Консультація ендокринолога в Мінську: Які гормони заважають схуднути?

Консультація ендокринолога в Мінську: Які гормони заважають схуднути? Які гормони заважають схуднути?

13/06/2013 22:00 www. sb. by

Наше століття – час відчайдушного пошуку ідеальної дієти. Такий, щоб за 3 – 4 тижні скинути все накопичене

і до того ж назавжди, з гарантією. Шукаємо-шукаємо, а знайти не можемо: одна «дієта № 1» змінює іншу, інтернет розривається від запитів «як схуднути?». Хочемо занадто багато чого? Або дієтологи недопрацьовують? Все частіше виправдання найпростіше: «У мене гормональна буря! Порушився обмін речовин! »А тому краще махнути рукою, заїсти свою печаль і записати гормони в головні винуватці світової епідемії ожиріння.

Завідуюча кафедрою ендокринології БДМУ, професор, доктор медичних наук Тетяна Мохорт заперечує: «Звичайно ж, гормони грають величезну роль у підтримці обмінних процесів і впливають на все – і на апетит, і на утилізацію вступників в організм речовин, і на ставлення до життя. Але коли вчені починають аналізувати харчування тих, хто скаржиться на зайву вагу, виявляється, що у 90 відсотків ожиріння пов’язане з двома факторами. Перший – генетична схильність, адже ми багато в чому схожі на своїх батьків, по комплекції в тому числі, а вона пов’язана з звичками харчування в сім’ї. Другий фактор – те, що ми реалізовуємо цю закладену природою програму, переїдаючи і мало рухаючись. І сьогодні фахівці говорять вже не про дієти – про корекцію способу життя. Вдумайтеся в різницю формулювань! Дієта – це означає: «Я щось тимчасово ем, а щось ні». А корекція способу життя – це зміна ставлення до їжі, фізичних навантажень, до сну і стресів (вони теж впливають на накопичення жиру) не так на час, а назавжди. Ще доктор Аткінсон говорив: «Ожиріння – це хронічне захворювання, що вимагає довічного лікування». Вплив гормонів, втім, ніхто не відміняв. Яких, коли і в якій мірі – читачам «СБ» сьогодні допомагає розібратися Тетяна МОХОРТ.

В інтернеті висять цілі списки «поганих» гормонів, через які, мовляв, зрадницьки набігають кілограми. Фарби згущені до межі?

перше, неадекватні його викиди клітинами підшлункової залози у відповідь на їжу провокують цукровий діабет 2-го типу, який поширюється по світу зі швидкістю, що перевищує всі прогнози. Другий пусковий механізм: формування нечутливості до інсуліну. Тобто клітини його не розпізнали і на нього не реагують. В результаті гормон виробляється в організмі з надлишком, що при діабеті або преддіабетом дуже підвищує апетит. Багато хто так і кажуть: «Руки тремтять, настільки їсти хочеться!» Коло виходить замкнутим. Для того щоб прибрати проблему, потрібно впоратися з резистентністю до інсуліну, а вона прямо пропорційна жировим відкладенням, особливо в області живота. Справедливості заради у надвиробництва інсуліну в організмі є і органічні причини: скажімо, гіперплазії, пухлини бета-клітин підшлункової залози, тоді людина, якщо не їсть, просто втрачає свідомість, рівень глюкози крові падає до мінімуму. Але це швидше казуїстика.

естрогену і тестостерону

З віком відбувається природне зниження сексуальної функції, зменшується рівень статевих гормонів і сповільнюється основний обмін. Але людина-то їсть, як і колись, а рухається все менше. Звідси і зайві кілограми. Замісна гормональна терапія, на яку дехто робить ставку? Вона може піти в хід, але зовсім за іншими свідченнями, а не для корекції ваги.

Він виробляється щитовидною залозою, і коли її функція знижується, речовини починають перероблятися повільніше, а вага відповідно йде в гору. Це досить поширена ситуація, яка виникає внаслідок лікування радіоактивним йодом, прийому ліків, після операцій, але все-таки найголовніша причина – аутоімунні хвороби. На гормональну терапію жінці вагою 130 кг і зі зниженою функцією щитовидки не можна сподіватися як на панацею: ліки дадуть мінус в 1,5 – 2 кг, і тільки. З іншими «надлишками» треба боротися способом життя.

соматотропіну (гормон росту)

Його надлишок теж може відгукнутися надмірною масою тіла, але в одиниць. Причому грамотний лікар визначає їх з порогу по характерно що змінилася зовнішності: збільшуються розміри кистей і стоп, носа, вилиць, щелепи, з’являються щілини між зубами.

