Лікування закрепів у вагітних

Лікування закрепів у вагітних Лікування закрепів у вагітних

Мельник Т. М. Л. Н. Ліповенко

Люберецкий пологовий будинок.

Запор – це порушення функції кишечника, що виявляється затримкою його спорожнення більше 2 діб з утрудненням дефекації. У нормі їжа, прийнята протягом 8 годин після дефекації, евакуюється протягом наступних 24 годин. У хворих з хронічними запорами час транзиту їжі по шлунково-кишковому тракту становить 60-120 годин і більше. Для запору характерний рідкий, твердий і убогий стілець [1, 3].

Запорами страждають 5-7% здорових людей, в основному у віці старше 60 років. Серед дітей частота цієї патології становить 1,5%. Останнім часом відзначається збільшення поширеності запорів.

Причини запорів досить різноманітні. Найчастішою з них є вживання їжі з низьким вмістом рослинної клітковини в поєднанні зі зниженим споживанням рідини і недостатня фізична активність.

До виникнення запорів призводить часте стримування актів дефекації, неврологічні розлади, ендокринні та гіпотензивних засобів, метаболічні порушення: гіпотиреоз, цукровий діабет, передменструальний синдром, постменопаузі. Багато органічні та функціональні захворювання шлунково-кишкового тракту є причинами виникнення запорів. Водночас запор може бути випадковим епізодом при тимчасово несприятливих умовах (тривала подорож, необхідність користуватися невпорядкованим туалетом, знаходження в незвичній обстановці, значне фізичне навантаження).

Запори можна розділити на три групи: первинні, вторинні і ідіопатичні. Причиною первинних запорів можуть бути аномалії і вади розвитку товстої кишки. Вторинні запори є наслідком різних захворювань, ряду станів організму і побічних дій ліків. До ідеопатіческая відносять запор, який є наслідком порушення моторної функції товстої кишки, а також випадки, в яких відсутні видимі причини психологічного характеру.

Запори при вагітності є вторинними. У першій половині вагітності, причиною закрепів є підвищена продукція прогестерону. У більш пізні терміни – механічне здавлення товстої кишки зростаючою маткою, що приводить до застійних явищ і зниження перистальтики.

Крім дискомфорту і почуття наповненості черевної порожнини, вагітна може відчувати болю під час дефекації, що локалізуються в лівій клубової області, прямій кишці або задньому проході. Затримка стільця часто поєднується з інтенсивними болями, які з’являються перед і під час акту дефекації. Болі при запорах спостерігаються частіше у жінок з психоемоційними розладами і пояснюються спастичними скороченнями прямої кишки.

Ряд екстрагенітальних захворювань, що ускладнюють вагітність, супроводжуються запорами. До них відносяться захворювання паращитовидної залози, гіпотиреоз, синдром подразненої кишки, гіпокінезія жовчовивідних шляхів, виразкова хвороба. Причиною запорів може стати прийом деяких медикаментозних препаратів, зокрема, препаратів заліза, гіпотензивних засобів. блокаторів, спазмолітичних, холинолитических, протикашльових препаратів.

При запорах затримка стільця розвивається, як правило, раптово. Однак необхідно пам’ятати, що якщо одночасно не відходять гази, слід виключити розвиток кишкової непрохідності.

Лікування запору при вагітності – досить непросте завдання, тому що мають місце обмеження, пов’язані із застосуванням проносних засобів, які можуть спровокувати загрозу переривання вагітності.

Однією з основних рекомендацій при лікуванні закрепів повинна бути нормалізація дієти. Вагітним рекомендується їсти частіше, маленькими порціями, уникати стану голоду і переїдання [2, 3].

Для поліпшення перистальтики та зменшення внутрикишечного тиску застосовують дієту з підвищеним вмістом стимуляторів спорожнення кишечника. З цією метою рекомендують збільшити споживання рідини (1,5-2 л на добу), включати в їжу продукти, багаті клітковиною (зерна злаків, хліб грубого помолу, сирі фрукти й овочі). Однак необхідно виключити продукти, що викликають підвищене газоутворення в кишечнику (бобові, яблучний і виноградний соки), а також овочі, багаті ефірними маслами (цибуля, часник, редис, редька).

Для профілактики та усунення запорів доцільне застосування харчових добавок, що містять харчові висівки. Харчові добавки сприяють збільшенню обсягу калових мас, роблять їх більш м’якими, що призводить до подразнення механорецепторів і стимуляції моторно-евакуаторской функції товстого кишечника.

Поряд із застосуванням дієти вагітній жінці необхідно рекомендувати ряд гімнастичних вправ для поліпшення роботи кишечника, а також ходьбу, плавання в басейні, якщо це не протипоказано за станом здоров’я.

При неефективності зазначених заходів виникає необхідність у застосуванні проносних засобів. Проносними називаються засоби, що сприяють акту дефекації. За механізмом дії вони діляться на чотири групи [2, 4]:

  Викликають хімічні подразнення – Бісакоділ, Регулакс, Сена, Сенналакс, Тісасен Обладающие осмотичним властивостями – Форлакс. Збільшують обсяг вмісту кишечника – Мукофальк, файберлакс. Які Б розм’якшенню калових мас – касторове масло.

