Режим, харчування породіллі та організація спостереження та догляду за нею

Режим, харчування породіллі та організація спостереження та догляду за нею Режим, харчування породіллі та організація спостереження та догляду за нею

29.08.2011 | Автор: Natali

Навіть при нормальному перебігу післяпологового періоду породілля повинна дотримуватися особливого режиму,

який сприяє правильній інволюції статевих органів, загоєнню ран, фізіологічної лактації та нормалізації функцій організму.

Правильному перебігу післяпологового періоду сприяє спокій породіллі. Медперсонал післяпологового відділення повинен створити для неї умови для нормального сну, оберігати від хвилювання та інших негативних емоцій. Розпорядок дня породіллі складається так, щоб забезпечити гігієнічне утримання палат і ліжка, нормальну добову тривалість сну (не менше 8 годин), своєчасне годування дитини (6-7 разів на добу) і проведення гімнастики. Велике значення мають правильне харчування, активна поведінка породіллі, регулювання функцій прилеглих органів.

Здорової породіллі не потрібно дотримуватися якоїсь особливої?? дієти . Вона може харчуватися, як звичайно, враховуючи, однак, що певні продукти (гострі страви, цибуля, часник, шоколад) можуть надавати молоку неприємний смак, а вживання міцної кави, чаю, алкогольних напоїв може впливати на стан новонародженого. Їжа повинна бути досить калорійною і збалансованої за вмістом у ній всіх харчових речовин (білків, незамінних амінокислот, жирів, незамінних жирних кислот, вітамінів, мінеральних солей). З продуктів, що містять повноцінні білки, рекомендується сир, молоко, відварене м’ясо, курячі яйця (не більше одного в день). Як джерело ліпідів слід використовувати легкозасвоювані жири (вершкове масло, сметану). Обов’язковим є включення в щоденний раціон рослинної олії як основного джерела поліненасичених жирних кислот і вітаміну Е. Для профілактики анемії необхідно залізо, яке мати повинна отримувати з продуктами (печінка, бобові, салат, шпинат, кріп, петрушка). Рекомендовані спеціальні продукти для годуючих матерів: «Фемилак-2″, «Джерело». Харчування має бути 5-6-разовим, їжу слід вживати за 20-30 хв до годування дитини груддю. Необхідно контролювати кількість випитої рідини: при гипогалактии пити слід більше, при надмірної лактації або лактостазі – обмежувати вживання рідини.

Догляд за породіллею

При організації догляду за породіллею особливо важливе значення має дотримання всіх правил асептики і антисептики, так як занесення інфекції в статеві шляхи породіллі становить реальну загрозу з розвитку післяпологовий септичній інфекції . Головна мета догляду за породіллею полягає в захисті її від інфекції та у сприянні нормальному функціонуванню всіх органів і систем.

Особливе значення має дотримання суворої чистоти палати, ліжка, натільної білизни. Всі інструменти, матеріали і предмети догляду, які стикаються з статевими органами і грудними залозами породіллі, повинні бути стерильними. Всі маніпуляції, що проводяться з породіллею, повинні проводитися з суворим дотриманням правил асептики. Сама породілля повинна дотримуватися правил особистої гігієни. Велика увага приділяється утримання в чистоті зовнішніх статевих органів, так як післяпологові виділення – лохії забруднюють зовнішні статеві органи і сприяють розмноженню патогенної мікрофлори. Тому дуже важливий ретельний туалет зовнішніх статевих органів не рідше 2 разів на день, а також після дефекації, який може проводити сама породілля.

При фізіологічному перебігу післяпологового періоду та регулярному годуванні грудьми зворотний розвиток матки відбувається правильно. При сповільненій інволюції матки ( субинволюция ) призначають медикаментозні засоби, що посилюють її скоротливу діяльність.

Правильною інволюції матки сприяє своєчасне спорожнення сечового міхура і кишечника. Іноді у породіль затримується сечовипускання – слід покласти на низ живота теплу грілку на 10-15 хв, можна спробувати викликати сечовипускання рефлекторним шляхом, ввести внутрішньом’язово 1 мл адіурекріна або окситоцину, 2 мл 25% розчину магнію сульфату або дати випити відвар трави ведмежих вушок (мучниці). Якщо ці кошти не дають ефекту, то сечу випускають катетером.

