Коліт. Леченіе коліту. Дієта при колітах (медична енциклопедія)

Коліт. Леченіе коліту. Дієта при колітах (медична енциклопедія) Коліт. Леченіе коліту. Дієта при колітах (медична енциклопедія)

Коліт – загальна назва цілої групи запальних уражень слизової оболонки товстої кишки. У ращлічних колітів різні причини, різний механізм виникнення, та й розвиваються вони по-різному. Однак, зовні ці захворювання

мають дуже багато схожих рис, що і дало лікарям підставу об’єднати їх в одну групу. Адже для хворого важливий не механізм і не причина, а те, яким чином хвороба проявляється особисто у нього і як її лікувати. Мистецтво лікаря, терпіння і наполегливість пацієнта дозволяють успішно боротися з колітом навіть у важких случаях. Воспаленіе слизової оболонки товстої кишки знайоме багатьом з нас. Воно може поширюватися на всі відділи товстого кишечника або на його окремі частини. Ступінь ураження буває різною – від легкого запалення, що викликає лише бурління в животі да несильні больові спазми, до виражених виразкових змін. Так що спектр симптомів коліту дуже широкий, до того ж це захворювання може ускладнюватися запаленням шлунка або тонких кишок. Ось тільки з схожим на нього синдромом роздратованого кишечника, який з товстою кишкою не пов’язаний, плутати коліт не слід – але це вже справа лікаря.

За характер перебігу коліти діляться на гострі і хронічні. А з причини виникнення розрізняють первинні коліти (викликані кишковою інфекцією, паразитами, отруєнням, алергією), вторинні (що виникли внаслідок порушення інших функцій ШКТ), неспецифічні і функціональні.

На щастя, найнебезпечніші з них, неспецифічні, зустрічаються найрідше. Це неспецифічний виразковий коліт, гранулематозний і ішемічний коліт. Зате дуже поширені функціональні ураження товстої кишки: спастичний запор, атонічний запор і функціональна діарея.

Наявність інфекції в органах шлунково-кишкового тракту, зараження сальмонелами, стафілококами, стрептококами та ін від неякісної їжі, глисти, алергія, одноманітне неповноцінне харчування, алкоголь, тривалий прийом антибіотиків і багато іншого, а також будь-яке поєднання цих факторів називають у числі причин коліту. У разі неспецифічного виразкового коліту вказується ще на роль імунологічних порушень, генетичних і навіть психогенних факторів.

Головні ознаки гострого коліту – це болі в животі, здуття, пронос або, навпаки, запор, кал з домішкою слизу, а іноді й крові. Загальний стан погіршується, температура підвищується. Тривалість хвороби від декількох днів до 2-3 тижнів і більше.

Якщо неправильно лікувати гострий коліт, він нерідко переходить у хронічний. Спровокувати загострення хронічного коліту може невідповідна дієта (наприклад, при спастичному коліті це овочі, фрукти і злаки, що містять багато клітковини), перевтома, емоційні перевантаження, перегрівання.

Хронічний коліт може розвинутися і незалежно від гострого – за наявності вогнищ інфекції в жовчному міхурі, підшлунковій залозі та інших органах ШКТ, при тривалому одноманітному харчуванні, систематичному вживанні великих кількостей важко перетравлюються їжі, зловживанні гострими стравами, алкоголем, деякими антибіотиками. < / p>

Лікування коліту залежить від його форми, тому ставити діагноз і керувати лікуванням повинен тільки лікар.

Методи лікування коліту. Коліт – захворювання кишечника, і основні лікувальні заходи повинні допомогти йому виконувати свої функції, виходячи з характеру захворювання.

Так, для функціональної діареї характерний частий рідкий стілець з раптовими сильними позивами до нього, ниючий біль у животі, здуття і бурчання. Спастичний запор виникає при підвищеному тонусі стінок товстої кишки, що викликає спазм. Затримка стільця до 2-3 днів супроводжується різкими болями, рясним газоутворенням, з калом виділяється багато слизу. Навпаки, для атонического запору (млява стінка кишки) характерно не тільки відсутність сам стоятельность стільця протягом 3 і більше днів, але й відсутність позивів до нього. Поступово наростає здуття живота, млявість, стомлюваність, часто утворюються калові камені.

Зазвичай при всіх формах гострого коліту перший крок – це повне голодування протягом 1-2 днів, після чого треба поступово переходити на дієту, рекомендовану лікарем. Якщо виявили інфекцію, призначається антибактеріальна або протипаразитарна терапія. При токсичних колітах прописуються сольові проносні. Завдання лікаря – заспокоїти або активізувати кишечник, припинити запор або пронос, зняти спазми. У всіх випадках лікування складається з дієти, використання медикаментів (антисептики, анальгетики, спазмолітики, проносні, заспокійливі засоби, вітаміни, бактеріальні препарати), фітотерапії і лікувальних клізм.

