Донорство крові: міфи і реальність – Здоров’я – Стиль життя – Tele. ru

Донорство крові: міфи і реальність – Здоров’я – Стиль життя – Tele. ru Донорство крові: міфи та реальність Навколо донорства існує безліч чуток і домислів, аж до того, що одні вважають його вкрай шкідливим для здоров’я, а інші корисним – мовляв, і життя продовжує, і від хвороб рятує, і потенцію покращує! Ми вирішили розібратися що до чого.

1. Донорам легко заразитися СНІДом або іншими небезпечними хворобами, що передаються через кров

Міф. Таке повністю виключено! Всі маніпуляції виконуються стерильними інструментами, одноразові шприци та голки одноразового користування розкривають тільки в присутності донора, а після знищують.

2. Сама процедура здачі крові болюча і займає багато часу

Міф. Ті, хто коли-небудь здавав кров з вени (а при донорстві, по суті, відбувається те ж саме), знають, що є набагато більш хворобливі медичні процедури. Що стосується часу, то здача крові займає не більше 15 хвилин, здавання окремих її компонентів (плазми, тромбоцитів) триває трохи довше – від 30 хвилин до півтори години, але в ній задіють вже досвідчених донорів.

3. Донором може стати тільки здорова людина

Почасти правда, почасти міф. Багато хронічні хвороби, якщо мова не йде про період загострення, анітрохи не заважають донорства! Серед абсолютних протипоказань до здачі крові – серйозні захворювання: ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити в анамнезі, туберкульоз, онкологічні хвороби, хвороби крові та інші, а також певні порушення в складі крові, які виявляє біохімічний аналіз. Найпоширенішими «тимчасовими» протипоказаннями є: вірусні респіраторні захворювання (потрібно почекати місяць з моменту одужання), видалення зубів (10 днів), щеплення (в залежності від виду вакцини – від 10 днів до року), голкорефлексотерапія, пірсинг, нанесення татуювання (рік), вагітність і годування груддю (рік після пологів, 3 місяці з моменту закінчення лактації). Але, звичайно, до донації (саме так науково називається процес здачі донором крові або її компонентів) потрібно вдаватися тільки при хорошому самопочутті, інакше проста процедура може перетворитися на сильний стрес для організму. Так що в напружені моменти робочих або навчальних авралів (а жінкам ще й у період менструації і протягом 5-7 днів після неї, щоб організм відновився після крововтрати) здачі крові варто відкласти.

4. Донорами можуть бути тільки молоді люди

Міф. Так, лікарі не радять вперше ставати донорами людям у віці через придбаних ними хронічних захворювань, проблем з тиском, серцем і так далі. Але якщо людина почуває себе добре, а його біологічний вік помітно відстає від паспортного – чому б і ні? Наприклад, мати Джорджа Буша-молодшого і дружина Джорджа Буша-старшого Барбара Буш здавала кров до похилого віку – в 77 років взяла безпосередню участь в організованій сином донорської акції. Згідно з Федеральним законом про донорство в РФ, прийнятому в 2012 році, донорами можуть бути громадяни віком від 18 до 60 років, але лікар має право приймати рішення на свій розсуд. Тобто донором цілком може бути людина і більш старшого віку, особливо якщо він вже неодноразово здавав кров.

5. Постійне донорство послаблює здоров’я

Міф. Багаторічні спостереження лікарів усіх країн не виявили такої закономірності. Мало того, існує величезна кількість наукових досліджень, що доводять, що донорство йде на користь здоров’ю і є профілактикою багатьох захворювань. Ще стародавні лікарі вдавалися до кровопускання як до стимулюючого захисні сили організму засобу, і сучасні вчені підтвердили, що вона (природно, в розумних, науково обгрунтованих дозах) дійсно володіє певним стимулюючим ефектом, покращує тонус організму. Оновлення крові є хорошою профілактикою різних хвороб серцево-судинної і травної систем. За статистикою лікарів з США, ризик серцево-судинних захворювань у донорів-чоловіків зменшується на 30%. Деякі з добровольців запевняють, що донорство покращує потенцію! Крім того, систематичні кровоздачі привчають організм швидше відновлюватися після втрати крові, що може послужити хорошу службу в екстреній ситуації.

6. Від донорства повніють

Міф. Як таке донорство ніяк не впливає на набір ваги! Виною всьому не саме донорство, а нерозумне і непомірне харчування. До речі, тим, хто скаржиться на відчуття голоду, що виникає після здачі крові, і боїться погладшати, дієтологи радять боротися з голодом за допомогою медленноусвояемих вуглеводів і замінити молочний шоколад гірким. Повністю відмовлятися від шоколаду можна: це ідеальний продукт для того, щоб відновити сили і нормалізувати тиск, який після дачі крові може знизитися. Ідеальні і цілком дієтичні продукти для відновлення гемоглобіну – гречка і цільнозернові хлібці, мед, гранати і сік з них, нежирне червоне м’ясо і яловича печінка.

7. Занадто часто кров здавати не можна

Правда. Після крововтрати організму треба відновитися. У Росії чоловіки можуть здавати кров не частіше п’яти разів на рік, жінки – не частіше чотирьох, перерва між кровоздачі повинен бути не менше двох місяців (після здачі плазми наступне донорство дозволяється через два тижні). Після «курсу» з чотирьох-п’яти регулярних здач крові лікарі пропонують робити тримісячний перерву.

