими, ламаються, кінчики волосся розщеплені.

Ще один симптом сухої себореї – себореідамі. Вони являють собою плями червонувато-рожевого кольору, які з’являються на уражених ділянках шкіри.

У хворих сухий себореєю часто виникає відчуття «стягання» шкіри, відзначається невеликих розмірів лупа, а також свербіж. який з’являється, якщо вимити шкіру холодною водою.

Ускладнення сухої себореї: основна небезпека сухої себореї – зараження шкіри всілякими мікробами. Наприклад, в результаті зараження шкіри волосистої частини голови грибком пітіроспорумом овалі може розвинутися дуже сильна лупа, яка буде супроводжуватися сверблячкою.

Симптоми змішаної себореї. При себореї змішаного типу у хворого розвиваються симптоми, характерні і для сухої, і для жирної себореї: на шкірі обличчя проявляються симптоми жирної себореї, а в області волосистої частини голови можна помітити ознаки сухої себореї.

Профілактика себореї

Для запобігання розвитку себореї слід дотримуватися таких правил:

Постійно ретельно стежити за проблемною шкірою, користуватися косметичними засобами для сухої або жирної шкіри (залежно від типу себореї). Приймати полівітаміни та мінеральні комплекси, такі як центрум, алфавіт, дуовіт, вітрум і т. п. Приймати пивні дріжджі, в яких міститься дуже багато вітамінів, мінералів і амінокислот. Оптимально приймати їх тричі на день по одній-дві чайній ложці під час прийому їжі. Лікування себореї

Ми вже говорили, що себорея може бути самостійним захворюванням, а може розвиватися на тлі багатьох інших хвороб. При цьому позбавлення від себореї неможливо без лікування супутніх захворювань.

Якщо у вас з’явилася себорея, необхідно пройти обстеження у наступних лікарів:

дерматолог (в обов’язковому порядку для всіх пацієнтів, перш ніж почати будь-яке лікування), андролог (для чоловіків) або гінеколог (для жінок), невропатолог, ендокринолог. Дієта при себореї

Спеціальної дієти на час лікування себореї немає. При цьому всі пацієнти з діагнозом «себорея» повинні скоротити споживання смаженої, жирної і солодкої їжі, солоного і гострого. Крім того, потрібно відмовитися від алкоголю і нікотинової залежності.

При себореї неодмінно потрібно грамотно доглядати за шкірою, що дозволить помітно знизити прояви хвороби і попередити появу можливих ускладнень.

Шампунь є головним косметичним засобом для догляду за шкірою для пацієнтів з себореєю. Для лікування себореї потрібно підбирати шампуні, в яких містяться протигрибкові компоненти (наприклад, кетоназол ), березовий дьоготь або цинк.

Суху себорею рекомендується лікувати із застосуванням протигрибкових та протизапальних комплексів, живильних і зволожуючих шкіру.

Частина пацієнтів стверджують, що їх стан помітно покращився під час перебування на сонці. Однак не варто зловживати сонячними ваннами.

Будь-які заходи з лікування себореї необхідно обговорити з лікарем-дерматологом.

  • себорея фото
  • види лишаїв та їх лікування фото
  • жирна себорея шкіри голови
  • себорея у дітей симптоми фото
  • себорея голови фото лікуваня
  • причини лущення жирної шкіри обличчя
  • Великий шар лупи на головi
  • яки термини ликуваня соберея
  • екзема на обличчі фото
  • жирна та суха себорея Причини ознаки винекнення

Comments are closed!