Метеоризм: симптоми, лікування, дієта

Метеоризм: симптоми, лікування, дієта Метеоризм

Метеоризм є широко поширеним станом. Суть його полягає в підвищеному скупченні газів у шлунково-кишковому тракті. Метеоризм може відчуватися у практично здорових осіб при переїданні, вживанні продуктів, переварювання яких викликає

підвищений газоутворення.

При порушенні співвідношення між освітою газів в кишечнику, його всмоктуванням і видаленням виникають умови для надлишкового скупчення газів у шлунково-кишковому тракті.

Існують три основних джерела газу в кишечнику: заковтує повітря; гази, що утворюються в просвіті сліпої кишки і гази, що потрапляють з крові. У нормі в шлунково-кишковому тракті в середньому міститься близько 200 мл газу.

Діагностика за симптомами Підозрюєте це захворювання у себе або когось?

Або воно було діагностовано у вас?

Перевіртеся, використовуючи новий інтерактивний довідник з більш ніж 3000 симптомами і 90% достовірністю за тестами. Є безкоштовний варіант. Пройти діагностику причин метеоризму

У здорових людей щодоби через пряму кишку виділяється близько 600 мл газів, однак, індивідуальні відмінності варіюють від 200 до 2600 мл. Неприємний запах виділяються з кишки газів пов’язаний з присутністю таких ароматичних сполук, як індол, скатол, сірководень, утворюються в товстій кишці в результаті впливу мікрофлори на неперетравлені в тонкій кишці органічні сполуки.

Накопичуються в кишечнику гази являють собою піну з безліччю дрібних бульбашок, кожен з яких оточений шаром в’язкого слизу. Ця слизова піна покриває тонким шаром поверхню слизової оболонки кишки, що в свою чергу ускладнює пристінкових травлення, знижує активність ферментів, порушує засвоєння поживних речовин.

Причини

Причини метеоризму в кишечнику надзвичайно різноманітні. Метеоризм може виникнути у дитини вже в перші дні після народження внаслідок недосконалості ферментної системи або порушення її функції. Недолік ферментів призводить до потрапляння великої кількості неперетравлених залишків їжі в нижні відділи травного тракту та активізації процесів гниття і бродіння з виділенням газів.

Порушення ферментної системи можуть виникнути при незбалансованому харчуванні, а також при різних захворюваннях верхніх відділів травного тракту (гастріт. дуоденіт. панкреатит. холецистит. гепатит). Іншою причиною підвищеного газоутворення в кишечнику є порушення мікрофлори товстої кишки.

У нормальних умовах більша частина газів поглинається бактеріями, що мешкають в кишці. При порушенні балансу між газпродуцірующімі і газпотребляющімі мікроорганізмами виникає метеоризм.

Ще один механізм його виникнення – розтягнення кишечника в результаті порушення його рухової активності, розвивається при різних операціях на черевній порожнині. Після оперативного втручання, як правило, порушується моторика кишечника. Уповільнення пасажу харчових мас сприяє посиленню бродильних і гнильних процесів з підвищеним газоутворенням. Гази, які скупчуються в просвіті малорухомої кишки, викликають приступообразні болю.

Причиною підвищення кількості газів в кишці можуть бути продукти харчування. Крім бобових культур і продуктів, що містять грубу клітковину, до них можна віднести сильно газовані напої, продукти, що викликають бродильні реакції (бараняче м’ясо), а також продукти, в яких самостійно протікають реакції ферментації і бродіння (квас). Нервові розлади, емоційні перевантаження можуть привести до метеоризму за рахунок спазму гладкої мускулатури кишечника і уповільнення перистальтики.

Залежно від причини виділяють наступні види метеоризму:

    при дієті, багатої целюлозою і вживанні в їжу бобів; при порушенні травлення (гастрит, панкреатит, жовчокам’яна хвороба); внаслідок надлишкового бактеріального росту в тонкій кишці і порушенні біоза товстої кишки; при механічному порушенні евакуаторної функції кишки (пухлини, спайки); внаслідок порушень рухової функції кишечника (гострі інфекції, інтоксикації); при загальних і місцевих розладах кровообігу; метеоризм, обумовлений психоемоційними перевантаженнями і нервово-психічними розладами; при піднятті на висоту, коли гази розширюються і тиск в кишечнику збільшується.

Прояви метеоризму

Метеоризм проявляється здуттям живота або нападами переймоподібних болів, може супроводжуватися нудотою, відрижкою, зниженням апетиту, запори або проносами.

Можна виділити два варіанти прояву метеоризму:

    В одних випадках основним проявом є значне збільшення живота за рахунок здуття кишечника, при цьому відходження газів не відбувається через спазм товстої кишки. Основні відчуття – дискомфорт, розпирання живота, біль. Другий варіант характеризується постійним бурхливим відходженням газів з кишечника, що значно обмежує якість життя і перебування в суспільстві. При цьому больовий синдром виражений незначно, переважають скарги на «уручну» і «переливання» в животі.

При метеоризмі можуть з’являтися позакишкові симптоми: з боку серцево-судинної системи (печіння в області серця, порушення ритму, розлад настрою, порушення сну. загальна слабкість).

Лікування

Принцип лікування метеоризму полягає в усуненні причини підвищеного газоутворення. Лікування може включати такі етапи:

    корекція дієти; лікування захворювань, що викликали метеоризм; відновлення рухових порушень (шляхом призначення прокінетиків); лікування порушень біоценозу кишечника (біопрепарати); видалення яке зібралося газів з просвіту кишечника.

У лікуванні метеоризму використовуються поглинають засоби: активоване вугілля (ефективний тільки у великих дозах), біла глина, полифепан, диметикон, полісорб. Вони зменшують всмоктування газів, токсинів та інших сполук, а також сприяють їх виведенню.

При метеоризмі вітрогонний ефект роблять деякі рослинні засоби: настої плодів кмину, коріандру, кропу, фенхеля, квіток ромашки, листя м’яти.

При абсолютній або відносній недостатності секреції травних ферментів порушується перетравлювання основних інгредієнтів їжі. Як коштів замісної терапії при недостатності шлункових і кишкових залоз, підшлункової залози використовуються пепсин, панкреатин, натуральний шлунковий сік, а також ряд комбінованих препаратів.

Харчування при метеоризмі

Організація раціонального харчування хворих включає виключення продуктів, що містять грубу клітковину (капуста, щавель, виноград, агрус), бобові культури та продукти, що викликають бродильні реакції (квас, пиво, газовані води). Рекомендуються кисломолочні продукти, розсипчасті каші (гречана, пшоняна), овочі і фрукти у вареному вигляді (морква, буряк), м’ясо тільки у відварному вигляді, хліб пшеничний з борошна грубого помолу з висівками.

Comments are closed!