Цистит у жінок, причини, симптоми, лікування, дієта при циститі | Медицина і здоров’я у світі

Цистит у жінок, причини, симптоми, лікування, дієта при циститі | Медицина і здоров’я у світі Цистит у жінок, причини, симптоми, лікування, дієта при циститі

Знайомий архітектор розповів, що при плануванні конференц-залів і концертних будівель діє таке правило: для жіночого

туалету потрібно відвести більше місця, ніж для чоловічого. І дійсно, в перерві будь-якого заходу можна побачити, що у дамських кімнат стоїть довга черга, тоді як в чоловічому туалеті майже нікого немає.

Причина – в анатомічних особливостях. Сечовий міхур у жінок працює активніше, ніж у чоловіків, і частіше вимагає випорожнення. Він же часто стає об’єктом атаки мікробів.

Статистика стверджує, що немає жодної жінки, яка хоча б раз у житті не боліла циститом. Запалення провокується в основному кишковою паличкою, або мікробом Е. Coli. У цьому теж проявляє себе анатомія: у жінок статеві органи розташовані близько до анусу, і кишкова паличка має більше можливостей потрапити в сечову систему. У тому числі під час сексу. Побутує навіть такий вислів: «цистит медового місяця», коли запалення виникає через активізацію статевого життя.

У більшості жінок цистит бував хоча б раз у житті, а у багатьох – не один раз.

Причини виникнення циститу і як запобігти чергове загострення?

Але секс, звичайно, не єдина причина захворювання. Запалення виникає також через слабкого імунітету, неправильного харчування, стресу. Під час клімаксу цистит може загостритися через зміни гормонального фону, а в літньому віці і у багато народжували жінок – через опускання сечового міхура. Особливою вразливістю до циститу відрізняються вагітні, так як тиск плоду викликає застій сечі в сечовому міхурі, що сприяє розмноженню бактерій.

Ознаки циститу

Симптоми циститу – часті позиви і печіння при сечовипусканні, болі в області лобка. Іноді в сечі у жінки з’являється домішка крові (геморагічний цистит) або гною, а також незвичайний запах, особливо при першому ранковому поході в туалет. Незважаючи на те що симптоми циститу лякають жінок, сама хвороба не дуже небезпечна. Якщо за 1-2 дні неприємні явища не проходять, треба звернутися до лікаря. До речі, до якого лікаря йти, якщо у вас спостерігаються ознаки циститу? Для початку жінці потрібно піти до звичайного сімейного лікаря.

Перше, що зробить лікар, – відправить на аналіз сечі. Перед здачею аналізу жінці треба ретельно підмитися, випустити трохи сечі в унітаз і тільки потім направити струмінь у стерильний склянку, який дають в поліклініці.

Результати, звичайно, може розшифрувати тільки лікар. Але в наш час, коли медична інформація широко доступна, люди люблять самі поміркувати над бланком аналізу. Чому, запитують багато, симптоми циститу є, а мікроби в сечі не виявлено? Лікарі називають такі результати ложно негативними, вони можуть бути викликані сильним розведенням сечі або неправильним лікуванням. Хоча, можливо, справжнє пояснення набагато простіше: запалення (цистит) викликаний не мікроби, і потрібно шукати іншу причину. А що говорить такий результат: проба на мікроби негативна, а в сечі виявлено кров? Це може свідчити про хламідійної інфекції (хламідіозі). Або ж про те, що жінка здавала сечу в період, близький до менструації.

Як бачите, інтерпретувати аналіз можна по-різному. Тому не варто робити це, користуючись Інтернетом і ставити собі діагноз циститу. Повну картину може встановити тільки лікар, і лише він, базуючись на всіх отриманих даних, здатний призначити потрібні ліки при циститі.

Лікування циститу

Лікують цистит антибіотиками або сульфаніламідами. Іноді таблетки від циститу призначають відразу, ще до аналізу. У цьому випадку прописують ліки широкого спектру дії, що вбиває кілька видів мікробів одночасно. Після аналізу з’являється можливість підібрати препарат більш точно, в розрахунку на той конкретний мікроорганізм, який викликав хворобу. «Чому моїй подрузі ліки від циститу виписали відразу, а я повинна чекати закінчення аналізу?» – запитують жінки лікарів. Зазвичай доктор враховує тяжкість хвороби. Якщо жінка сильно страждає від болів або у неї є ознаки запалення нирок, антибіотик виписують негайно. При легкому перебігу циститу багато лікарів воліють почекати результату аналізу.

Якщо після 2 днів прийому ліків симптоми циститу не проходять, треба знову звернутися до лікаря.

Як зняти сильні болі при циститі

Болі можна зменшити прийомом седурала або монурала – спеціального знеболюючого, яке застосовується при сечових інфекціях. Або скористатися самим звичайним ліками з парацетамолом. Тільки слід пам’ятати, що ці препарати не лікують саму інфекцію – тобто цистит, а лише послаблюють біль. «Седурал» до того ж забарвлює сечу в яскраво-оранжевий колір, що може призвести до утворення плям на нижній білизні.

