SC. Харчування при захворюваннях щитовидної залози

SC. Харчування при захворюваннях щитовидної залози 4. ЛІКУВАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ ПРИ захворювань ендокринної системи

4.2 Харчування при захворюваннях щитовидної залози РЕКОМЕНДУЄМО ДОДАТКОВО ОЗНАЙОМИТИСЬ: Про здорове харчування дітей і дорослих в реальних російських умовах Калорійність

продуктів харчування Вітаміни Макро-і мікроелементи Усі харчові добавки Е Харчування дітей Лікувальні (медичні) дієти (столи) 1-15 Страви номерний системи дієт Схуднення, нормалізація маси тіла: 217 популярних дієт для схуднення Найефективніша: R-дієта

Для дифузного токсичного зобу характерні надмірна продукція її гормонів (тиреоїдних) і зміни в органах і тканинах, викликані великою кількістю цих гормонів, тобто тиреотоксикозом. При цьому посилюються обмін речовин і витрата енергії, виникає розпад білка і жирової тканини, в печінці і м’язах зменшуються запаси глікогену, підвищується виділення з організму калію, а іноді кальцію і фосфору. У зв’язку з зміною обміну речовин зростає потреба у вітамінах. Хворі худнуть при збереженому або підвищеному апетиті. Хворим показано посилене харчування з урахуванням ступеня зниження маси тіла. Рекомендується дієта підвищеної енергоцінності (на 20-30% і більше порівняно з фізіологічними нормами) за рахунок рівномірного збільшення вмісту білків, жирів і вуглеводів, в середньому 100 г білка (55% тварини), 100-110 г жиру (25% рослинні), 400-450 г вуглеводів (100 г цукру), 3000-3200 ккал.

При розмаїтті продуктового набору слід збільшити в дієті молочні продукти як джерело легкозасвоюваних жирів, повноцінних білків і кальцію, багаті йодом морську рибу і морепродукти, джерела калію і вітамінів, включаючи прийом препаратів полівітамінів. У хворих токсичним зобом спостерігається почастішання серцебиття, підвищена збудливість нервової системи. Тому з дієти виключають продукти і страви, що збуджують серцево-судинну та центральну нервову системи (міцні м’ясні і рибні бульйони, шоколад, прянощі, міцний чай, кава та ін.) М’ясо і рибу відварюють. В іншому кулінарна обробка їжі звичайна. Прийом їжі 5 разів на день. При важкому тиреотоксикозі бувають проноси, зумовлені посиленням рухової функції кишок і внаслідок цього поганим переварюванням їжі. У цих випадках продуктовий набір і кулінарна обробка їжі грунтуються на принципах дієти № 4Б або 4В.

При гіпотиреозі (мікседемі) – захворюванні, обумовленому зниженою функцією щитовидної залози, основний обмін і інші обмінні процеси знижуються, в організмі затримується рідина аж до набряків, порушується обмін жирів і холестерину з підвищенням його рівня в крові. У хворих знижується апетит, спостерігається схильність до запорів і здуття живота, знижується секреція шлункового соку. Показана дієта помірно зниженою (на 10-20% порівняно з фізіологічними нормами) енергоцінності за рахунок вуглеводів і особливо жирів при фізіологічно нормальному вмісті білка, в середньому 70 г білка, 70 г жиру (25% рослинні), 300 г вуглеводів, 2100 ккал. З раціону виключають багаті холестерином і кухонною сіллю продукти, зменшують залежно від ступеня набряків споживання вільної рідини. У дієту включають продукти і страви, які помірно стимулюють секрецію шлункового соку, а також володіють «послаблювальними» властивостями і сприяють спорожнення кишечника, не викликаючи посиленого газоутворення і здуття живота (див. «Харчування при захворюваннях шлунка і кишечника»). Особливо важливо в цьому плані збільшення в раціоні овочів, фруктів, ягід, їх соків, кисломолочних напоїв.

Comments are closed!

_0.31MB/0.00866 sec