Інфекційний гепатит – В. А. АНАНЬЇВ професор

Інфекційний гепатит – В. А. АНАНЬЇВ професор Інфекційний гепатит

В. А. АНАНЬЇВ, професор

Інфекційний гепатит, або хвороба Боткіна, належить до тих небагатьох захворювань, збудників яких ще не вдається культивувати в лабораторних умовах. Проте вірусологам і лікарів-інфекціоністів добре відомі шляхи

^ го поширення, заходи профілактики та лікування.

Відомостями, які ми маємо, я і хочу поділитися з читачами, відповівши на питання, що представляються мені важливими в боротьбі з інфекційним гепатитом.

– ІНФЕКЦІЙНИЙ ГЕПАТИТ ЗАВЖДИ супроводжується жовтяницею?

Жовтяниця-найхарактерніша ознака гепатиту. Жовтіють склери очей, шкіра, слизова оболонка неба. Одночасно темніє сеча, а кал, навпаки, знебарвлюється.

Але нерідко зустрічається і безжелтушная форма гепатиту. Її ознаки – ^ нездужання, погіршення апетиту, іноді нудота, відчуття тяжкості в правому підребер’ї, підвищення температури.

При появі будь-яких з перерахованих вище симптомів слід негайно звернутися до лікаря! Той, хто намагається перебороти нездужання, робить, не побоюся цього слова, злочин проти себе і оточуючих. Адже хворий, поширюючи інфекцію, заражає інших. Крім того, чим пізніше його починають лікувати, тим серйозніше ураження печінки, і в результаті гострий гепатит може перейти в хронічний, можливо навіть розвиток цирозу печінки, при якому функція органу глибоко порушується.

– У ЧОМУ СЕНС ДІЄТИ І ЯК ДОВГО ЇЇ ТРЕБА ДОТРИМУВАТИСЯ?

Оскільки печінка бере активну участь у травленні, в обміні вуглеводів, жирів і білків, дієта в лікуванні хворого інфекційним гепатитом відіграє величезну роль. У гострому періоді захворювання на час перебування в стаціонарі хворому призначають сувору дієту. Її мета-створити максимальний спокій печінки, забезпечити організм всіма необхідними речовинами і тим самим сприяти найбільш повного відновлення функцій органу.

Треба знати, що повне одужання не збігається з випискою зі стаціонару. Щадну дієту треба дотримуватися протягом півроку, а то й року. Термін встановлює лікар залежно ^ т того, наскільки активно поліпшується функція печінки. Хороше самопочуття і позірна одужання оманливі. Будь-яке порушення дієти може спровокувати ускладнення, привести до затяжного хронічного перебігу захворювання і навіть до необоротного переродженню тканини печінки.

Судити про стан і функції печінки дозволяє регулярне обстеження, яке проводиться в кабінеті інфекційних захворювань поліклініки. Всі видужуючі повинні перебувати під диспансерним спостереженням.

– ЯКІ ПРОДУКТИ ДОЗВОЛЯЮТЬСЯ І ЯКІ ЗАБОРОНЯЮТЬСЯ В ПЕРІОД ОДУЖАННЯ?

Насамперед пам’ятайте: пошкоджені печінкові клітини дуже чутливі до дратівної дії алкоголю. Тому всі алкогольні напої абсолютно виключаються в перші шість місяців після перенесеного інфекційного гепатиту.

Треба відмовитися в цей період і від всіх продуктів, які стимулюють посилену діяльність печінки: від свинини, баранини, гусей, качок, від тортів і тістечок з кремом. Ні в якому разі не можна їсти дратівливі печінку копчені і мариновані продукти, шоколад, какао. Виключаються і всі гострі приправи, у тому числі хрін, гірчиця, оцет, перець. Не дозволяються також смажені страви.

Доведеться обмежувати м’ясні бульйони. Їх можна включати в раціон тільки один-два рази на тиждень, причому верхній шар жиру з бульйону треба знімати. Обмежується і вживання вершкового масла до 50-70 грамів; сметану можна їсти лише у вигляді приправи, а вершки-тільки додаючи в чай; яйця-не більше 2-3 на тиждень.

