Льняна каша – сайт дієтолога Людмили Денисенко

Льняна каша – сайт дієтолога Людмили Денисенко

Лляна каша містить розчинну і нерозчинну клітковину, поліненасичені жирні кислоти Омега-3 і Омега-6 і амінокислоти . харчова цінність яких дуже важлива для організму людини. Лляна каша також є багатим природним джерелом важливих для здоров’я вітамінів (А, Е, В1, ВЗ, В6, В12),

ферментів і так необхідних організму людини мікро-і макроелементів (калій, кальцій, магній, фосфор, залізо, мідь, цинк, марганець, бор, хром, натрій). Крім того, каша з насіння льону вельми багата кремнієм. а калію в ній – в 7 разів більше, ніж в бананах.

Амінокислотний склад білків лляного насіння володіє найбільш цінними протеїнами рослинного походження, високою харчовою цінністю і за складом близький до ідеального для людини.

Масова частка жиру у складі каші коливається від 9 – 15%, що складається з поліненасичених жирних кислот сімейства омега 3 і омега 6, відрізняється низьким вмістом насичених жирних кислот, сприяє здійсненню важливих біологічних функцій в організмі людини.

Харчові волокна (клітковина) в лляної каші являють собою оболонки клітин насіння, що складаються з полісахаридів, крохмалів і лігніну. Вміст розчинних і нерозчинних волокон варіюється в межах 1:4 – 2:3, що відповідає потребам людського організму. Нерозчинна фракція волокон складається з клітковини (целюлоза) і складних полімерних сполук (лігнін). Водорозчинній фракцією волокон є, в першу чергу, рослинна клейковина. Обидві форми волокон цінні в якості харчових компонентів через їх фізіологічної дії – сприяють роботі кишечника, зменшують ліподінаміческіе відкладення при атеросклерозі.

Відмітна особливість лляної каші полягає в тому, що вона містить в 700 разів більше рослинних гормонів (так званих «лігнанов» ) в порівнянні з іншими рослинними продуктами харчування. Саме ці речовини, що володіють потужним антиалергічну і антиоксидантну дію, роблять лляну кашу унікально корисним продуктом для людей, що страждають різними захворюваннями – онкологічними, серцево-судинними, алергічними і т. д.

Корисні властивості лляної каші.

Насіння льону знову починають грати все більшу роль в харчуванні населення в усьому світі. Наприклад, в Канаді прийнята Національна програма, яка розглядає льон як стратегічний ресурс оздоровлення громадян. Згідно з цією програмою поряд з широким використанням лляної олії рекомендовано включати в хлібобулочні вироби до 12% насіння льону як джерела рослинного білка і клітковини. Вживання хліба з 20%-ної добавкою льону призводить до того, що звичайний після прийому їжі підйом рівня цукру в крові на 28% нижче, ніж при використанні хліба без добавок. Лляна каша зменшує залежність хворих на діабет від ін’єкцій інсуліну.

Нижче наведений далеко неповний список захворювань, в комплексному лікуванні яких допомагає регулярне вживання лляної каші:

Захворювання серцево-судинної системи. Жирні кислоти Омега-3 і Омега-6, що містяться у великій кількості в насінні льону, сприяють зниженню рівня холестерину і зменшенню кров’яного тиску. Саме тому лляну кашу рекомендують застосовувати в раціоні харчування людям, страждаючим захворюваннями серцево-судинної системи (атеросклероз, ішемічна хвороба серця, гіпертонія та ін)

Захворювання органів травлення . При заварюванні лляної каші утворюється слиз з високим вмістом глікозиду лінамаріна, що володіє обволакивающим, протизапальною і знеболюючим засобом. Саме вона оберігає слизову оболонку шлунка та стравоходу від роздратування і надає заспокійливу дію при виразці шлунка 12-палої кишки, гастритах з підвищеною кислотністю, колітах, харчових отруєннях, холециститах. Каша з насіння льону застосовується також у лікуванні геморою і як протиглисний засіб.

Діабет . Регулярне застосування лляної каші в раціоні харчування діабетичних хворих зменшує їх залежність від інсулінових ін’єкцій. А щоденне вживання хліба з добавкою льону допомагає хворим на діабет знизити рівень цукру в крові після прийому їжі.

