Аутизм » Безглютенові харчування, нізкобелковую харчування, Діабетичні продукти Целіакія Фенилкетонурия Цукровий діабет

Аутизм » Безглютенові харчування, нізкобелковую харчування, Діабетичні продукти Целіакія Фенилкетонурия Цукровий діабет Аутизм

АУТИЗМ (ранній дитячий аутизм), важка аномалія психічного розвитку дитини, що характеризується

головним чином порушенням контакту з оточуючими, емоційною холодністю, перверсією інтересів, стереотипністю діяльності. Один з визначальних і діагностично важлива ознака захворювання – поява симптомів у віці до 2,5 років. Аутизм зустрічається рідко, у 2-4 дітей з 10 000, у хлопчиків у 3 рази частіше, ніж у дівчаток. Він виявляється у всіх соціальних класах і у всіх частинах світу. (Зазначимо, що термін «аутизм» вживається і в широкому сенсі як позначення крайнього ступеня відчуженості, догляду в себе – стану, що спостерігається найчастіше при шизофренії.)

Історичний аспект. Ранній дитячий аутизм був вперше описаний в 1943 американським дитячим психіатром Л. Каннером на прикладі 11 дітей, які своєю поведінкою нагадували дорослих, відгородитися від людей і реалій зовнішнього життя. Вражаючою, абсолютно унікальною характеристикою цих дітей була їх нездатність взаємодіяти з батьками, встановлювати емоційний контакт і вести себе типовим для немовлят чином – посміхатися близьким, приймати їх ласку. Діти воліли неживі предмети, мова у них зазвичай не розвивалася або розвиток її запізнювалося. Йдеться їх була стереотипна, складалася з невиразних і не відповідних ситуації фраз або повторів слів інших людей і не служила засобом спілкування. Діти боялися будь-яких змін і чинили опір щонайменших змін навколишнього оточення.

Діагноз. Всі основні елементи першого каннеровского опису аутизму і сьогодні вважаються визначальними характеристиками даного розладу. Аутизм разом з двома іншими, менш відомими порушеннями утворює особливу психічне захворювання. Таким чином, аутизм розглядається окремо від дитячої шизофренії та інших серйозних дитячих захворювань, включаючи вроджену глухоту, розумову відсталість, порушення мовного розвитку. Аутизм – найбільш важке і рано виявляється дитяче психічний розлад, який може бути першою ознакою що розвивається шизофренії. Однак у більшості дітей з аутизмом надалі зберігаються тільки характерні для нього симптоми, а ознак дитячої шизофренії – марення, галюцинацій, незв’язності мови – не виникає. Здатність до гри і фантазування розвивається погано. Іграшки використовуються для недоречних стереотипних маніпуляцій, що не відповідають цілям, для яких вони призначені. Ігрова фантазія, якщо вона пробуджується, носить безплідний і збіднений характер.

Для матерів аутичних немовлят характерно більш важке протікання вагітності і пологів, проте при народженні майже всі ці діти визнаються нормальними. Правда, за спостереженнями деяких дослідників, вже при народженні або незабаром після нього можна виявити «м’які неврологічні симптоми» типу непостійних і варіабельних слабовираженних неврологічних аномалій, що дозволяють підозрювати порушення функції головного мозку, але виявити виразні зміни в центральній нервовій системі досі не вдавалося. Хоча діагностичною ознакою захворювання служить його початок у віці до 2,5 років, в більшості випадків порушення проявляються вже в 3-6 місяців. Пізніше, за даними тестування, половина таких дітей потрапляє в категорію розумово відсталих середнього або важкого ступеня. Тільки 25% досягають показників нижньої межі інтелектуальної норми, хоча деякі з аутичних дітей мають дуже високим інтелектуальним потенціалом, а іноді й обдарованістю в якійсь області.