Проте, дотримуючись цих обмежень, стежте, щоб ваше харчування було різноманітним і повноцінним. Видужуючому необхідні білки. При нестачі білків, особливо жітотрго походження, страждає тканину печінки, порушуються і без того ослаблені її функції. Тому обов’язково включайте в свій раціон відварну нежирну ри6уу відварне: м’ясо, молоко, свіжий сир, краще домашнього приготування.

Людині, що переніс вірусний гепатит, необхідні вітаміни. Взимку і навесні, коли немає ягід і мало фруктів, корисна паста з чорної смородини, настій шипшини, лимони.

– ПОТРІБНО ВЖИВАТИ БІЛЬШЕ ЦУКРУ, МЕДУ ТА ІНШИХ СОЛОДОЩІВ?

Печінка, як відомо, «любить» легкозасвоювані вуглеводи, які входять до складу цукру, меду, овочів, фруктів. Швидко расщепляясь в кишечнику, ці речовини всмоктуються в кров і транспортуються в печінку. Тут вони відкладаються про запас у вигляді крахмалоподобного речовини-глікогену, який витрачається потім печінковими клітинами. Вуглеводи, особливо цукор, мед, незамінні для відновлення тканини печінки. Але це, однак, не означає, що для якнайшвидшого одужання їх потрібно вживати у великих кількостях. В останні роки лікарі на підставі наукових даних відмовилися від високоуглеводістой дієти, так як надлишок цукру, перетворюючись в жир, відкладається в печінці, а це послаблює її функцію.

Надлишки цукру можуть також викликати роздратування підшлункової залози, створити загрозу виникнення цукрового діабету. Тому кількість цукру не повинна перевищувати 70-75 грамів на добу.

– ЧОМУ ВАЖЛИВО ДОТРИМУВАТИСЯ РЕЖИМУ ХАРЧУВАННЯ?

Для перетравлення рясних порцій їжі потрібно більше жовчі, і печінки доводиться працювати з більшим навантаженням. Холодна їжа може викликати спазм жовчних проток, а сухо-едення призводить до згущення жовчі і до уповільнення її відтоку. І все це зрештою згубно позначається на функції печінки.

Щоб вона працювала нормально, потрібно їсти невеликими порціями 5-6 разів на день, не холодну і не дуже гарячу їжу і, звичайно, не всухом’ятку.

– ЧОГО СЛІД ОСТЕРІГАТИСЯ ЛЮДИНІ, яка нещодавно перенесла ГЕПАТИТ?

Дуже шкідливі для печінки надмірне фізичне напруження і охолодження організму. Тому протягом перших двох тижнів після виписки з біль-= нущи =-виздоравямвающій-не повинен займатися ніякою важкою фізичною роботою, в тому числі і домашньою. Не можна, наприклад, прати, мити підлоги. Не дозволяються і дтоггетние ” прогулянки пішки. Заняття фізкультурою, ранкову гімнастику можна відновити не раніше ніж через три місяці і тільки порадившись з лікарем. Треба тепліше одягатися, намагатися не застуджуватись.

До часу закінчення строку звільнення від роботи, а це теж визначається лікарем індивідуально, бажано приурочити началр своєї щорічної відпустки.

– як уберегтися від ІНФЕКЦІЙНОГО ГЕПАТИТУ?

Інфекційний гепатит поширюється так само, як і будь-яка гостра кишкова інфекція-дизентерія, черевний тиф. Його збудники потрапляють до людини з брудних рук, з водою, взятої для пиття із забрудненого водоймища і непрокі-кип’ятіння.

Створення ефективного засоби специфічної профілактики вірусного ураження печінки-одна з найважливіших завдань, над вирішенням якої працюють вірусологи. Проте і сьогодні можна уберегти себе від захворювання, якщо мити руки перед їжею і після відвідування туалету, не їсти немиті овочі, фрукти і ягоди, не пити сиру воду з відкритого водоймища.

Comments are closed!