Цироз печінки – симптоми, лікування, ознаки, причини – хвороби та стану на Здоров’я Mail. Ru

Цироз печінки – симптоми, лікування, ознаки, причини – хвороби та стану на Здоров’я Mail. Ru Цироз печінки Що таке цироз печінки?

Цироз печінки – багатофакторне прогресуюче захворювання печінки, що характеризується значним зменшенням кількості функціонуючих гепатоцитів клітин печінки, наростаючим фіброзом (заміщенням сполучною тканиною), перебудовою нормальної структури печінки і розвитком в подальшому печінкової недостатності та портальної гіпертензії. Внаслідок загибелі печінкових клітин під дією різних факторів нормальна тканина печінки заміщається фіброзною з формуванням вузлів і перебудовою всієї структури печінки. Порушення структури печінки призводить до порушення всіх її функцій.

В економічно розвинених країнах цироз входить до числа шести основних причин смерті пацієнтів від 35 до 60 років, складаючи 14-30 випадків на 100 тис. населення. Від цирозу печінки щорічно у світі помирає близько 300 тисяч чоловік, причому за останні 10 років частота збільшилася на 12%. Безсимптомний перебіг цирозу має місце у 12% хворих, що страждають хронічним алкоголізмом.

Частіше спостерігається у чоловіків: співвідношення чоловіків і жінок становить в середньому 3:1. Захворювання може розвинутися у всіх вікових групах, але частіше після 40 років.

Причини, що викликають цироз печінки

– Вірусний гепатит (В, С, дельта, G). Найбільш ціррозогенни віруси С і дельта, причому вірус гепатиту С називають «ласкавим вбивцею», т. к. він призводить до цирозу печінки в 97% випадків, при цьому тривало захворювання не має ніяких клінічних проявів;

– Аутоімунний гепатит (коли організм сприймає свої власні клітини як чужорідні);

– Зловживання алкоголем, захворювання розвивається через 10-15 років від початку вживання (60 грам / добу для чоловіків, 20 г / добу для жінок);

– Метаболічні порушення (гемохроматоз, хвороба Вільсона Коновалова, недостатність альфа-1-антитрипсину та ін);

– Хімічні токсичні речовини і медикаменти;

– Гепатотоксичні лікарські препарати;

– Хвороби жовчовивідних шляхів – обструкція (закупорка) позапечінкових і внутрішньопечінкових жовчних шляхів. Цироз печінки розвивається через 3-18 місяців після порушення прохідності жовчної протоки;

– Тривалий венозний застій печінки (констриктивний перикардит, венооклюзіонная хвороба, серцева недостатність).

На жаль, нерідко причину, що викликала цироз, виявити неможливо, в такому випадку його називають криптогенним цирозом (тобто з невідомою причиною).

Прояви, характерні для цирозу печінки

Ознаки цирозу не залежать від того, яка причина його викликала, але визначаються стадією захворювання.

На початковій стадії цирозу (за міжнародною класифікацією це клас А) ще немає ускладнень захворювання.

Саме в цей час дуже важливо усунути причину захворювання, що дозволить зберегти решту здорову тканину печінки і вести нормальний спосіб життя. Справа в тому, що печінка має дуже великими можливостями регенерації (відновлення), а здорові клітини можуть працювати за себе і своїх постраждалих товаришів.

Збільшення в обсязі живота, поява змін з боку свідомості і поведінки, кровоточивість ясен, носові кровотечі говорять про ускладнення захворювання (за міжнародною класифікацією це класи В і С).

Скарги, які пред’являються хворими цирозом печінки: підвищена стомлюваність, схуднення, різні порушення свідомості і поведінки (зниження концентрації уваги, сонливість вдень, порушення нічного сну і т. д.), зниження апетиту і дискомфорт у животі (здуття, відчуття швидкого насичення під час їжі), жовтяниця (фарбування шкіри, склер в жовтий колір), посветление або знебарвлення калу, потемніння сечі, болі в животі. набряклість гомілок і (або) збільшення розмірів живота за рахунок вільної рідини в черевній порожнині (асцит), кровотечі: носові, шлунково-кишкові, з ясен, гемороїдальні, а також підшкірні крововиливи, часті бактеріальні інфекції (дихальних шляхів та ін), зниження статевого потягу, у чоловіків – нерідко гінекомастія (збільшення молочних залоз).