Причини аутизму невідомі. Результати досліджень близнюків вказують на істотну роль спадкових факторів у розвитку захворювання. У разі монозиготних (однояйцевих) близнюків, один з яких страждає аутизмом, ймовірність захворювання у другій становить 36%. У дизиготних (разнояйцових) ця величина не перевищує 10%. У братів і сестер (не тільки близнюків) хворих дітей досить часто зустрічаються затримка мовного розвитку та розумова відсталість.

Розвиток дитини тісно пов’язане з соціальним досвідом, від впливу якого багато в чому залежить дозрівання центральної нервової системи в перші два роки життя. Недостатня прихильність немовляти до батьків або вихователям, а тим більше її відсутність може привести до довгостроково зберігається змінам нейронних структур і нейроендокринних функцій мозку. Розкриття причин неповноцінною прихильності – настільки явного та сталого ознаки аутизму – могло б пролити світло на походження всіх важких психічних розладів дитячого віку. Однак аналіз соціальних факторів у розвитку цих станів – вкрай складне завдання. Важко зафіксувати ті глибокі, повторюються день у день міжособистісні взаємодії між немовлям і його близькими, які формують і пробуджують різні форми поведінки і прихильності у малюка. Нелегко оцінити і емоційний вплив, який чиниться на дорослих явно байдужим і важким немовлям, а також відповідні форми поведінки, породжувані цим впливом.

За даними численних досліджень, при аутизмі є цілий ряд нейрохимических і нейродинамических відхилень, але всі вони неспецифічні, тобто характерні не тільки для даного розладу. Перша ж бесіда лікаря з батьками аутичних дітей приносить докази недостатньої прихильності: «Він ніби дивиться крізь мене», «Вона ніколи не посміхається», «Я думала, що він глухий», «Вона щоразу ніби застигає, коли я беру її на руки ». Це лише деякі з типових висловів, які використовуються для опису симптомів захворювання, і ці симптоми, в свою чергу, можуть сприяти закріпленню розлади. Ймовірно, існує сукупність факторів, спадкових і біохімічних, що впливають на дитину в період, коли починають встановлюватися його взаємодії з соціальною системою, що складається з двох-трьох чоловік.

Лікування і результат захворювання. Лише в малому відсотку випадків діти з точно встановленим діагнозом аутизму можуть надалі жити самостійно, і лише 1-2 з 100 стають повноцінними членами суспільства. Більше половини дітей, які страждають аутизмом, потребують догляду в умовах стаціонару; у значної частини хворих після багатьох років, проведених у лікарні, розвиваються ознаки хронічної шизофренії. У 25-30% хворих з часом з’являється епілепсія. Більшість залишаються інвалідами на все життя.

ДІЄТА ПРИ аутизму

ЯКУ ЇЖУ НЕ МОЖНА ЕСТЬ

Їжа, що містить глютен

МОЖНА:

– пшениця, ячмінь, ячна крупа, перлова крупа, жито, овес, жито;

– хлібобулочні вироби, солодка випічка, торти і пироги пекти самим;

– шоколадки (як плитки, так і батончики – пробуйте самі робити трюфелі з какао), цукерки (я даю мармелад та аптечні льодяники, якщо немає карамелі такої ж марки);

– злаки до сніданку і мюслі;

– піца, пироги і все на основі сиру і масла;

– все, що продається в магазині без етикетки про склад;

– продукти, до складу яких входить солод (ячмінь) і амідон. Пшеничний сироп, мальтодекстрин, декстроза і аромат мальта безпечні (см AFDIAG – Французьку асоціацію Непереносящіх глютен).

НЕ МОЖНА їсти їжу, що містить казеїн:

– молоко тварин (можна рослинне – рисове, наприклад),

маргарин, якщо він містить молоко або його композанти, сир, сир, молочні десерти, йогурти, морозиво (заморожуйте самі сік і помішуйте його кожні 10 хвилин – буде морозиво), і будь-які продукти, що містять молоко (тістечка і пироги, булочки, шоколадні батончики, цукерки, шоколад, навіть чорний, і т. д). Замінюйте молоко рисовим, кокосовим, каштановим або мигдальним)

Масло, збите самостійно і БІО, може засвоюватися деякими (але не слід захоплюватися).

