Прихована загроза товстого живота – Спорт – Vitaminov. net

Прихована загроза товстого живота – Спорт – Vitaminov. net Прихована загроза товстого живота

Коли будете це читати – сядьте. Тепер стисніть в руці своє тіло на рівні талії. Якщо ви схожі на більшість жінок – ваша долоню виявиться заповненою. Згідно

з дослідженнями Національного центру медичної статистики, майже дві третини американок страждає від надмірної ваги або ожиріння. Хоча всі знають, що зайві кілограми підвищують ризик певних захворювань, ви можете навіть не замислюватися про те, що багато залежить від розподілу цих зайвих кілограмів.

Угодовані стегна (при грушоподібної фігурі) можуть приносити вам чималі прикрощі, коли ви дивитесь у дзеркало, але дослідники дійшли висновку, що жир на рівні живота (при фігурі у формі яблука) більш небезпечний для здоров’я.

Щоб зрозуміти причину цього, слід розібратися в різних типах жиру в організмі. Більшість жирових клітин розташовані під шкірою – на стегнах, руках і стегнах – ну, ви розумієте, про що ми говоримо. Це так званий підшкірний жир, і саме його ви можете стиснути в руці. На животі теж є підшкірний жир, але вчених більше турбує інший жир – вісцеральний. Він оточує органи в порожнині живота і є частиною сальника кишечника. Його не можна помацати або відчути. У середньому 10% всього жиру в організмі становить вісцеральний, а 90% – підшкірний. У людини з сильною формою ожиріння це співвідношення може доходити до 25:75.

Вчені встановили, що існує кореляція між рівнем вісцерального жиру і рядом хвороб обміну речовини, таких як діабет, які створюють загрозу серцево-судинних захворювань.

По суті, доводи проти вісцерального жиру так сильні, що вчені говорять, що ризик захворювань більше пов’язаний з обхватом талії, ніж з індексом маси тіла (співвідношенням ваги до зростання). Для жінки приводом для занепокоєння є обхват талії понад 89 см, для чоловіків – понад 102 см.

Яким чином функціонує в організмі вісцеральний жир і що робить його більш небезпечним, ніж підшкірний? Вчені не цілком упевнені в тому, що це взаємопов’язано, говорить Сем’юел Клейн, директор Центру харчування людини в Медичному інституті Університету Вашингтона в Сент-Луїсі. Вчені виявили, що поза організмом клітини вісцерального жиру більш активні, ніж клітини жиру підшкірного. “Повторюється чи це в організмах людини і тварин, поки неясно”, – говорить Клейн. Вивчати клітини вісцерального жиру в організмі важко, каже Клейн, для цього довелося б вводити в тіло спеціальну трубку.

Клейн і його колеги вивчили, що відбувається після видалення підшкірного жиру за допомогою ліпосакції. У роботі, опублікованій в медичному журналі New England Journal of Medicine в 2004 році, вони описують результати дослідження 15 страждають ожирінням жінок, які перенесли абдоминальную ліпосакцію, до операції і через 10-12 тижнів після неї. Хоча у пацієнток було видалено велику кількість жиру (близько 20% від загальної маси тіла), ніяких покращень стану здоров’я не послідувало: рівень холестерину, кров’яний тиск і інші чинники ризику залишилися незміненими. “Недостатньо просто позбутися від жиру, – говорить Клейн. – Важливо ще і як від нього позбавлятися”. Іншими словами, треба менше їсти і більше рухатися.

А тепер, щоб остаточно не довести вас до депресії на самому початку купального сезону, ми повідомимо вам деякі хороші новини. Хоча головна роль при визначенні того, як буде розподілятися підшкірний жир у вас в організмі, належить генам, але, як показують дослідження, кількість вісцерального жиру безпосередньо залежить від рівня фізичної активності і споживаної вами їжі. Ті, хто споживає поліненасичені жири замість насичених, зазвичай накопичують менше вісцерального жиру. Щоденні фізичні вправи також запобігають акумуляцію вісцерального жиру. Коли ви починаєте скидати вагу, ви стрімко позбавляєтеся від вісцерального жиру. Ряд досліджень показують, що люди, які втратили 10-15% від загальної маси тіла за допомогою дієт і вправ, позбулися 30% свого вісцерального жиру і значно поліпшили свої показники за факторами ризику для серцево-судинних захворювань, таким як рівень холестерину і кров’яний тиск (чого не було помічено при ліпосакції).

Це важливо знати в будь-якому віці, але особливо в міру дорослішання, так як ризик серцевих захворювань з віком підвищується. “Ожиріння у літніх людей – велика проблема, – каже Клейн. – Це стало найчастішою першопричиною втрати працездатності та приміщення в клініки по догляду за людьми похилого віку. Той вагу, який ви маєте на 50 років, вже не можна дозволити собі в 80”. Після менопаузи у жінок починає акумулюватися жир за чоловічим типом – згадайте пивні животики, – що знову-таки означає збільшення рівня вісцерального жиру. Тому краще прямо зараз почати скидати вагу за допомогою здорового харчування і скорочення кількості споживаної їжі. Постарайтеся регулярно приділяти час фізичної активності – хоча б по півгодини в день. І ви побачите, як ваша талія поступово позбавиться від зайвого жиру.

Comments are closed!