Дієта для діабетиків: 1 і 2 типу – від Олени Малишевої і стіл 9

Дієта для діабетиків: 1 і 2 типу – від Олени Малишевої і стіл 9 Харчування при діабеті: як скласти раціон

Щорічно в усьому світі збільшується число людей, які захворіли на цукровий діабет. Підступність даної патології полягає в тому, що позбутися від неї практично неможливо. Діабет змушує

людей повністю змінити свій спосіб життя. Звичайно, існує медикаментозна терапія, але без зміни деяких звичок у харчуванні вона безглузда. Саме тому, дієта для діабетиків має колосальне значення.

Не залежно від типу захворювання в організмі відбувається зміна інсулінового обміну. Його вироблення або припиняється (1-й тип), або значно знижується (2-й тип). Продукується інсулін підшлунковою залозою. Причинами порушень можуть стати стресові ситуації, неправильне харчування, деякі види травм. Наявність захворювання в анамнезі близьких родичів збільшує ризик розвитку діабету в конкретному випадку. Спеціально розроблене харчування дозволяє знизити навантаження на підшлункову залозу і максимально стабілізувати рівень інсуліну в крові.

Основні принципи харчування:

    Без обмеження можна вживати овочі, зелень і несолодкі фрукти. Виключити всі солодкі напої, кондитерські вироби, цукор і т. п. Усі інші продукти, які можна їсти в помірній кількості, необхідно враховувати, наприклад, за допомогою хлібних одиниць (ХО).

Хлібні одиниці – це спеціальна міра, створена для ведення обліку вмісту в продуктах вуглеводів. 1 ХЕ дорівнює приблизно 12 грами вуглеводів, включаючи баластні речовини. Для розрахунку харчування використовують спеціальні таблиці. Важливе значення має рівень глікемічного індексу в продуктах, який розділяє їх по типу містяться вуглеводів на дві групи: з повільними або швидкими вуглеводами. До швидких вуглеводів належать солодка продукція, яка сприяє негайному підйому інсуліну в крові. Повільні аналоги викликають поступове збільшення рівня інсуліну. Прикладом таких вуглеводів є злакові каші.

Дієта, рекомендована діабетикам, повністю виключає висококалорійні страви. Овочі бажано вживати у свіжому вигляді, тому що деяка частина корисних речовин втрачається в результаті термічної обробки. Щоб правильно розрахувати калорійність раціону, користуйтеся спеціальними таблицями і калькулятором.

Діабет 1 типу дуже часто зустрічається у дітей, тому важливо скорегувати харчування дитини таким чином, щоб раціон був збалансованим за кількістю основних поживних речовин (білки, вуглеводи, жири). При виявленні захворювання в дитячому віці необхідно дотримуватися дієти не менше 10 місяців, для успішного повернення працездатності підшлункової залози в норму.

Дієта № 9

Застосовується для нормалізації вуглеводного обміну в організмі. Вона показана не тільки при цукровому діабеті. Алергії різної етіології, бронхіальна астма, проблеми з суглобами також є приводом для застосування даної дієти. Мета дієти полягає в зниженні енергетичної цінності продуктів за рахунок виключення тваринних жирів і швидких, легкозасвоюваних вуглеводів.

Основні правила дієти:

    Кількість прийомів їжі не менше 4 – 5 разів. Для приготування їжі може використовуватися будь-який кулінарний метод (гасіння, варіння, смаження і т. д.). У разі супутнього діабету ожиріння рекомендується використовувати меню дієти № 8.

Варто відзначити, що стіл 9 розрахований з урахуванням фізіологічної необхідності вітамінів і мінеральних речовин. Це означає, що складене меню є повноцінним збалансованим раціоном. Дієта повністю виключає будь цукру. На заміну їм приходять ксиліт, сорбіт, аспартам – синтетичні аналоги цукру.