Містять сою. тофу, лецитин, і т. д.

небажаних продуктів

Содові, фосфати, колоранти і консерватори.

Уникати білий цукор і цукрозамінники і уникати цукор взагалі.

Для підсолоджування використовувати. сироп агави, клена, мед, стевію, тростинний цукор або неочищений цукор.

Залежно від індивідуальної чутливості. кукурудза, рис, яйця, цитрусові, помідори, яблука, какао, гриби, арахіс, шпинат, банани, горох, квасоля, боби і т. д.

Їжа, НЕ містить глютен

– Злаки. киноа, гречка, пшоно, рис, амарант (щириця), тапіока, маніока, кассава.

Вживати чи кукурудзу – порадитися з лікарем індивідуально.

Залежно від індивідуальної чутливості: горіхи (волоські, лісові, мигдаль, кеш’ю, фісташки, і т. д.), авокадо, оливки, і т. д.

РЕКОМЕНДОВАНІ ПРОДУКТИ

* Побільше овочів. кольорова капуста, брокколі, стручкова квасоля, кабачки, баклажани, морква, цибуля-порей і ріпчасту, огірки, буряк, гриби (небагато), гарбуз, салат, та ін

Далі. картопля, каштани (осторошно, вони не всі їстівні), крахмалосодержащие (сочевиця, боби, горох) – цього теж небагато.

* М’ясо. будь-яке (якщо немає алергії – перевірте, може бути алергія на яловичину, тому що її протеїни “нагадують” молочні. Обережно з колбасеимі виробами, які можуть містити композанти молока; перевіряйте етикетки шинки, ковбас, сосисок і т. д.

* Риба. віддавайте перевагу маленьку (переважно жирну або “блакитну” через Омега-3). сардини, скумбрію, кільку, оселедець щоб уникнути перенасиченості ртуттю великих риб (тунець та ін.) Однак, Балтійське море повно діоксину, який не виводиться з організму.

* Десерт. по-перше, фрукти; банани, виноград (добре для дезінтоксикації), груші, сливи, ананас, абрикос, і т. д. свіжі або в компотах. Домашня випічка з борошна кашьанов, рису, гороху, гречки, крохмалю, масла (оливки, волоський горіх, соняшникова, виноградних кісточок, якщо знайдете – пальмлвий маргарин або рослинний маргарин), яєць (не можна тільки якщо є алергія, а так у випічці вони легко засвоюються), мало цукру, але можна мед, стевію, родзинки і т. д.

* Вода. якомога більше для виведення шлаків, поперемінно м’яку (Volvic та ін) і мінералізовану (див. етикетки по мінералізації), сік. ананас, абрикос, родзинки, морква, апельсиновий і соки червоних ягід можна включати, якщо немає на них реакції.

* Добавки в салат. рослинне масло (оливки, гарбузових кісточок – найкраще від глистів, кольза, соняшник, волоський горіх, виноградні кісточки) і трави (кінза і мелений коріандр для детоксикації, цибуля і часник, кріп, петрушка, базилік і т. д).

* Сніданок. сухофрукти (родзинки, чорнослив і ін), горіхи, злаки без глютену, яйця, шинка (варіть самі свинину на повільному вогні кілька годин), домашня випічка, мед, варення і фруктове пюре без цукру (можна з фруктозою), рисове, кокосове і мигдальне молоко, хліб без глютену і галети, млинці, оладки і домашні вафлі.

* Полудник. Фрукти, фруктові пюре та компоти, домашня випічка.

  • безглютенові рецепти
  • безглютенові торти
  • безглютенові цукерки

Comments are closed!