Дієта проти раку | Вологодський Обласний Онкологічний Диспансер

Дієта проти раку | Вологодський Обласний Онкологічний Диспансер Дієта проти раку

Як уберегтися від раку? Безліч людей в усьому світі намагаються відповісти на це питання, серед них є серйозні вчені, лікарі, альтруїсти, ентузіасти і скептики.

В останні роки стає очевидною величезна роль харчування, як у виникненні, так і в профілактиці ракових захворювань.

За даними Американського інституту ракових досліджень – нераціональне харчування є причиною розвитку хвороби у чоловіків у 40%, а у жінок в 60% випадків. Речовини, що містяться в їжі, як правило, не належать до сильнодіючих і впливають на організм поступово. По закінченні певного часу, вони можуть стати потужним фактором, багато в чому визначає стан здоров’я людини.

Майже 2500 років тому великий Гіппократ говорив своїм пацієнтам: «Твоїм ліками має стати твоя їжа!».

Профілактика раку за допомогою раціонального харчування можлива при дотриманні двох основних правил:

• Їжа не повинна містити канцерогени – речовина сприяють виникненню злоякісних пухлин.

• У їжі повинні бути присутніми речовини, що захищають організм від раку.

Учені всього світу витратили багато праці, з’ясовуючи, що це за речовини і в яких продуктах вони містяться, дослідження тривають і сьогодні. Чимало цінної інформації було отримано в результаті дослідів на жи-Вотня, в ході яких з’ясувалося, що ці дані повною мірою застосовні до людського організму.

Враховувалися Eсобливості харчування населення певних регіонів та етнічних груп, після чого результати зіставлялися з частотою захворюваності різними формами рака.

Є всі підстави вважати, що зміна характеру харчування стало одним з чинників зростання онкологічної захворюваності в світі.

Дослідження показали, що велику частину часу (90%), який пішов на еволюцію людини, а це кілька мільйонів років, він вживав в основному грубу рослинну їжу, потреба організму в такому типі харчування не могла не зберегтися значною мірою до наших днів, однак задовольнити її в останні 100-200 років стає все важче в силу певних причин.

Почалося масове промислове виробництво рафінованих продуктів – борошна, круп, цукру та ін збільшилося споживання такої їжі, як м’ясо, цукор, молочні продукти, зросла середня калорійність раціонів.

Що ж сьогодні необхідно знати кожному про вплив харчування на виникнення онкологічних захворювань? Почнемо з канцерогенів – наша їжа може містити різноманітні канцерогенні речовини, попадання яких в організм підвищує ризик утворення злоякісних пухлин. Треба зауважити, що мова йде саме про ризик, а не про неминучість хвороби, що з’являється, на щастя, далеко не завжди або, у всякому разі, не відразу, нерідко через 10-20 років. Очевидно одне – чим більше канцерогенів надходить в організм, тим вище ризик.

Джерелом канцерогенів в нашій їжі можуть бути різні жири, небезпека багаторазово зростає при вживанні несвіжих або перегрітих жирів. Тому ніколи не залишайте жир на сковорідці і не використовуйте його повторно!

По можливості, уникайте смажених продуктів, віддаючи перевагу печеним і вареним. Не варто включати в раціон занадто велика кількість рослинних масел – 10-20 грамів на день цілком достатньо.

Відомо, що в міру зростання рівня життя в таких раніше бідних країнах, як Італія, Японія, Греція та збільшення в раціоні їх жителів частки жирів, зросла захворюваність на рак молочної залози і товстої кишки.

Певну загрозу для здоров’я представляють копчені вироби, в які з коптильного диму потрапляють канцероген – бензопірен та інші небезпечні речовини. Ці речовини знайдені в ковбасах, окостах, корейці, шпротах, оселедця холодного копчення, також в сухофруктах, сушених димом.

Багато продуктів містять нітрити та нітрати. Самі по собі ці солі на яв-ляють канцерогенами, проте в шлунку людини з них утворюються дуже небезпечні нітрозоаміни, тому цілком виправдана заклопотаність забрудненням продуктів нітратами та нітритами, які можуть міститися в ковбасах, деяких м’ясних консервах, овочах і фруктах.

Багато нітратів у тепличних овочах виною тому – мінеральні добрива. У їжу бажано вживати овочі, вирощені у відкритому грунті із застосуванням органічних добрив, наприклад, компостів. Редис, огірки, буряк, морква, яблука обов’язково слід очищати від шкірки і ретельно промивати, перед вживанням обшпарювати окропом. Варити овочі рекомендується у великій кількості води, ні в якому разі не використовуючи в їжу, відвар з овочів, про умови, вирощування яких ви нічого не знаєте.