Онкологічні захворювання . Дослідження показали, що лігнано, що містяться у лляних насінні, в результаті метаболізму перетворюються в активні фітоестрогени, які нормалізують гормональний баланс. У ряді випадку саме фітоестрогени перешкоджають розвитку в організмі людини гормонально залежної раку (рак молочної залози, яєчників, матки у жінок і рак простати у чоловіків). І тому, регулярне застосування в раціоні харчування лляної каші незамінне для профілактики ряду онкологічних захворювань.

Лляна каша в боротьбі із зайвою вагою . Дуже корисно і ефективно введення лляної каші в дієтичне меню людини, що бажає схуднути. Адже саме поліненасичені жирні кислоти, що містяться у великій кількості в насінні льону, допомагають швидкому «згорянню» насичених жирів, які отримує наш організм з продуктами тваринного походження.

Захворювання органів дихання . Ще з часів Авіценни насіння льону, з яких виробляють лляну кашу, використовувалися як відхаркувальний, противокашлевого кошти і призначалися пацієнтам при лікуванні пневмонії, бронхіту, плевриту.

Захворювання сечостатевої системи . Лляна каша через її протизапального, очисного і знеболюючої дії знаходить застосування в комплексному лікуванні нефриту, циститів, піелітов, ниркової-кам’яної хвороби.

Лляна каша в різні періоди життя жінок . Введення в раціон вагітної жінки каші з насіння льону необхідно для нормального, повноцінного розвитку плоду, а після пологів лляну кашу можна застосовувати і для посилення лактації. Завдяки високому вмісту в насінні льону фітоестрогенів застосування лляної каші у вигляді продукту харчування корисно жінкам для пом’якшення менструальних симптомів, а в період менопаузи – для поліпшення загального фізіологічного стану.

Алкоголізм, наркоманія, психічні захворювання . Згідно з науковими даними, дефіцит Омега-3 жирів є однією з причин безлічі психічних захворювань. І тому застосування в раціоні харчування лляної каші сприяє поліпшенню стану хворих при депресії, шизофренії, також пом’якшує прояв синдрому «відміни» при алкоголізмі та наркоманії.

Також регулярне вживання каші з льняного насіння сприяє поліпшенню стану хворих при шкірних захворюваннях, подовжує «молодість» шкіри і волосся.

Лляна каша і радіаційне опромінення.

Лляна каша в ряді випадків захищає організм від шкідливих наслідків радіаційного опромінення, сприяє виведенню з організму радіонуклідів при радіаційне зараження.

Лляна каша і антиракова активність. Льняні лігнано в товстому кишечнику в результаті мікробного метаболізму перетворюються в активні фітоестрогени – ентеролактон і ентеродіол, які нормалізують гормональний баланс і захищають репродуктивні органи від розвитку гормонально залежної раку. Особливо це очевидно у випадку раку молочної залози. За своїми властивостями лігнано льону застосовні при профілактиці та терапії онкологічних захворювань жіночої та чоловічої статевої сфери, включаючи рак молочної залози, матки, яєчників, фіброму матки, кістозно-фіброзну мастопатію, ендометріоз у жінок, рак простати у чоловіків.

Лляна каша і захворювання, обумовлені недоліком простагландинів. Поліненасичені жирні кислоти, в достатній кількості містяться в лляної каші (до 15%), є попередниками простагландинів і мають виражену протизапальну дію. Вони дуже корисні при легеневих захворюваннях, при гастриті з підвищеною кислотністю, виразковій хворобі шлунка, зменшують периферичний опір судин, тим самим, знижуючи артеріальний тиск, приймають участь у передачі нервових імпульсів, відновлюючи роботу різних органів, сприяючи нормальному розвитку вагітності і пологів.

Каша є більш смачним продуктом і так само має меншу кількість калорій, ніж традиційні розмелені насіння льону, через знежирення і видалення характерного залишкового смаку. Такий спосіб обробки насіння збільшує екстракцію харчових речовин, і робить приготування каші простішим. Смак каші може бути різноманітний при додаванні молока, йогурту, сиру, меду, трав, плодів або рослинного соку, курячого бульйону, а також, можливого, додавання цукру або солі за смаком.

Лляна каша: протипоказання

індивідуальна непереносимість компонентів.

  • Группа Людмилі Денисенко
  • дієтолог людмила денисенко
  • льняна каша енергетична цінність
  • льон в дієтології
  • меню дієтолога людмили денисової
  • Схуднути терміново при гастриті і геморої

Comments are closed!

_0.32MB/0.00514 sec