8. Кров здавати потрібно тільки на голодний шлунок

Міф. Навпаки, всім донорам радять поснідати з ранку: це допоможе уникнути слабкості і різкого падіння тиску. Але сніданок повинен бути легким: ідеальне меню – солодкий чай, крупи і каші на воді, нежирні хлібобулочні вироби, тверді сорти макаронів (без соусів і масла), некрохмалисті овочі та фрукти. А от від жирного, смаженого, гострого, консервів з маринадами лікарі радять утриматися, щоб кров була хорошою.

9. Донорство і прийом ліків несумісні

Почасти правда, почасти міф. При прийомі деяких ліків від донорства дійсно радять утриматися. Наприклад, після прийому антибіотиків повинно пройти не менше двох тижнів, знеболюючих і кроворазжіжающіх ліків – не менше трьох днів.

10. Виступаючи донором крові, ви віддаєте частинку свого я, втрачаєте своєї енергії, передаючи її іншій людині

А ось це вже не просто міф, а цілковита нісенітниця! На гіпотетичні «енергетичні запаси» або «силу аури», про які так люблять говорити екстрасенси всіх мастей і наявність яких ставлять під сумнів серйозні вчені і тим більше медики, здача крові ніяк не впливає.

11. Кров краще здавати напередодні вихідних, щоб встигнути відпочити і прийти в себе

Міф. Фізично здоровій людині потрібно 15-30 хвилин, щоб відпочити після процедури здачі крові – і далі можна жити звичайним життям. Виняток: тим, чия робота пов’язана з дуже важкою фізичною працею, в цьому випадку краще дійсно планувати здачу крові перед вихідними. За день до процедури і протягом доби-двох після лікарі радять відмовитися від сильних фізичних навантажень (це, до речі, стосується і тренувань у спортзалі!).

12. Краще здавати кров вранці

Правда. Як показують численні дослідження лікарів, наш організм найкраще переносить втрату крові вранці. Тому після полудня здавати кров радять тільки постійним донорам.

13. Донорство крові і дієта несумісні

Це і правда, і міф. Якщо дієта має на увазі розумне харчування (максимум натуральних продуктів, відмова від фастфуду та інших шкідливостей), то такий раціон прекрасно підходить для донора. Однак з прихильників суворих дієт і тим більше любителів голодувати хороший донор навряд чи вийде. По-перше, тому, що жорсткі обмеження в їжі ведуть до зниження гемоглобіну, низького тиску, зниженого тонусу, частим непритомності. А втратити свідомість від слабкості в момент забору крові або відразу після – не найкращий варіант! По-друге, щоб відновитися після здачі крові, організму обов’язково потрібні калорії в підвищеній кількості, вуглеводи і цукру – невипадково в радянські часи донорський пайок включав шоколад і тістечка.

14. Донорам не можна вживати алкоголь і курити

І правда, і міф. Якщо говорити про тотальну заборону, то його, звичайно, немає. Але умовою є утримання від куріння хоча б за годину до здачі крові, також не рекомендується палити протягом години-двох після. За дві доби до кровоздачі потрібно відмовитися від будь-якого алкоголю. А от після, навпаки, келих хорошого червоного вина виявиться дуже корисний, оскільки підніме гемоглобін.

15. Чоловіки – кращі донори крові

І правда, і міф. Розподіл за статевою ознакою тут ні при чому. Інша справа, що жінкам лікарі радять почекати з рішенням стати донором крові – через тих же строгих дієт, якими найчастіше страждає слабка стать, через недавню або занадто сильною менструації та інших особливостей жіночого організму.

Фото: Анатолій Ломохов, Fotolia / All Over Press, Legion Media

Зоряний досвід Надя Ручка, співачка:

– Я неодноразово брала участь в акціях, присвячених донорства. Люди обов’язково повинні допомагати один одному. Адже в ситуації, коли чия-та кров здатна врятувати життя, може опинитися кожен з нас. Донорство – абсолютно нешкідлива процедура. Багатьох лякає сама перспектива здачі крові, деякі вважають цей процес згубним для здоров’я. Це не так. Головне – слухатися всіх вказівок лікаря, правильно поїсти після процедури і відпочити. Я вважаю, що кожна людина, що не має протипоказань, повинен стати донором.

Олена Кулецька, модель:

– Я часто буваю в європейських країнах, в США. І здача крові там – всесвітньо відома практика. Банки крові в Америці постійно поповнюються виключно на безоплатній основі. Тому я закликаю всіх не боятися здавати кров, не боятися стати донором. Я брала участь в донорських акціях всього три рази, але впевнена, що для мене це далеко не межа. Ніякого страху навіть під час першої здачі я не відчувала, навпаки, відчувала, що можу бути корисна людям, причому абсолютно не у шкоду своєму організму.

– У своєму житті я поки одного разу брала участь у спеціальній акції, присвяченої донорства. Дуже хотілося допомогти нужденним людям! Я зрозуміла, що дійсно можу бути корисною.

Перед процедурою здачі крові за порадою лікаря я пила гранатовий сік, щоб підвищити рівень гемоглобіну. Однак відразу ж після донації прямо вирушила на знімальний майданчик, замість того щоб гарненько відпочити і набратися сил.

  • як швидко відновлюється кров
  • чи варто ставати донором?
  • скільки часу відновлюється кров
  • можна бути донором рісля менструації
  • відновлення крові після втрати
  • Втрата крові Як відновитися
  • якщо не хоче йти кров з вени
  • донорство і здоровя
  • донорство що потрибно щоб здати кров
  • за скыкы часу лудина може втратити кров з вени

Comments are closed!