Клізми – один з найважливіших методів при лікуванні колітів, розрізняють очисні й лікарські клізми. Для того щоб очисна клізма подіяла відразу, беруть від 1/2 до 1 л води при температурі 22-23 градуса (при спастичному коліті – 35-36 градусів, щоб не викликати спазму) і повільно, поступово вводшят їх у кишечник.

Але є й очисні клізми з наступним дією. У них використовується рослинна олія (до 150-200 мл) або водно-масляна суспензія (об’ємом від 500 мл і більше) – при кімнатній температурі або підігріті до 30 ° С.

Мета лікарських клізм – підведення речовини з в’яжучим, обволікаючим або протизапальну дію (настій ромашки або календули або аптечні препарати для тієї ж мети) безпосередньо до запаленої слизової. Вони дають хороший ефект при всіх типах коліту. Обсяг клізм -500-700 мл, температура 36-38 ° С. Одну столову ложку ромашки аптечної (або 1 чайну ложку календули) заливають склянкою окропу, настоюють і проціджують. Після введення намагаються затримати настій в кишечнику на 5 хвилин.

Зазвичай курс лікарських клізм становить від 7 до 21 дня, в залежності від стану хворого, по 2-3 рази на день.

Дієта при коліті. При коліті вам потрібна щадна, але повноцінна і багата вітамінами дієта, що забезпечує нормальну роботу кишечника. Не зловживайте проносними і клізмами. Є треба 4-6 разів на добу, але по можливості не дратуйте кишечник сухий, твердою їжею. Рекомендуються каші, але при дуже сильному загостренні обсяг вуглеводів, що надходять з їжею в організм, не повинен перевищувати 300 м. Дієти в гострому періоді і після його стихання відрізняються. Їх призначає лікар.

При неспецифічний виразковий коліт повне виключення молока і молочних продуктів з раціону хворого цілком може призвести до повного або часткового лікуванню хвороби.

Якщо коліт виникає у людини хронічно, то тут може допомогти білковий стіл (150 г білка на добу). А ось різних солодощів і виробів з тіста в раціоні хворого колітом бути не повинно. Овочі та фрукти краще приймати в протертому або проваренном вигляді. Гарним доповненням до дієти при лікуванні хронічного коліту служать мінеральні води (наприклад, «Єсентуки» № 17) і лікувальні грязі.

• Ваша їжа не повинна містити дратівливих гострих приправ.

• Складіть ваш раціон з досить калорійних, але легкозасвоюваних продуктів. Краще їсти їжу відварну або приготовану на пару. Копченості небажані.

• У разі функціоальной діареї їжте більше тварин білкових продуктів, за винятком незбираного молока. Рослинна їжа повинна бути піддана термічній обробці і не містити грубої клітковини.

• При спастичному запорі їжа повинна містити приблизно порівну тваринного білка і клітковини, при цьому груба клітковина може бути присутнім в незначній кількості.

• При атоническом запорі вам буде потрібно багато клітковини: свіжі фруктові та овочеві соки, салати зі свіжих овочів, відварені овочі

хліб з борошна грубого помолу або з висівками.

• Починайте їду з запареною окропом протягом 5 хвилин 1 столової ложки висівок (з’їдається з першою порцією їжі).

• Активізації кишечника сприяють парена очищена гарбуз, відварений буряк, чорнослив, інжир, фініки.

При атонічних колітах рекомендуються лікувальна фізкультура, масаж живота і дихальні вправи. ЛФК підвищує загальний психофізичний тонус організму, покращує функції ШКТ, зміцнює м’язи черевного преса. Вибрати відповідні саме для вас вправи допоможе фахівець з ЛФК.

Для відновлення функції кишечника рекомендується щоранку перед вставанням з ліжка, лежачи на спині з витягнутими ногами, масажувати собі живіт круговими рухами за годинниковою стрілкою, в поєднанні з повільним глибоким диханням (видих – у проміжку між рухами).

Дихальна гімнастика в положенні лежачи на спині включає дві вправи: черевне дихання (при вдиху живіт максимально випинається, при видиху розслабляється) і хвилеподібний дихання. Спочатку випинається нижня половина живота, потім верхня і, нарешті, максимально піднімається і розправляється грудна клітина. Одночасно з підйомом грудної клітини починає «опадати» нижня половина живота (початок видиху). Подальший видих відбувається в тій же послідовності, що і вдих. У момент «опадання» грудної клітини починається новий вдих з нижньої половини живота.

А. Герц

(за матеріалами друкованих видань)

  • дієта при коліті
  • Колiт
  • коліт лечение
  • очисна клізма при коліті

Comments are closed!

_0.32MB/0.00625 sec