Догляд за хворим після інсульту

Догляд за хворим після інсульту ДОГЛЯД ЗА ХВОРИМ ПІСЛЯ ІНСУЛЬТУ

Загальний реабілітаційний період для відновлення хворого після інсульту може бути досить тривалим і доходити до півроку. Все залежить від того, наскільки великою була уражена

область і який саме був інсульт, а також від того наскільки швидко і якісно була надана перша медична допомога. Крім того, значення має правильність, тривалість і послідовність реабілітаційних заходів людьми, які здійснюють догляд за хворими . Тут від родичів потрібно повна самовіддача, величезне терпіння і час.

Найскладнішими є перші два-три місяці. Інсультний хворий вимагає щохвилинного нагляду, навіть вночі. Чи не маєте можливість самі наглядати вночі, можна найняти доглядальницю на ніч або на добу, даючи собі можливість перепочити. Догляд за хворим після інсульту слід проводити з максимальними пересторогами: стежити за фізичними навантаженнями, не перевантажуючи хворого, чітко стежити за станом його здоров’я, і, в разі необхідності, повідомляти лікаря про нові симптомах. Так, підвищення температури, сильний біль у боці, поява набряків на паралізованою стороні – всі ці факти є приводом для виклику лікаря.

При поверненні інсультного хворого з лікарні додому варто подумати про деякі зміни в кімнаті пацієнта. Швидше за все, йому знадобитися зручна функціональне ліжко з можливістю зміни кутів нахилу головної і ножної секцій, що дає можливість розташовувати інсультного хворого максимально комфортно. Функціональна ліжко. до того ж, дозволяє проводити профілактику розвитку контрактур і пролежнів. Корисно буде придбати пристрій для підтягування або раму Балканського, щоб хворий міг самостійно підводитися в ліжку, а також займатися профілактикою атрофії м’язів. Важливо правильно розташувати ліжко в кімнаті: так, щоб до хворого можна було підійти з обох сторін. Коли хворий почне вставати, меблі потрібно переставити для уникнення падінь і ударів.

Подбайте про хороше рівному матраці, а також про протипролежневі матрац, тому в процесі тривалого лежання у хворого досить швидко утворюються пролежні, і їх легше уникнути, ніж лікувати. Див статтю про профілактику пролежнів.

Від памперсів краще відмовитися, або використовувати їх тільки іноді. Незважаючи на всі їх зручність, шкіра пацієнта пріє в підгузниках і багато хто просто зривають їх себе. Краще використовувати класичні судна або надувні. Останні особливо показані хворим з маленьким підшкірним жировим шаром.

При догляді за інсультним хворим змінюється режим її харчування, а також якість і форма їжі. Часто інсульт викликає порушення ковтальних функцій, не даючи, людині вживати звичну їжу. У цьому випадку їжа подається в рідкої консистенції, в крайніх випадках призначається зондове харчування. При годуванні хворого з ложки подавайте йому їжу з тієї сторони, що не паралізована. Після прийому їжі необхідно перевірити відсутність залишків їжі у хворого в роті. Поступове відновлення ковтальних функції дозволяє перейти на більш приємну їжу, проте користуватися звичайними столовими приборами інсультний хворий поки буде не в змозі. У цей період можна застосовувати спеціальні кухонні прилади з товстою ручкою.

Якщо у інсультного хворого спостерігаються мовні порушення, подумайте про те, як він може дати знати про свої бажання. Наприклад, використовувати дзвіночок або букви алфавіту, вирізані з паперу, щоб пацієнт міг складати їх у слова. Для відновлення мовної функції потрібні заняття з лікарем логопедом, що, однак, не означає, що родичі або доглядальниця повинні сидіти склавши руки. Можна і потрібно займатися з інсультним хворим тренуванням дрібної моторики, тому як існує прямий зв’язок між рухам пальців рук і областю мозку, що відповідає за мову. Подивитися вправи для тренування дрібної моторики можна тут. Корисно просто масажувати руки, або використовувати масажні кульки.

Не забувайте ставити для пацієнта приємну музику (особливо ту, яку він любить). Улюблена музика не тільки робить позитивний вплив на психоемоційний стан хворого, але стимулює ті ж зони мозку, які пов’язані з промовою, адже і мова і музика відносяться до загальної зоні акустичного сприйняття. Не чекайте, що пацієнт буде з радістю сприймати всі ці маніпуляції, скоріше навпаки. Для інсультних хворих характерні апатія і депресія, і вони, швидше за все, будуть робити вправи неохоче. Однак робити їх треба, хоча б трохи, але поступово збільшуючи їх кількість і час занять.

Для відновлення інтелекту доглядальниця повинна займатися з пацієнтом. У якості «методичного» матеріалу можна використовувати книги для дітей, де багато ігор на визначення кольору, форми, запахів. Можна читати книги, розповідати історії, намагаючись викликати у хворому спогади. Тобто важлива будь інтелектуальне навантаження на мозок пацієнта. Пам’ятайте, чим раніше ви почнете заняття, тим швидше буде проходити реабілітація і тим швидше людина повернеться до нормального життя.

Складність догляду за хворими після інсульту полягає в тому, що пацієнт нагадує дорослого немовляти: він заново змушений вчитися сідати, лягати, вставати, згинати і розгинати кінцівки, розмовляти. Це впадіння дорослого, літньої людини в дитячий стан в прямому сенсі, дуже сильно відбивається на його психоемоційному настрое. Втрата контролю, відчуття повної безпорадності, неможливість виразно висловити свої думки, самостійно справляти природні потреби сприймається інсультним хворим дуже важко. Родичам хворого або доглядальниці треба проявляти особливу терпіння, лояльно ставиться до капризів і небажанню хворого виконувати ті чи інші вправи, їсти ту їжу, яка йому корисна, намагатися впливати ласкою, зберігати гарний настрій, мотивувати хворого на одужання. Постарайтеся частіше вивозити хворого на прогулянку, в музеї (вам може знадобитися інвалідна коляска). Важливо дати пацієнту відчути смак життя, викликати у нього бажання повернутися до неї.

У інсультних хворих є і ще одна особливість, яку повинні знати і доглядальниця . і родичі хворого. У міру відновлення здоров’я, який повернувся до нормального життя людина може дещо змінитися. Риси його характеру, як кажуть психологи, акцентуалізіруются, тобто стають гостріше, перебільшений. Наприклад, якщо людина до інсульту був жадібний, то після реабілітації він може стати надзвичайно скупим і жадібним. Колишній хворий може зайво серйозно ставиться до своїх прохань, нав’язувати рідним свої бажання, змушувати їх робити те, що здається йому важливим, але в реальності таким не є. Наприклад, ваш одужав родич може надзвонювати вам на роботу кожні 15 хвилин і слізно благати приїхати для того, щоб ви… помили тарілку, знайшли книгу або привезли небудь смачненьке. У цьому випадку спробуйте не дратуючись, пояснити, що ви зайняті і не можете терміново приїхати, але обов’язково відвідайте його. Дійте спокійно, не агресивно і упевнено. Copyright © Доглядальниця СПб

Відео за темою інсульт . комплексна реабілітація

  • догляд за інсультними хворими
  • догляд за людинов з инсультом
  • догляд за хворими на инсульт
  • Доглянути за людиною після инсульта
  • Функціональне ліжко
  • як доглядати за людиною після інсульту
  • які заспокійливі можна приймати інсультним хворим
  • які ліки давати щоб інсультний хворий для апетиту

Comments are closed!