Лікувальне харчування при остеохондрозі

Лікувальне харчування при остеохондрозі Лікувальне харчування при остеохондрозі

Почнемо з того, що звичка – це друга натура людини, і відмовитися від своїх звичок, тим більше від звички смачно поїсти, дуже важко. І зробити це, коли людина здорова, ще важче – він просто не бачить

причини обмежувати себе в їжі. Розуміти ці істини люди починають пізніше, коли організм вже дає збої, і з’являється цілий “букет” хвороб.

З народження у людини виробляються певні звички харчування, які, як правило, формуються під впливом національних і сімейних традицій. Однак вони не завжди сприятливі для здоров’я. Щоб подолати шкідливі звички, не варто робити поспішні кроки. Якщо ви відчуваєте, що у вашому харчуванні не все благополучно, проаналізуйте його, зіставте з тим, що ви почерпнули, читаючи цю книгу, і вирішіть, які вам необхідно зробити корективи. Вносьте зміни в дієту поступово, долайте сформовані стереотипи, і ви, безсумнівно, виберете правильний напрямок.

Пам’ятайте, що лікувальне харчування є фоном, що підвищує ефективність медикаментозного лікування.

Американський вчений-дієтолог Герберт Шелтон вважає, що “люди, яких турбували неясні м’язові болі, невелике утруднення в суглобах при русі, легкий неврит, напади радикуліту або ішіасу, неправильно розуміють ці попереджувальні знаки. Вони пом’якшують ці симптоми ліками, масажем, різними маніпуляціями, гарячими ваннами і продовжують вести колишнє життя, яка викликала цю біду “.

На його думку, слід усувати причину хвороби, щоб вона не прийняла хронічного перебігу і не призвела до інвалідності. Причиною болю в суглобах і спині він вважає суму “цілого ряду зловживань у харчуванні, вживання алкогольних напоїв і переїдання” *. Зазвичай жертви цих захворювань люблять багато і добре поїсти, особливо їжу, що містить багато жиру і цукру, – пироги, бутерброди, чіпси, тістечка.

Величезна кількість людей в наші дні страждають від ожиріння. Зайва вага – це додаткове навантаження на хребет, але крім цього, надлишок будь-яких продуктів, що надходять з дня на день в наші шлунки, може призвести до інших важких органічних захворювань і ще більше погіршити ваш стан.

Рецепт позбавлення від радикулітів, артритів, ревматизму Г. Шелтон бачить в повній відмові від звичок, що послаблюють організм, тому що “нешкідлива звичка, доведена до пересичення, призводить до хвороби”.

Відомий американський вчений-дієтолог Поль Брегг, побувавши в Італії, звернув увагу на жителів Адріатичного узбережжя. Незалежно від віку, їхні тіла були гнучкими, м’язи – еластичними, а кістки – міцними. Середземноморська дієта, тобто харчування, прийняте в країнах середземноморського узбережжя, багата свіжими фруктами, овочами, злаками, бобовими та рибою. До цих продуктів додаються хліб, невелика кількість червоного вина, оливкова олія, сир і сир. При цьому обмежується вживання делікатесів, жирного м’яса (свинини), вершкового масла, вершків. Саме така їжа необхідна для збереження здорового хребта.

Для побудови здорової міцної кісткової системи організму потрібні такі речовини, як кальцій, фосфор, магній тощо

Недолік кальцію заповнюється за допомогою молока, бринзи, сиру. Всього два кухлі молока або два бутерброда з сиром в день, і ви забезпечуєте свій організм добовою потребою в кальції. Солі кальцію також містяться в житньому хлібі, свіжих овочах і фруктах.

Фосфор стимулює кровотворення, посилює ріст і розвиток кісткової тканини, покращує функції нервової системи. Міститься в м’ясі, рибі, зернових та овочевих культурах.

Для живлення міжхребетних дисків, які не мають прямого кровообігу, необхідний марганець. Він міститься в невеликих концентраціях в їжі рослинного походження. Так, 1-2 чашки свіжого чаю можуть покрити добову потребу в цьому елементі. Багато марганцю в горіхах, овочах і злаках.