Ну а якщо говорити про першу допомогу в домашніх умовах, то додатково можна використовувати такий метод.

Зняття гострого болю при циститі в домашніх умовах

Візьміть скляну пляшку ємністю 500 мл, наповніть її дуже гарячою водою (але тільки не окропом, температура повинна бути 45-50 градусів), закрийте щільно пробкою і прикладіть до живота в області лобка, затиснувши її між ногами. Увага! Якщо пляшка занадто гаряча, обгорніть її тканиною. І ще перевірте пробку – інакше вода може вилитися і обпекти вас.

При охолодженні води повторіть процедуру – наповніть її знову гарячою водою. Полегшення болю при циститі настає через годину – два після такої грілки – пляшки.

Однак це тільки зніме біль, але не вб’є інфекцію. Не забувайте!

Зазвичай цистит проходить досить швидко. Але якщо хвороба затягується, позиви стають дуже частими і до них приєднуються озноб, висока температура, блювота, болі в попереку, треба насторожитися. Це може бути ознакою того, що інфекція пішла вгору, від сечового міхура до нирок. Запалення нирок, пієлонефрит, може викликати серйозні ускладнення, тому при подібних симптомах потрібно якомога швидше звернутися до лікаря і почати лікування. На жаль, цистит відноситься до того виду хвороб, які легко перетворюються в хронічні. Щоб знизити цей ризик і уникнути чергового загострення, можна вжити ряд заходів.

Профілактика або якщо цистит дістав…

  У розпал хвороби потрібно рясно пити – по 1 склянці води кожні 2-3 години. Мета: пити стільки, щоб необхідність помочитися виникала один раз на годину. При кожному поході в туалет потрібно спорожняти сечовий міхур повністю. Бажано також робити це перед статевим актом і відразу після нього. Щоб кишкова паличка не потрапляла в сечові шляхи, потрібно мити статеві органи рухом руки спереду назад. Таке ж рух слід робити при користуванні туалетним папером. Гігієна важлива для здоров’я кожної жінки, але при циститі – подвійно. Обмивати статеві органи водою слід не рідше одного разу на день, а під час менструації – кілька разів протягом дня. Перед статевим актом обом партнерам слід вимити руки та інтимні органи. Перш ніж торкатися своїх статевих органів, жінці рекомендується вимити руки з милом, щоб не занести інфекцію. Під час менструації потрібно якомога частіше міняти прокладки, як би добре вони не вбирали виділення. Кров на прокладках є середовищем розмноження мікробів, крім того, сама прокладка стає містком від анального отвору до сечовим шляхах, по якому переміщаються мікроби. Перед введенням у піхву будь-якого предмета слід переконатися, що в ньому досить мастила.

Цистит після сексу (посткоїтальний) профілактика

При частих загостреннях циститу варто обговорити з лікарем заходи профілактики. Сьогодні в таких випадках рекомендують після статевого акту приймати таблетку антибіотика або сульфаниламида. Цей захід дозволяє уникнути зараження, але не призводить до побічних ефектів, характерним для тривалого прийому антибіотиків.

Цистит і протизаплідні таблетки, презервативи

При частих запаленнях сечових шляхів слід подумати про зміну засоби контрацепції. Жінки, що приймають протизаплідні таблетки, частіше страждають циститом. Ця ж проблема іноді з’являється при користуванні вагінальної діафрагмою і свічками, а також кольоровими презервативами.

Цистит і заняття спортом, велосипед

Чи можна займатися спортом при циститі? Під час загострення, звичайно, немає. При заняттях спортом і фізкультурою треба носити вільний одяг і пити достатню кількість води. Тісні брюки, а також їзда на велосипеді створюють умови для загострення циститу.

Дієта при циститі, правильне харчування і алкоголь

Кофеїн і алкоголь дратують сечовий міхур – отже погіршують перебіг циститу. Бажано вживати поменше таких напоїв або хоча б запивати їх великою кількістю води.

Під час циститу і для його профілактики корисно пити журавлинний сік. Він містить гиппуровую кислоту, яка перешкоджає прикріпленню бактерій до стінок сечового міхура. Рекомендується випивати до 4 склянок НЕ підсолодженого журавлинного соку в день. Можна також додавати свіжу або розморожену журавлину до біойогуртів. А ось гострі приправи, у тому числі перець, при циститі з меню краще виключити.

Цукор, білий рис, макарони та хліб з білого борошна сприяють розвитку мікробів і загострення циститу. Їх треба споживати поменше.

 • чи можна пити алкоголь при циститі
 • болі при циститі
 • Діагноз Під час сексу хочеться в туалет
 • чи можна займатися спортом при циститі
 • як зняти біль при циститі
 • сечовий міхур лікування в домашніх умовах
 • Проти болю мочовика
 • якщо після гнойного цистита не працює мочовий
 • де болить при циститі
 • до якого лікаря звернутись якщо болить сечовий міхур

Comments are closed!

_0.32MB/0.23228 sec