Коли дослідника з Філадельфії Д. Кричевського запитали, чи існує протиракова дієта, він відповів: «Так! Треба просто менше їсти », з цим згодні практично всі фахівці. Масові обстеження населення показали, ожиріння збільшує ймовірність захворювання на рак. Досліди на тваринах довели, що обмеження вживаної їжі знижує частоту виникнення пухлин і збільшує тривалість життя.

Як же стримувати свій апетит? Їжте частіше, 4-5 разів на день, потроху, використовуючи продукти, що викликають швидке насичення – підсушений хліб, квасоля, боби, горох, смажене насіння. Пам’ятайте, що відчуття насичення настає приблизно через півгодини після їди.

Наша їжа містить компоненти, що підвищують захисні властивості організму, що дозволяє йому протистояти дії канцерогенів і інших шкідливих речовин. Це вітаміни, особливо А, С і Е, а також В2 і РР. Виявлено важлива роль вітаміну С в профілактиці раку шлунка у груп населення, що вживають багато копчених продуктів, високий вміст вітаміну С в організмі також блокує утворення канцерогенів з нітратів і нітритів, вітамін Е захищає від шкідливого впливу продуктів окислення жирів, вітамін А сприяє переді-зберіганню від різних форм раку.

Вітаміном А дуже багата печінка тварин і риб’ячий жир, в менших кількостях він міститься в яйцях, вершковому маслі, молочних продуктах, каротин, який в організмі людини перетворюється на вітамін А, можна отримати з таких рослинних продуктів, як морква, червоний перець, петрушка, шпинат, цибуля, є він і в абрикосах, томатах, гарбузі та інших плодах і овочах з жовто-червоною або помаранчевої забарвленням.

При прийомі аптечних препаратів вітаміну А слід знати, що великий його надлишок може принести не тільки користь але і шкоду, добова потреба дорослої людини у вітаміні А становить 1-2 мг.

Вітамін Е присутній майже у всіх м’ясних, рибних і молочних продуктах, а також в моркві, цибулі, бананах, найбільш багаті ним теляча печінка, нирки великої рогатої худоби, зерна пшениці, вівса, жита, кукурудзи, гороху, петрушка, жовток курячого яйця.

Основним джерелом вітаміну С (аскорбінової кислоти) є овочі, фрукти, ягоди та зелень, найбільше вітаміну С міститься в плодах шипшини, далі йдуть чорна смородина, червоний перець, хрін, петруш-ка, кріп, обліпиха. Чимало аскорбінової кислоти в цитрусових, яблуках, особливо сортів антонівка і Тітовка, всіляких ягодах. У зимовий і весняні періоди головним джерелом вітаміну С для нас стають картопля, капуста свіжа і квашена, інші овочі, а також лимони, апельсини, грейпфрути, соки.

Англійський хірург і місіонер Берки під час роботи в Африці зауважив, що рак товстого кишечника, звичайний для Європи, рідко зустрічається серед місцевих жителів, які споживають значно більше харчових волокон, тобто речовин, практично не переварюваних організмом – целюлоза, лігнін, пектин та ін

Виявляється, харчові волокна виступають в якості своєрідної «внутрішньої мітли» кишечника, вони сприяють швидкому виведенню шкідливих продуктів, пригнічують гнильні процеси і діяльність бактерій, що беруть участь в утворенні канцерогенів. Основними джерелами харчових волокон є хліб, особливо з цілісного зерна, борошно грубого помолу або з добавкою висівок, листові овочі, крупи – гречана, вівсяна, пшоно.

Важлива роль у профілактиці раку відводиться мінеральним солям, що містить магній, кальцій і селен, магній багаті боби, пшениця, жито, овес, гречка, міститься він також у багатьох овочах і фруктах. Кальцій надходить в організм людини, насамперед, з молочними, продуктами, особливо багаті їм сир і сир, також багато кальцію в квасолі, менше в моркві, капусті та інших овочах. Найбільша кількість селену, виявлено в яловичині, горосі і буряці.

Є відомості, що речовини-захисники від раку містяться в деяких грибах – білих, опеньках, дощовиках, а також в продуктах, одержуваних з сої. На думку японських медиків з міста Кіото, такими ж властивостями володіє білок курячого яйця.

Не можна не враховувати даних, що вказують на істотно меншу поширеність раку серед вегетаріанців.

Підводячи підсумки, слід сказати, що ніяка дієта абсолютного захисту від раку не дає, але значно знизити ймовірність хвороби, безумовно, може. Різноманітний, багатий вітамінами раціон дозволить організму відбирати з їжі необхідні йому цілющі речовини, які допоможуть боротися з канцерогенами.

Comments are closed!