гормони кори надниркових залоз

І їх звинувачувати в епідемії ожиріння можна з великою натяжкою. Відбувається таке рідко, а картинка говорить сама за себе: вага залишається колишнім, зате фігура робиться непропорційною – жир відкладається в області тулуба, а руки-ноги, навпаки, худнуть, розвивається завзята артеріальна гіпертензія і т. д.

Перелік «обвинувачених», безумовно, куди ширше. Можна згадати ще окситоцин і пролактин, можна – норадреналін, можна – «модні» гормони лептин і грелін, відкриті в останні 20 років. Але всі вони в кінцевому рахунку мають одну цікаву особливість. Думаєте, чому при надлишку в організмі інсуліну і зниженні глюкози крові далеко не всі втрачають свідомість? Тому що тут же включається система захисту, а вона якраз активно задіює ці гормони. Але сам по собі їх «чистий» внесок у зайва вага – не більше ніж 10 – 15 відсотків. Лікарі запевняють: якщо взяти всіх пацієнтів з «гормональними бурями» (крім тих, у кого інсулін виробляється понад міру з органічної причини) і посадити на щоденний «пайок» не більше ніж 800 – 900 калорій, то схуднуть все. Недарма за кордоном від ожиріння лікують у спеціальних лікарнях і готелях, закритих від повідомлення із зовнішнім світом, звідки товстун може отримати ще їжі. Але ні, нам зручніше думати: то моя не провина, а біда.

Три великих омани

1. «Я майже нічого не їм!» Багато хто просто не хочуть об’єктивно поглянути на ситуацію. Одного разу до Тетяни В’ячеславівні прийшов пацієнт з вагою під 200 кг і образою на життя: «Я ж їм на сніданок тільки помидорку!» Почали розбиратися. Незабаром виявилося: помидорка – це слабо сказано, чоловік рубає салатик – та не в суповий тарілці, а в мисці, щедро поливаючи рослинною олією. А сир, запитала доктор, додаєте? «Чуть-чуть. Ось стільки », – і пацієнт витягнув два своїх величезних пальця: виходило в еквіваленті грамів 200, причому не білого сиру, а жовтого, жирного. І що, без хліба? «Ну, маленький шматочок», – і знову показав два пальці. Це у нас і називається: «Я нічого не їм!»

2. «Це не їжа». Багато хто щиро вважають, що в газованих напоях і соках немає цукру, хоча легко засвоювані вуглеводи там знаходяться в астрономічних кількостях. Більш того, фахівці схиляються до думки, що два фрукта в день – два апельсина або два великих яблука – для пацієнта з надлишковою масою тіла межа. Йому краще їсти більше овочів, тому що вони не містять стільки фруктози, глюкози, сахарози. І потім, сухофрукти чомусь в народі абсолютно не вважаються за їжу. Хоча маленька жменька родзинок – це велика гроно винограду, а горіхи і насіння, які багато «умовляють» упаковками після вечері, – джерела жиру.

3. «Ну я ж так втомлююся!» Часта відмовка: мовляв, багато працюю, ходжу до тролейбуса (хвилин 5), до роботи (хвилин 7), в офісі погано-бідно рухаюся, а домашніх справ у мене, знаєте, скільки. Чому ж кілограми не згорають? Тому що це абсолютно недостатнє навантаження. Якщо людина витрачає за день 1.000 кілокалорій, а з’їдає 2.500, то різниця не може просто випаровуватися в атмосфері. Для схуднення потрібна аеробне навантаження – в тиждень 1,5 години фізичних вправ до легкої задишки, причому треба розбити їх на 3 дні.

Як допомогти обміну речовин?

Зараз багато хорошого знайшли в зеленому чаї та кава, в тому числі і здатність знижувати інсулінорезистентність. Але треба розуміти: практично немає ніяких варіантів лікарської боротьби з ожирінням. У Європі відомий один-єдиний препарат, що уповільнює всмоктування жиру в кишечнику. Все, більше нічого не доведено! Хоча, здавалося б, не велика задача. Потрібно знайти такий засіб, який можна було б дати одній групі огрядних добровольців, а другий – плацебо-«пустушку». І всім сказати менше їсти і більше рухатися. Схуднути, самі розумієте, повинні і ті, і ті. І якщо група на «пустушки» скине 10 кг, то нові ліки для схуднення вважатимуть проривом, коли вона дасть ще. мінус 500 м.

Допомагає дробове харчування, по 5 – 6 разів на день. Дуже важливо воно для тих, у кого є початкові прояви ожиріння і перевиробництва інсуліну, інакше у людини буде просто звірячий апетит.

  • які гормони заважають втрачати вагу

Comments are closed!