Магній сприяє регуляції серцево-судинної системи і формуванню кісткової тканини. Деякі зарубіжні дослідники вважають магній елементом, який здатний відновлювати баланс інших хімічних елементів в організмі. Так, в США широке поширення набула харчова добавка “Магнієве молочко”, яке рекомендується застосовувати в будь-якому віці для регуляції мікроелементного складу тіла. Магній міститься в лимонах, грейпфрутах, мигдалі, волоських горіхах, стиглої кукурудзі, насінні, яблуках, бобах, моркві та капусті.

Вітаміни необхідні для правильного обміну речовин в організмі. Вітаміни А і D регулюють обмін кальцію і фосфору. Недостатність вітаміну А викликає захворювання очей, порушення росту і формування скелета, дегенеративні зміни шкіри та слизових оболонок. Джерелом вітаміну А є молоко, вершкове масло, яєчний жовток, печінка тварин, риб’ячий жир; багато його в моркві та інших овочах і фруктах з шкіркою червоного, оранжевого і жовтого кольору, в зелених частинах рослин – салаті, петрушці, зеленій цибулі.

Основна кількість вітаміну D . необхідне людині, утворюється в шкірі під впливом сонячного світла. Тому його легко отримати, прийнявши сонячну ванну. При недостатньому утворенні вітаміну D запаси його повинні поповнюватися за рахунок їжі або прийому відповідних препаратів. Вітамін міститься в печінці і жировій тканині риб, головним чином тріски, чорній ікрі, яєчному жовтку, вершковому маслі і молоці.

Безсумнівно, корисний при остеохондрозі і вітамін Е. Він сприяє регенерації різних тканин, в тому числі і кісткових, регулює тканинне дихання, уповільнює процеси старіння. Основне джерело вітаміну Е – рослинні масла, неочищені крупи.

Вітамін С (аскорбінова кислота) має дуже широким спектром дії. Він життєво необхідний для регуляції клітинного обміну і є антиоксидантом, звільняє організм від шлаків і чужорідних речовин, сприяє зниженню рівня холестерину, стимулює утворення інтерферону, підвищує опірність організму до різних захворювань. Вітамін С розчинний у воді і не накопичується в організмі (його надлишок виводиться з сечею), тому його потрібно приймати протягом всього дня з рівними інтервалами. Багато вітаміну С міститься в цитрусових – лимонах, апельсинах, грейпфрутах, а також у шипшині, чорній смородині, солодкому перці.

Калорійність їжі. Для повноцінного харчування людині цілком достатньо на добу 2500-3000 ккал. Але ж багато хто з нас завдяки досягненням науково-технічного прогресу ведуть пасивний, сидячий спосіб життя. Отже, нам слід або їсти поменше і вживати менш калорійні продукти, або більше уваги приділяти фізичній діяльності, фізкультури і спорту.

Всі ми знаємо, що з їжею до людини надходить необхідна енергія. Образно кажучи, їжа – це своєрідне “паливо”. І все-таки краще недоїдати, ніж переїдати. Дослідники встановили, що кілька недогодовані експериментальні тварини активніші і живуть довше, ніж перегодовані. Водночас харчування має бути раціональним, збалансованим: організм необхідно забезпечити усіма “будівельними матеріалами”, і в першу чергу – білками, мінеральними солями і вітамінами.

Отже, намагайтеся харчуватися раціонально. Це не означає, що ви повинні обов’язково займатися голодуванням, дотримуватися принципів роздільного харчування або переходити на якісь модні дієти. Важливо, щоб ваша їжа містила достатню, але не надмірна кількість білків, вуглеводів, жирів, мінеральних речовин і вітамінів. І найголовніше – не переїдайте!

B. Самойленко

“Лікувальне харчування при остеохондрозі” та інші статті з розділу Остеохондроз і біль у спині

Comments are closed!