Поряд із збільшенням або зменшенням розмірів печінки характерно її ущільнення, супутня спленомегалія (збільшення селезінки), симптоми портальної гіпертензії, жовтяниці. Нередка тупа або ниючий біль в області печінки, посилюється після погрішностей в дієті і фізичної роботи; диспепсичні явища (нудота, блювота, пронос), шкірний свербіж, обумовлений затримкою виділення і накопиченням у тканинах жовчних кислот.

При огляді хворого виявляються характерні для цирозу “печінкові знаки”: судинні телеангіектазії (“зірочки”, “павучки”) на шкірі верхньої половини тулуба, еритема долонь почервоніння долонь (“печінкові долоні”), “лаковий мова” малинового кольору, “печінковий мову”. Ускладнення цирозу печінки

Печінкова енцефалопатія

Печінкова енцефалопатія – оборотне ушкодження головного мозку токсичними продуктами, що не знешкоджуються печінкою в результаті її пошкодження.

Для печінкової енцефалопатії характерні різні порушення свідомості, інтелекту, поведінки, нервово-м’язові розлади.

Печінкова енцефалопатія буває прихованою (непомітною для пацієнта і оточуючих), і тоді її може виявити лише лікар при проведенні спеціальних тестів.

Крайній ступінь печінкової енцефалопатії – кома (несвідомий стан), в її основі лежить гостра або хронічна печінкова недостатність.

Кровотеча зі шлунково-кишкового тракту внаслідок портальної гіпертензії

При цирозі печінки порушується проходження крові, що йде з нижньої половини тулуба, через печінку, тому кров знаходить “обхідні” шляху через судини передньої черевної стінки, вени стравоходу, гемороїдальні вени (вени прямої кишки). При прогресуванні цирозу печінки в певний момент настає декомпенсація і починаються кровотечі з розширених вен. Кожен хворий на цироз печінки повинен знати, що шлунково-кишкова кровотеча проявляється блювотою, яка виглядає як “кавова гуща” і стільцем, який виглядає як “малинове желе”; з’являється або різко посилюється слабкість аж до втрати свідомості. Можливо кровотеча з гемороїдальних вен прямої кишки.

Також характерним симптомом є “ голова медузи ” – перенаповнення вен передньої черевної стінки.

Інфекційні ускладнення цирозу печінки

Хворі цирозом печінки більш схильні бактерійних і вірусних інфекцій, ніж здорові люди. Найчастіше у таких пацієнтів зустрічаються інфекції дихальних шляхів і сечової системи. Іноді буває так, що температура тіла може піднятися без певної причини. Це пов’язано з підвищеною усмоктуваністю їх кишечника “шкідливих” (токсичних) мікроорганізмів. Такий стан називається ендотоксемії.

Цироз печінки. Прогноз.

Сформувався цироз печінки є незворотнім станом, але лікування причини, що викликала цироз, правильний спосіб життя, успішне вплив на активність процесу можуть сприяти тому, що цироз печінки довгий час залишається компенсованим.

Профілактика

Усунення або обмеження дії причини, що приводить до цирозу печінки (зниження вживання алкоголю, вакцинація від гепатиту В), своєчасне розпізнавання і лікування хронічного гепатиту і жирової дистрофії печінки.

Що може зробити ваш лікар?

Цироз печінки – не смертельне захворювання, його потрібно і можна ефективно лікувати.

Спостереження та лікування хворих на цироз печінки має проводитися тільки в спеціалізованих лікувальних установах.

По можливості усувають причину захворювання, наприклад при алкогольному цирозі печінки виключають алкоголь, при вірусному цирозі призначають противірусне лікування.

Вибір оптимальної схеми лікування для конкретного пацієнта може зробити тільки лікар.

  • çiroz mail
  • для цирозу печінки не характерно
  • кровотечі при цирозі як виглядає

Comments are closed!