Хімічний склад дієти:

    білки 100гр; жири близько 80гр (включаючи 25гр рослинного походження); вуглеводи 300гр, основний відсоток повинні складати складні їх види; каротин 13мг; ретинол 0,25-0,3 мг; рибофлавін 2мг; тіамін 1,6-1,8 мг; нікотинова кислота 16-18мг; залізо 12-14мг; аскорбінова кислота 98-100мг; кальцій 0,7 г; натрій 3,5 гр; фосфор 1,4 гр; калій 4гр.

Загальна калорійність раціону не більше 2300 ккал.

Продуктовий склад дієти:

    хліб, тільки житній, висівковий, не більше 200гр на добу; супи овочеві, рибні, з фрикадельками, виключаються міцні м’ясні бульйони і молочні супи; м’ясо тільки пісних сортів; риба у будь-якій кількості, але жирні сорти уникати; молочні продукти жирністю до 5% в будь-якій кількості; сири не жирних сортів, що не солоні дозволені; яйця не більше 2-х штук на тиждень, яєчний білок можна більше; крупи відповідно до нормою дієти за кількістю вуглеводів, манка і макаронні вироби бажано виключити; овочі в будь-якій кількості, крім крахмалсодержащих видів (картопля, бобові); жири і масла істотно скоротити.

Дієта призначається при будь-якому типі захворювання. Дотримуватися її потрібно обов’язково, починаючи з перших ознак захворювання. Тут діє принцип «чим раніше, тим краще». При діабеті 2 типу підтримувати рівень інсуліну в крові за допомогою даної дієти можна протягом тривалого часу.

Профілактичні заходи

Помилки в харчуванні, відсутність режиму і незбалансованість раціону веде до розвитку не тільки цукрового діабету, але і цілого ряду інших захворювань. Кращою профілактикою подібних ускладнень є дотримання принципів правильного харчування, на основі яких розроблено чимало дієт. Яскравим прикладом подібного раціону є дієта Олени Малишевої.

Власне, це і не дієта зовсім, а довічна система харчування. Дотримуючись її протягом усього життя, перед вами ніколи не постане питання зайвої ваги. Сенс дієти полягає в дотриманні декількох правил.

Голодування відміняється! Людський організм влаштований так, що при різкому обмеженні надходження їжі він починає робити запаси. Тому вага і повертається після дотримання строгих дієт. Їсти часто, але невеликими порціями. Кількість прийомів їжі має бути три основних, і 2 додаткових. Калорійність добового раціону не менше 1200ккал. Це мінімальна кількість, необхідна звичайній людині для нормальної життєдіяльності та схуднення. Якщо ведеться активний спосіб життя, присутні регулярні тренування, тоді кількість калорій слід збільшити. Тривалість дієти близько восьми тижнів. За цей час організм повністю перебудовується, а ви вчитеся харчуватися правильно. Спілкуйтеся зі своїм тілом, хваліть його і себе за отримані досягнення. Пережовуйте кожен шматочок їжі якомога ретельніше. Це сприяє поліпшенню травлення, а, значить, все що надійшли вуглеводи піддадуться швидкому розщепленню і не встигнуть відкластися на боках.

Після закінчення дієти для схуднення, необхідно дотримуватися низькокалорійного раціону і далі. Заборонені продукти вживайте тільки як ласощі, не частіше одного – двох разів на тиждень.

Як харчуватися протягом дня

Щоденний раціон повинен складатися таким чином. Сніданок повинен бути раннім, приблизно о 8 годині ранку. Ідеально, якщо його роль грає вівсянка, запарених окропом. У цьому випадку приготована каша сприяє очищенню судин від холестерину. Сніданком може бути нежирний сир і стакан кефіру.

Вечеряти слід не пізніше 19 години вечора, вибираючи в якості основної страви овочевий салат або кефір. Для перекусів відмінно підходять несолодкі фрукти. Не варто забувати і про достатньому споживанні простий негазованої води. Найчастіше елементарна жага заїдається парою бутербродів. До того ж, випита перед їжею вода заповнює частину об’єму шлунку, і для втамування голоду потрібно значно менше їжі.

  • дієта для діабетиків
  • меню на тиждень для діабетика 1 групи

Comments are closed!

_0.32MB/0.00511 sec