Існують ще комбіновані препарати з комплексною дією. Крім того, в даний час прийнято виділяти ще одну групу препаратів – групу слабоабсорбіруемих ди-і олігосахаридів. До цієї групи належить препарат Дюфалак – безпечний і добре переносимий препарат. Проводиться він з молочного цукру і являє собою дисахарид, який складається з однієї молекули фруктози і однієї молекули галактози.

При прийомі всередину препарат не всмоктується. Володіючи осмотичним властивостями, він утримує велику кількість води в просвіті кишечника, збільшуючи при цьому обсяг його вмісту, що призводить до механічного стимулювання функції кишечнику, підвищенню його моторної активності і прискоренню евакуації.

На відміну від традиційних проносних засобів Дюфалак не робить подразнюючої впливу на слизову оболонку товстої кишки і не викликає звикання, у зв’язку з чим він може застосовуватися тривалий час. Він знижує рН кишечнику і сприяє зростанню ацидофільних бактерій.

Дюфалак зарекомендував себе як ефективний засіб, показаного дорослим хворим, хворим літнього віку, дітям, жінкам під час вагітності і після пологів. Він не просто усуває запори, а й відновлює мікрофлору кишечника.

Дюфалак можна застосовувати і після пологів, коли біль у м’язах, прилеглих до прямої кишки, заважає їй звільнитися, так як він не викличе небажаного впливу на організм породіллі, не знижує лактацію, не впливає на склад і якість молока.

Препарат можна застосовувати в будь-який зручний час дня, досить довго, не боячись яких побічних явищ.

Дюфалак випускається у формі сиропу у флаконах по 200, 500 і 1000 мл (100 мл сиропу містить 67 г лактулози). Дозу препарату підбирають індивідуально.

На базі жіночої консультації № 1, що входить до складу Люберецкого пологового будинку, проведено лікування запорів у 35 вагітних за допомогою препарату Дюфалак. Вік пацієнток коливався від 19 до 38 років. У відповідності з термінами гестації пацієнтки розподілялися наступним чином: у I триместрі спостерігалися 7 (20,0%), в II триместрі 10 (28,6%), в III триместрі – 18 (51,4%) вагітних. Факторами для розвитку запору у 9 (25,7%) пацієнток було застосування препаратів заліза з приводу анемії, у 4 (11,4%) – дискенезия жовчовивідних шляхів, у 3 (8,6%) – хронічний гастрит. Майже у половини 14 (45,6%) спостережуваних жінок хронічний запор відзначався до цієї вагітності.

Перебіг вагітності ускладнилося у 6 (17,1%) пацієнток раннім токсикозом, у 3 (8,6%) – загрозою переривання вагітності в ранні терміни, у 2 (5,7%) – загрозою передчасних пологів, у 7 ( 20,0%) – гестозом.

Усім вагітним Дюфалак призначався в дозі 25 мл сиропу 1 раз на день на ніч.

Після прийому Дюфалака протягом 3-х днів стілець нормалізувався у 32 (91,4%) вагітних. У решти 3 (8,6%) пацієнток нормалізація стільця сталася через 2 дні від початку прийому препарату. Тривалість прийому Дюфалака у спостережуваних пацієнток була різною і становила в 17 (48%) випадках 8-9 тижнів, у 12 (34%) пацієнток 2-3 тижні, у решти 6 (17%) жінок всього 7-10 днів. Слід зазначити, що на тлі прийому Дюфалака зберігалася базисна терапія різних ускладнень вагітності (лікування анемії препаратами заліза, призначення спазмолітичних препаратів при загрозі невиношування, гіпотензивних засобів – при гестозі і т. д.).

Ні в однієї вагітної на тлі прийому Дюфалака не відзначалося будь-яких побічних явищ. Це узгоджується з думкою багатьох авторів [3] про безпеку застосування Дюфалака при вагітності.

Особливий інтерес представляє той факт, що ні в одному випадку не спостерігалося появи або посилення клінічних ознак загрози переривання вагітності, погіршення загального самопочуття або наростання ступеня тяжкості гестозу. Більш того, нормалізація функції кишечника сприяла поліпшенню самопочуття пацієнток, незалежно від терміну вагітності і наявних гестаційних ускладнень.

Все це дозволяє вважати Дюфалак препаратом вибору для лікування закрепів у вагітних, оскільки він досить ефективний, добре переноситься і навіть при тривалому застосуванні не робить негативного впливу на стан матері та плоду.

Література Маев І. В. Хронічний запор. Лікуючий лікар 2001; (7): 15-19. Мінушкін О. М. Елизаветина Г. А. Проносні засоби в терапії запорів. Терапевтичний архів. 1999; 4: 60-63. Парфьонов А. І. Профілактика і лікування запорів у вагітних. Гінекологія Consilium Medicum 2002; 4 (3): 21-25. Фролькіс А. В. прокінетіческого засоби (прокинетики) у лікуванні моторних розладів шлунково-кишкового тракту. Терапевтичний архів. 1998; 2: 69-72.

HTML-код для розміщення посилання на сайті або в блозі:

 • запори при вагітності форум
 • запор при вагітності форум
 • вагітність запори форум
 • дюфалак вагітним відгуки
 • запор у вагітних відгуки
 • Запор у вагитних
 • запори 5 днів при вагітності
 • запори у вагітних форум
 • запоры у вагитних
 • кефірна дієта від запорів для вагітних

Comments are closed!