На 2-3 добу після пологів відновлюється тонус м’язів тазового дна і кишечник спорожняється самостійно. При затримці дефекації показана очисна клізма і сольові пом’якшувальні засоби (магнію сульфат, натрію сульфат 30 г).

Якщо у породіллі є великі хворобливі гемороїдальні вузли . рекомендується міхур з льодом на промежину, свічки з анестетиками. Якщо ці заходи не допомагають, то вузли обережно вправляють пальцями, змазаними вазеліном (руки в гумових рукавичках).

Спостереження за породіллею

Ретельний контроль за ходом пуерперальних періоду включає щоденне оцінювання таких показників:

• загального стану і самопочуття породіллі (скарги, сон, апетит);

• температури тіла двічі на добу, при необхідності – частіше;

• артеріального тиску, пульсу;

• стану молочних залоз і сосків (наявність інфільтратів, лактостазу, тріщин сосків);

• стану матки (висоти стояння дна матки над симфізом, консистенції, хворобливості);

• кількості та характеру лохій;

• стану зовнішніх статевих органів, при наявності швів – ступеня загоєння;

• функції сечового міхура і кишечника.

Догляд за грудними залозами

У післяпологовий період функція грудних залоз досягає розквіту і починається лактогенезу (секреція молока) і лактопоез (підтримання виділення молока на рівні, достатньому для забезпечення повноцінного вигодовування немовляти). Активний лактогенезу починається на 2-3 добу. Ініціює цей процес гормон пролактин, що виробляється гіпофізом, надалі лактація забезпечується виробленням і закріпленням умовнорефлекторних механізмів, що виникають у процесі годування дитини.

Для повноцінної лактації необхідні наступні фактори:

• раннє прикладання дитини до грудей (у перші 30-60 хв після народження);

• часте годування дитини (при спільному перебуванні матері та новонародженого заохочення годування на вимогу немовляти);

• правильна техніка прикладання дитини до грудей;

• спорожнення молочної залози після годування шляхом зціджування;

• раціональне харчування матері.

Велика увага треба приділяти догляду за грудними залозами, основна мета якого – запобігти виникненню тріщин сосків . розвиток маститу і забезпечити достатню лактацію.

Для цього необхідно дотримуватися певних правил.

1. Один раз на добу, краще перед першим годуванням, треба прийняти теплий душ або вимити груди теплою водою з милом, одягти чисту білизну.

2. Перед кожним годуванням треба мити руки з милом.

3. Перед годуванням обробляти сосок дезинфікуючим розчином не обов’язково.

4. Перші 3 дні, в залежності від стану жінки, вона може годувати дитину лежачи в ліжку, потім краще годувати сидячи.

5. Перші годування не повинні тривати більше 3-5 хв, щоб не травмувати ніжну шкіру соска і запобігти появі тріщин. Надалі слід пам’ятати, що основна кількість молока малюк висмоктує в перші 15 хв, тому довше годувати дитину недоцільно, це призводить до травматизації соска .

6. Потрібно стежити за тим, щоб немовля захоплював не тільки сосок, але і навколососковий гурток, особливо його нижню частину.

7. Якщо дитина не випускає сосок з рота, слід затиснути йому носик і обережно вийняти сосок.

8. Якщо дитина під час годування не спорожняє грудну залозу повністю, її слід обережно, не травмуючи, зцідити.

9. Щоразу після годування і зціджування обмити сосок і навколососковий гурток кип’яченою водою і висушити. Можна прикладати марлеву серветку, змочену вазеліном або прокип’яченими маслом, і надягати бюстгальтер. Він повинен бути з простої щільної тканини, відповідати розміру грудей і підтримувати їх, не стискаючи.

  • меню для породіллі
  • догляд за породілею
  • догляд за породіллею
  • меню породіллі
  • дієта породіллі
  • Гігієна та харчування жінки породіллі
  • меню для породили
  • меню для породілі
  • меню породіллі на 1 день
  • дієтичне годування породіллі

Comments are closed!

_0.32MB/0.01388 sec